سایت ساز سایتچین - طراحی وب سایت و فروشگاه اینترنتی با سایت ساز سایتچین

ترغیب مشتری برای نظر گذاشتن

ترغیب مشتری برای نظر گذاشتن

خیلی‌ها فکر می کنند همین که لینک سایتشان را در سایت های دیگر به عنوان کامنت بگذارند، یا نه خیلی زحمت بکشند و یک معرفی بی‌ربط به مقاله هم از خودشان داشته باشند، بازاریابی کامنتی انجام داده اند! اما اصلاً ماهیت کامنت مارکتینگ این نیست. خواندن نظر اسپم شما که هیچ کمکی به خوانندگان آن مطلب یا سایت نمی کند و هیچ بار معنایی خاصی ندارد، فقط باعث می ‌شود که نظرتان تایید نشود و حذف شود.

پس از خودتان بپرسید که آیا این نظر من تاثیر مثبتی دارد؟ آیا کمکی به خوانندگان مطلب می کند؟ آیا حاوی اطلاعات مفیدی است؟

برای ساخت و طراحی لندینگ پیج با سلیقه خودتون هم می تونین با سایتچین در ارتباط باشین!

کامنت مارکتینگ درست چه تاثیرات مثبتی دارد؟

بعضی وقت‌ها رقابت در رتبه‌بندی‌ های گوگل انقدر نزدیک می ‌شود که حتی چندتا کامنت ساده هم می تواند تعیین‌کننده باشد. اما چطور و چگونه کامنت ها این تاثیر را می گذارند؟

گرفتن بک لینک

اگر بتوانید در سایت‌ها کامنت گذاشته و لینک خود را قرار دهید، می توانید امیدوار باشید که در آینده رتبه بهتری در سئو پیدا می کنید. چرا کمی؟ چون گوگل چند سالی است که قدرت لینک‌ های درون کامنت را کاهش داده.

در حقیقت اگر لینک خود را در سایت های معتبری قرار دهید، ارزش نسبتاً خوبی دریافت می کنید. اما اگر هدف هم ساخت لینک است، کامنت‌‌ های با ارزشی ارسال کنید نه اینکه صرفاً به دنبال گرفتن یک رتبه سئو باشید.

منشن بدون لینک

گوگل در مقابل کاهش اهمیت بک‌لینک‌ها، یک روش دیگر را برای ارزش‌گذاری سایت‌ها ایجاد کرده: منشن بدون لینک. به این معنی که اگر نام سایت شما در مطالب مرتبط با کسب و کار شما، بدون لینک آورده شود، اعتباری را برایتان در نظر می‌گیرد.
در حال حاضر، بهترین جایی که می توانید در آن با خیال راحت و کمترین زمان و هزینه ، اسم سایت را بیاورید، بخش کامنت‌ سایت های دیگر است؛ پس از این فرصت استفاده کنید.

افزایش جست و جو نام برند

اگر در چند انجمن و شبکه اجتماعی پرمخاطب عضو شوید و بتوانید به بهانه‌ های مختلف (و مرتبط!)، در کامنت ها خودتان را به کاربران معرفی کنید، شاید نام شما در خاطرشان بماند و دفعه بعد، آن‌ها برای ورود به سایت شما، نام برندتان را در گوگل جست و جو نمایند. به طور کلی افزایش جست و جو نام برند، یکی از انواع راهکارهایی است که موتور جست و جو می تواند به کمک آن یک سایت معتبر را شناسایی کند. همچنین در صفحه فرود دانلود اپلیکیشن می توان مخاطبین دیگر را هم ترغیب به دانلود و امتحان اپلیکیشن کرد!

به‌روزرسانی محتوا

گوگل و بقیه موتور های جست و جو عاشق این هستند که شما دائماً صفحات و محتوا های خودتان را به‌روز کنید و چیز جدیدی به آن اضافه کنید. مطمئناً زمان ما برای به‌روزرسانی محتوا و همچنین تولید محتوای جدید، بسیار محدود است. اما به‌جای آن یک کار را خوب بلدیم.

ما با تولید محتوای ارزشمند کاری می کنیم که مخاطب به خواست خودش، نظرش را ابراز کند و به تولید محتوای جدید در صفحه کمک کند. هر نظر چندخطی که از طرف مخاطبان در یکی از صفحات سایت منتشر شود، باعث افزایش طول محتوا و به‌روزرسانی آن خواهد شد. البته ناگفته نماند که نظرات تک کلم های مثل تشکر، نظرات بی‌ربط و اسپم کمکی به سئو نمی نمایند.

لینک‌سازی داخلی

احتمالاً خودتان می‌دانید که لینک‌ های داخلی یکی از نکات بسیار مهم در سئو داخلی سایت هستند. بیشتر وب مستران خیال می کنند تنها جایی که می توان در آن از لینک داخلی استفاده کرد، متن و محتوای سایت است. اما نظرتان چیست زمانی که کاربر در مقاله آموزش سئو، از شما در مورد لینک‌سازی خارجی سوال می کند، در جواب، لینک مقاله مربوطه را برای او قرار دهید؟

شما به همین راحتی می توانید در کامنت‌ های هر مطلب و در جواب به کاربران، لینک‌ های داخلی و حتی لینک‌ های خارجی به منابع معتبر قرار دهید تا به این صورت هم سئو محتوا و هم تجربه کاربران را بهتر کنید.

صفحه فرود

افزایش زمان ماندگاری کاربر

از دیگر تاثیراتی که کامنت مارکتینگ روی سئو می گذارد، افزایش زمان ماندگاری کاربران است. به خصوص در مقالات جنجالی یا مقاله‌هایی که موضوع تخصصی دارند، کاربران برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد موضوع به دست بیاورند، به سراغ کامنت ها می‌روند و نظرات بقیه را می‌خوانند.

در این بین علاوه بر زمانی که برای مطالعه نظرات صرف می ‌شود، امکان دارد با کمک یکی از لینک‌ های داخل کامنت به صفحات دیگر سایت هم بروند و حتی خودشان اقدام به ارسال نظر نمایند. توجه کنید که الگوریتم‌‌ های گوگل رفتار کاربران را به دقت زیر نظر دارند و توجه آن‌ها به محتوایتان و میزان ماندن در سایت را روی رتبه‌بندی محتوا در گوگل تاثیر می ‌دهند.

افزایش بازدید و در نتیجه افزایش فروش

حتی اگر سایتی داشته باشید که نرخ تبدیل آن به شدت پایین است و از هر هزار بازدیدکننده یک نفرشان به خریدار تبدیل می ‌شوند؛ با افزایش بازدید، فروش آن هم افزایش پیدا می کند. یعنی تأثیری که بازاریابی دیدگاه روی سئو سایت شما گذاشته، می تواند بازدید سایت را چند برابر کند و در نتیجه، فروش شما هم افزایش پیدا می کند.

این افزایش بازدید، خودش نیز باعث افزایش نظرات و در نتیجه افزایش فروش بیشتر خواهد شد؛ یعنی در مقطعی امکان دارد بازدید فروش شما به جای رشد ۲۰ درصدی همیشگی، به دلیل افزایش نظرات با رشد ۶۰ درصدی و بیشتر مواجه شده و این روند تصاعدی شود.

افزایش اعتماد کاربران با کامنت مارکتینگ

به طور کلی اعتماد کردن در دنیای وب برای کاربران کار سختی است. اما مطمئناً اعتماد کردن به سایتی که مثل یک خانه اشباحِ سرد و تاریک، خلوت باشد، بسیار سخت‌تر از اعتماد به سایتی است که حداقل ردپای چند نفر در آن دیده می ‌شود.

زمانی که در صفحه محصول شما چند نظر مختلف وجود داشته باشد، یکی از کیفیت آن بگوید، دیگری در مورد مدت زمان گارانتی‌اش سوال کند و نفر بعدی در مورد برندِ مناسبش حرف بزند، کاربر جدید راحت‌تر به شما اعتماد کرده و با کمک نظرات مخاطبان قبلی برای خرید تصمیم‌گیری می کند. شاید بتوان گفت افزایش اعتماد مهم ترین تأثیری است که بازاریابی دیدگاه روی فروش و برندسازی سایت شما دارد.

دیجی کالا و کامنت مارکتینگ!

دیجی کالا یکی از اولین سایت هایی بود که به مقایسه محصولات دیجیتالی پرداخت. این موضوع باعث می‌شد که کاربران دائم در هر صفحه در مورد برند یا محصول مورد علاقه خودشان نظر بدهند، بحث کنند و تا چند روز مداوم به صحبت‌ های یکدیگر جواب دهند. در نتیجه:

 • دیجی کالا به یک برند قابل اعتماد برای مقایسه محصولات از زبان کاربران واقعی تبدیل شد
 • جست و جو برند آن به شدت افزایش پیدا کرد
 • زمان ماندگاری کاربران رشد چندین برابری داشت
 • نرخ پرش سایت به دلیل فعالیت بالای کاربران کاهش پیدا کرد
 • در نهایت با کامنت‌ های جدید، محتواها دائماً در حال به‌روزرسانی بود

آیا الان هم نظرات روی سئوی دیجی کالا تاثیر می گذارند؟

بگذارید با یک سوال، این سوال را جواب دهیم: به نظر شما گوگل سایتی که روزانه چند صد هزار بازدید دارد، بیشتر از چند هزار بار نامش جست و جو می ‌شود، پر از محتوای مفید بوده و به طور کلی یک برند شناخته شده است را از نتایج حذف می کند؟ نه. پس دیجی کالا با این قدرت زیاد دیگر نیازی به کمک گرفتن از نظرات کاربران در سئو نداشت.

در اصل نظرات در این سایت به قدری زیاد شده بود که به مرور سرعت سایت را کاهش می‌داد. برای همین، مدیرانِ آن، بخش نظرات را به کمک برنامه نویسی زبان js به صورتی طراحی کردند که بعد از ورود کاربر بارگذاری شوند. یعنی کاربران هنوز می توانند نظرات را ببینند و ارسال کنند، اما گوگل نمی تواند آن‌ها را بخواند و در رتبه سایت تأثیر بدهد.

پس دیجی‌کالا در حال حاضر از کامنت مارکتینگ فقط برای افزایش فروش، اعتماد‌سازی و برندینگ استفاده می کند.

تکنیک‌ های کامنت مارکتینگ یا بازاریابی دیدگاه

۱) از کاربران برای نظر دادن دعوت کنید

بعد از نکاتی مثل نوشتن محتوای واقعاً مفید، ساده‌نویسی و… مهم ترین نکته ای که می توانید به کمک آن کامنت مخاطبان در صفحات سایت را افزایش دهید، درخواست از آن‌هاست. یعنی اینکه  مستقیما از کاربران درخواست کنید که کامنت بگذارند.

البته به تازگی بیشتر وب مستران به اهمیت این نکته پی برده‌اند و در انت های مطالب‌شان به صورت روتین و عادت‌وار جملات این‌چنینی می‌نویسند: «در صورت وجود هرگونه سوال آن را در نظرات مطرح کنید و…»

۲) یک منبع پرسش و پاسخ باشید

خیلی‌ها در انت های مقاله از کاربران می‌خواهند که اگر سوالی دارند، در بخش نظرات بپرسند. اما در بیشتر اوقات زمانی که کاربر بیچاره در مورد یک موضوع سوال می کند، با یک جواب چند کلم های و بی‌ارزش مواجه می ‌شود.

اگر قصد دارید تعداد کامنت هایتان زیاد شود و به یک منبع پرسش و پاسخ تبدیل شوید، جواب‌ های با ارزش ارائه کنید. به این صورت کاربران بعدی هم که این سبک پاسخ دادن را مشاهده کنند، ترغیب می ‌شوند برای دریافت جواب سوالاتشان، از بخش نظرات مقالات و صفحات سایت استفاده نمایند.

۳) یک جواب کافی نیست!

بعضی از کامنت ها این قابلیت را دارند که به یک گفتگو میان شما و کاربر تبدیل شوند. به این صورت علاوه بر اینکه کاربر از شما رضایت بیشتری پیدا می کند، می توانید نظرات صفحه را افزایش دهید. برای رسیدن به این هدف کافی است هر نظر کاربر را پاسخ داده و در انتها یک نظر دیگر از او خواسته یا سوالی بپرسید.

۴) مخالفت کنید

تکنیک مخالفت از جمله تکنیک‌هایی است که می تواند یک یا حتی چند کاربر را به نظردهی دوباره در سایت شما ترغیب کند. کافی است موقع جواب دادن به نظرات، به یکی از آن‌ها جواب مخالف بدهید. منظور این نیست الکی مخالفت کنید ها!! 🙂 مثلاً زمانی که کاربر از کیفیت‌ِ «سرویس هاستینگ» فلان شرکت معروف صحبت می کند و شما تجربه خوبی در همکاری با شرکت گفته شده ندارید، می توانید نظر مخالف خود را اعلام کنید.

۵) دوستان و همکاران خودتان را درگیر کنید

می توانید برای کامنت مارکتینگ در سایت و به خصوص شبکه های اجتماعی، دوستان و همکاران خودتان را وارد بحث کنید و آن‌ها را ترغیب به نظر دادن کنید.

۶) خودتان شروع کنید

همیشه نباید منتظر باشید که بقیه استارت اولین کامنت در سایت را بزنند؛ خودتان شروع کننده باشید. خیلی‌ها دوست ندارند اولین نفر برای یک کار باشند؛ پس وقتی پای پست نظری نباشد، آن‌ها هم نظر نمی ‌دهند؛ اما زمانی که اولین کامنت پایین پست شما قرار بگیرد، امکان دارد بقیه کاربران هم تحت تأثیر اثر اجتماعی (Social proof) قرار گرفته و اقدام به نظر دادن می نمایند.

۷) به کاربران انگیزه بدهید

سعی کنید به کاربران انگیزه بدهید. بعضی از وب مستران در سایت خود سیستم امتیازدهی دارند و به ازای هر نظر و کامنت، امتیازی به کاربران می ‌دهند. این می تواند یک انگیزه مناسب برای کامنت گذاشتن کاربران باشد. در ادامه هم می توانید به ازای امتیازات مختلف جوایزی را به کاربران اهداء کنید.

۸) به مخاطبان معترض پاسخ بدهید

جواب ندادن یا پاک کردن نظر مخاطبان معترض، نتیجه مناسبی برای شما ندارد، اما در مقابل می توانید با یک جواب منطقی و مهربانانه برای خود اعتماد جمع کنید. به قول یکی از بزرگان وب فارسی،  مخاطبان معترض بیشتر از مخاطبان عادی پتانسیل تبدیل شدن به یک طرفدار را دارند.

شما می توانید با انتشار نظرات مخالف، اولاً اعتماد به مجموعه را افزایش داده و مسائل را برای بقیه کاربرانشفاف‌سازی کنید و همینطور با یک جواب مناسب و منطقی به معترض، او را به یک طرفدار تبدیل کنید.

کامنت مارکتینگ در سایت دیگران

کامنت مارکتینگ در سایت‌ها و انجمن‌ها برای جذب مخاطب و برندسازی انجام می ‌شود و یکی از راهکار های پربازده در وب انگلیسی است. اما در وب فارسی بیشتر وب مستران اجازه انتشار کامنت‌ های تبلیغاتی شما را نمی ‌دهند. اما می توانید سایت هایی را پیدا کنید که اجازه ارسال نظر را به شما بدهند. در ادامه و به صورت تیتروار اشار های به نحوه اجرای کامنت مارکتینگ در سایت های دیگر می کنیم:

 •  از میان انجمن‌ها و سایت های معتبر، آن‌هایی که اجازه ارسال کامنت به شما می ‌دهند را پیدا کنید.
 •  هدف را مشخص کنید؛ اینکه قرار است از کامنت مارکتینگ لینک بیشتری به دست بیاورید یا به دنبال «منشن بدون لینک» و برندسازی هستید.
 •  قبل از ارسال کامنت، متن کامل صفحه و ترجیحاً مقالات دیگر سایت را هم بخوانید.
 • نظری ارائه کنید که واقعاً دارای جذابیت و ارزش باشد. مثلاً محترمانه قسمتی از مقاله را نقد کنید، در مورد مقاله جدید خودتان صحبت کرده و از کاربران بخواهید برای مشاهده آن به فلان آدرس یا سایت مراجعه نمایند.
 • کامنت‌ های اول در هر سایت ارزش بیشتری داشته و بازدید بالاتری دارند. برای اینکه بتوانید همیشه اولین نظرات را ارسال کنید، در خبرنامه سایت های مورد نظر عضو شوید. همینطور در انجمن‌ها، خودتان اقدام به ساخت «تاپیک» کرده و بحث را شروع کنید. این کار در صفحه فرود خدماتی هم تاثیرگذار است چرا که مخاطبین این نوع صفحات برای بررسی رضایت دیگران حتما کامنت ها را چک می کنند.
 •  حتماً در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر و لینکدین روند کامنت مارکتینگ را ادامه دهید.

 

اهمیت روانشناسی در لندینگ پیج

اهمیت روانشناسی در لندینگ پیج

لندینگ پیج مناسب و عالی تنها محدود به زیبایی های بصری و ارائه اطلاعات نمی باشد، بلکه از لحاظ روانشناسی می تواند جنبه های بسیاری را چه در زمینه استفاده از رنگ ها و چه در زمینه محتوا سایت در بر بگیرد.

هنگامی که افراد وارد لندینگ پیج شما می شوند و از آن بازدید می نمایند، از نظر روانشناختی حسی را نسبت به آن و برند شما کسب می کنند. این احساس چه مثبت باشد و چه منفی برگرفته از نوع چیدمان، رنگ هاا، فضا های خالی و محتوایی است که شما به کار گرفته اید.

پس از اصول صفحه فرود می توان به روانشناسی صفحه فرود اشاره کرد. در مجموع هر موضوعی که با انسان ها در ارتباط باشد جنبه ای از علم روانشناسی را به خود اختصاص می دهد.

در رابطه با لندینگ پیج ها، محتوا می تواند حس به وجود امده در بازدید از لندینگ پیج را هدایت کند چون کاربران برای دست یابی به اطلاعات خاصی وارد لندینگ پیج شما می شوند.

پس اینکه شما به چه شکل و چه لحنی محتوا سایت خود را در اختیار مخاطب قرار می دهید می تواند نقش کلیدی برای شما داشته باشد. در محتوا یک سایت باید به این مساله توجه کنید که به میزانی مطلب ارائه دهید، که متوسطی از مطالب مورد نیاز مخاطب و حس خوب آن ها باشد.

حواستان باشد که نباید در ارائه محتوا بیش از اندازه مطلب خود را طولانی کنید. در چنین صورتی مخاطب شما خسته خواهد شد و مطلب شما را ادامه نمی دهد.

همینطور محتوا لندینگ پیج شما باید هم از نظر علمی و هم از نظر منطقی صحیح باشد. اگر مطالب شما به روز نباشد و یا صحت نداشته باشد می توانید بسیار از اعتبار برند و لندینگ پیج خود کم کنید.

۱. جلب اعتماد کاربران سایت

هم اکنون تجربه کاربران اینترنت از بازدید سایت‌ ها بیشتر شده و بسیاری از آن‌ها اگر به سایتی اعتماد نکنند، هیچ کاری انجام نمی دهند و حتی امکان دارد سریعاً از آن خارج شوند. پس یکی از مهم‌ ترین مسائلی که یک شرکت باید بر روی آن متمرکز شود، ایجاد اجزایی است که حس اعتماد را به کاربران سایت القا کند. این اجزای صفحه فرود عبارتند از:

 • لوگو شرکت و رنگ سازمانی
 • دسترسی آسان به صفحات مهم سایت با منویی منظم در صفحه اصلی لندینگ پیج
 •  آدرس و اطلاعات تماس شرکت به همراه گواهینامه ها و افتخارات
 • دسترسی سریع به صفحه “تماس با ما” یا “درباره ما”
 • استفاده از تیتر های واضح و مناسب که مشخص کننده هدف هر صفحه باشد و …

در آخر یکی از اجزایی که وجود آن در صفحه اصلی سایت برای جلب اعتماد کاربران مهم است، بخش “مشتریان ما ” می باشد که بطور واقعی نشان می‌ دهد شما تا به حال با چه شرکت‌هایی کار کرده‌اید و سطح کیفیت محصولات و خدمات در چه حدی است. همه اجزای ذکر شده باید به شکلی کنار هم قرار بگیرند که حس اعتماد کاربران را بیشتر کرده و تاثیر مثبتی روی کاربران بگذارد.

۲. اهمیت برندینگ

برندینگ یکی از نکات مهم در کاربرد روانشناسی برای صفحه فرود می باشد. ثبات در طراحی هم عامل مهم دیگری است که بیشتر اوقات نادیده گرفته می شود.

رنگ لوگو شرکت مهم بوده و باید در ترکیب رنگی صفحه فرود حتی بطور جزئی مثل رنگ آیکون‌ها یا لینک‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. همینطور رنگ‌هایی که در صفحه فرود استفاده می شود باید کنتراست خوبی با یکدیگر داشته باشند تا کاربر به‌ راحتی بتواند آن‌ها را بخواند.

لوگوی شرکت شما باید علاوه بر هدر سایت در جا های دیگری مثل صفحه “تماس با ما” و “درباره ما” هم نمایش داده شود. علت این کارها فراتر از ایجاد حس اعتماد در کاربران سایت بوده و هدف اصلی آن ایجاد یادآوری بهتر برند شما در آینده است.

این نکته یکی از حقایق پذیرفته شده در دنیای بازاریابی است، و هر چقدر افراد لوگو یا برند یک شرکت را بیشتر به خاطر داشته باشند، وقتی می‌خواهند خریدی در آن زمینه انجام دهند تمایل بیشتری به خرید از آن برند خاص دارند. پس نمایش لوگو و تلاش برای بهبود برندینگ شرکت‌تان موجب می شود در ذهن کاربران سایت بمانید.

۳. تقویت مفاهیم با تصاویر

بسیاری از طراحان سایت تصاویر مورد نیاز برای سایت خود را از عکس‌ های استوکی انتخاب می‌کنند که ارتباط ساده ای با موضوع هر صفحه داشته باشد. اما کار بهتر استفاده از تصاویری است که چندین معیار را در نظر گیرد و همینطور اشاره ای هم به برند شرکت داشته باشد.

برای مثال برای معرفی یک سیستم ایمنی خانگی می‌ توان به سادگی تصویر یک قفل یا درب بسته را نشان داد، در حالی که حالت حرفه ای تر استفاده از فردی است که در حال استفاده از سیستم ایمنی خانگی بوده و در کنار تصویر هم بطور ضمنی اشاره ای به لوگو شرکت شده است. در واقع استفاده از انسان‌ها در تصاویر برای انتقال حس اعتماد بسیار مؤثر است.

البته یکی از اشتباهات رایج سایت‌ های ایرانی در این خصوص، استفاده از عکس‌ های استوک افراد خارجی برای بیان مفاهیم و انتقال احساسات است. ایراد این کار انتقال حس بیگانگی و تقلبی بودن به کاربران سایت می‌باشد، پس حتماً از تصاویر مردم ایرانی در سایت خود استفاده کنید.

صفحه فرود فروشگاهی

۴. روانشناسی رنگ‌ها

یکی دیگر از نکات روانشناسی در صفحه فرود استفاده از رنگ مناسب می باشد. اهمیت روانشناسی رنگ‌ها و رعایت آن در صفحه فرود بر کسی پوشیده نیست، و استفاده مناسب از رنگ‌ها در طراحی کمک بسیاری در انتقال احساسات مختلف به کاربران سایت می‌کند. مثلا:

 • رنگ نارنجی افراد را تشویق به انجام اقدامات فوری می‌کند.
 • رنگ قرمز انرژی افراد را افزایش می‌ دهد و به آن‌ها احساس فوریت و ضرورت القا می‌کند.
 • رنگ زرد توجه افراد را جلب می‌کند و سطح پایینی از اضطراب را به آن‌ها القا می‌کند.
 • رنگ آبی اعتماد افراد را جلب می‌کند و به آن‌ها حس امنیت می‌ دهد.
 • رنگ سبز بیانگر ارتقا، رشد و آرامش می‌باشد.

علاوه بر نکات فوق رنگ‌ها کارکرد فرهنگی مختص خود را هم دارا بوده و امکان دارد هر رنگ در کشوری نماد و بیانگر حس متفاوتی باشد، برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله “روانشناسی رنگ‌ها در صفحه فرود” در وبلاگ وبسیما مراجعه کنید.

۵. مفید بودن محتوا سایت

با تغییر اصول سئو از مباحث تکنیکال به سمت تولید محتوا و بازاریابی محتوایی، اهمیت محتوایی که به کاربران سایت اطلاعات مفیدی ارائه کند روز به روز افزایش می یابد.

محتوا با کیفیت علاوه بر ارتقا رتبه سایت در صفحه نتایج جستجوی گوگل، به علت ایجاد ارزش برای کاربران سایت به آن‌ها حس اعتماد هم منتقل کرده و شما را به عنوان متخصصی در حوزه کاری‌تان معرفی می کند. به زبان ساده‌تر شما با دادن اطلاعات مفید به کاربران سایت به تصمیم‌گیری آن‌ها کمک کرده و آن‌ها را از مزایا و کیفیت محصولات و خدمات خود با خبر می‌سازید.

تحقیقات نشان می‌ دهد افراد تمایل بیشتری به خرید از سایت‌ ها و شرکت هایی دارند که اطلاعات مفیدی در اختیار آن‌ها قرار داده‌اند و خود را به عنوان متخصصی در حوزه کاری‌شان معرفی کرده‌اند.

می‌ توان در چندین هفته صفحه فرود را یاد گرفت، اما به کار بردن نکات اصولی روانشناسی، گرافیک، برندینگ و … در طراحی که موجب ایجاد حس اعتماد در کاربران لندینگ پیج می شود، نیاز به صرف زمان زیادی دارد و به میزان تجربه طراحان بستگی دارد.

با رعایت نکات ساده روانشناسی در صفحه فرود می توانید کاربران زیادی را به سمت سایت خود جذب کنید و موفقیت های زیادی به دست آورید.

مزایای جمع آوری اطلاعات کاربران

مزایای جمع آوری اطلاعات کاربران

مزایای جمع آوری اطلاعات کاربران برای بهتر هدف گرفتن بازار آنقدر بی شمار است که حیفمان آمد شما را در مقاله ای از آن ها مطلع نکنیم. لندینگ پیج همین جاها به کمک ما می آید!

از زمان گسترش اینترنت در دنیا تا امروز، ایمیل و شماره ابزاری مهم برای کسب و کارها بوده و است. طبق تحقیقات انجام شده، حدود ۳/۹ میلیارد نفر در دنیا از ایمیل و شماره کمک می گیرند. این رقم همزمان با افزایش نفوذ اینترنت در میان مردم زیاد می‌شود. کم تر کسی است که کاربر اینترنت باشد اما ایمیل و شماره نداشته باشد. شاید بعضی افراد خیلی کم تر از ایمیل و شماره استفاده کنند اما در هر صورت ایمیل دارند که در صورت لازم از آن کمک می گیرند.

حالا عاشقان شبکه های اجتماعی، مشتریان بانک‌ها، دانشجویان و کل افرادی که از موبایل های اندرویدی یا آیفون کمک می گیرند به نوعی مجبور استند یک آدرس ایمیل و شماره داشته باشند.

شاید فکر کنید الان با وجود پیام‌رسان های سریع‌ و پرامکانات خیلی کم پیش می‌آید مردم به همدیگر ایمیل و شماره بفرستند. این فکر تا حدودی درست است؛ استفاده از ایمیل و شماره برای پیام دادن و کارهای روزمره خیلی کم شده اما هنوز ایمیل و شماره تنها راه رسمی و قابل اعتماد ارتباط با کاربران است. به ویژه برندها و کسب و کارهای اینترنتی، ایمیل و شماره را مبنای کار خود قرار داده‌اند.

ایمیل و شماره و پیامک دو راه مهم و رسمی برای برقراری اتباط با کاربران استند که هنوز جایگزین خوبی ندارند. درباره تبلیغات پیامکی قبلاً توضیح دادیم. حالا نوبت بازاریابی و تبلیغات ایمیل و است.

حالا برای این که بهتر با جمع آوری اطلاعات کاربران آشنا شویم، نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه شکل‌گیری و تحولات این روش بازاریابی محبوب.

تاریخچه جمع آوری اطلاعات کاربران

در سال ۱۹۷۸، گری توئرک (Gary Thuerk) از شرکت Digital Equipment Corporation به جای این که برای هر مشتری یک ایمیل و شماره‌ آماده و ارسال کند، متنی نوشت و آن را همزمان برای حدود ۴۰۰ مشتری فرستاد. این کار اولین حرکت جمع آوری اطلاعات کاربران در دنیا یا به عبارتی اولین اسپم کردن با ایمیل و شماره بود!

«در واقع من خود را پدر جمع آوری اطلاعات کاربران می‌دانم نه اسپم، این دو با هم فرق دارند. اسپم یعنی ارسال ایمیل و شماره های ناخواسته و بی‌اجازه به صورت انبوه. در مقایسه، Email Marketing تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد است که به کالا، خدمت یا اطلاعاتی که شما برای آنها می‌فرستید علاقه دارند.»

-گری توئرک

دلیل اسپم بودن این ایمیل و شماره‌ها را کمی جلوتر متوجه می‌شوید. همین کار باعث شد گری توئرک به عنوان پدر اسپم در دنیا شناخته شود. البته خودش می‌‌گوید «من پدر جمع آوری اطلاعات کاربران استم نه اسپم».

جالب است بدانید بازاریابی با نامه قبل از آن هم وجود داشت. پس ببینیم این روش بازاریابی چرا اینقدر محبوب شد.

دهه ۹۰؛ دوران بمباران ایمیل و شمارهی

تا اواخر دهه ۹۰، بازاریابی مستقیم همچنان رونق داشت. خیلی از شرکت‌ها نامه های کاغذی به در خانه‌ها می‌فرستادند. بازاریابی تلفنی هم که اوج گرفته بود. هر شرکت کلی نیروی بازاریاب تلفنی استخدام کرده بود که به تک تک خانه‌ها زنگ می‌زدند و هرچیزی، از سهام گرفته تا شکلات می‌فروختند.

هرکدام از این روش‌ها کلی هزینه و دردسر داشت.

این داستان تا زمان رسیدن اینترنت به خانه‌ها ادامه داشت. اینترنت پنجره جدیدی را در دنیای ارتباطات باز کرد. دهه ۹۰ دوران شروع جمع آوری اطلاعات کاربران بود.

راه‌اندازی اولین سرویس ایمیل و شماره رایگان در دنیا یعنی Hotmail، نقطه عطفی در جمع آوری اطلاعات کاربران حساب می‌شود. چون قبل از آن فقط کارمندان دولتی، شرکت های بزرگ و دانشجویان یا اساتید دانشگاه ایمیل و شماره داشتند.

با گسترش ایمیل و شماره به عنوان راهی سریع و مؤثر برای ارتباط مستقیم، بازاریاب‌ها‌ یکی یکی سوار این قطار شدند و صندوق های ایمیل و شماره کاربران، کم‌کم پر از پیام های تبلیغاتی شد.

کاربران ایمیل و شماره هر روز باید ده‌‌ها ایمیل و شماره کاری و غیرکاری می‌خواندند و جواب می‌دانند. تا جایی که باز کردن صندوق دریافت ایمیل و شماره به یک کار روتین صبحگاهی تبدیل شده بود.

مشکل بزرگ در این دوران، ایمیل و شماره های ناخواسته و اسپم بود که همچنان وجود داشت و روز به روز جدی‌تر می‌شد. هرکسی به راحتی لیستی از آدرس ایمیل و شماره مردم جمع می‌کرد و هرچه دلش می‌خواست را می‌فرستاد. هیچ قانون درست و حسابی یا سرویسی که بتواند این ایمیل و شماره‌ها را تشخیص دهد، وجود نداشت.

صفحه فرود

جلوی اسپم را از هرجا بگیرند، منفعت است…

اولین قانون در سال ۱۹۹۸ وضع شد. در این قانون، همۀ ارسال‌کننده‌ های ایمیل و شماره ملزم شدند امکان انصراف کاربر از دریافت ایمیل و شماره را فراهم کنند.

این قانون به تنهایی کمک زیادی به جلوگیری از ایمیل و شماره های اسپم نکرد. تا این که در سال ۲۰۰۳ قانون دیگری به نام Can Spam وضع شد. این قانون چند بند دارد که به طور خلاصه به ارسال‌کننده های ایمیل و شماره انبوه می‌گوید مجاز به انجام چه کارهایی استند و چه کارهایی را نباید انجام دهند. با این که این قانون جریمه نسبتاً سنگینی برای اسپم کننده‌ها تعیین کرده است، اما مدت زیادی طول کشید تا سرویس های جمع آوری اطلاعات کاربران و دریافت کننده های ایمیل و شماره با این قانون سازگار شوند.

حالا بزرگترین سرویس های ایمیل و شماره مثل جیمیل، Hotmail، AOL و… به کاربران اجازه می‌دهند با زدن یک دکمه، اسپم بودن ایمیل و شماره را اعلام کنند. به علاوه، الگوریتم های پیشرفته به صورت خودکار ایمیل و شماره های ناخواسته را به پوشه اسپم‌ها می‌فرستند.

بعد از این اتفاقات بود که فرستادن ایمیل و شماره به تنهایی کافی نبود. چون نمی‌شد مطمئن شد که ایمیل و شماره ارسال شده به Inbox کاربر می‌رسد یا نه چه برسد به این که کاربر آن را باز کند.

در نتیجه، بازاریاب‌ها فقط در صورتی می‌توانند به کسی ایمیل و شماره بفرستند که خود کاربر خواسته باشد.

چالش های بعدی باز شدن ایمیل و شماره و انجام عملی مثل خرید بود. باید روی محتوای ایمیل و شماره تمرکز بیشتری و کاربر را درگیر می‌کردند:

امروزه سیستم های اتوماسیون بازاریابی ایمیل و با قابلیت بخش بندی (Segmentation) و ساخت لیست پیشرفته، کار بازاریابی ایمیل و شماره را آسان‌تر کرده است.

با این که حالا ابزارهای متنوع و پیشرفته‌ای برای ارسال انبوه ایمیل و شماره ساخته شده و استفاده از ایمیل و شماره هم گسترش یافته است، اما هنوز کسب و کارهای زیادی استند که فکر می‌کنند هزینه کردن برای شبکه‌ های اجتماعی یا تبلیغات سنتی بهتر از وقت گذاشتن روی ایمیل و شماره است.

جمع آوری اطلاعات کاربران چه مزیت‌هایی دارد؟

بازگشت سرمایه (ROI) بالا:

به زبان ساده ROI یعنی در ازای خرجی که می‌کنید، چقدر سود می‌کنید. بازگشت سرمایه‌ جمع آوری اطلاعات کاربران را می‌توان به طور دقیق محاسبه کرد. مهم‌تر این که اگر بازاریابی ایمیل و به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود.

در سال های اخیر Email Marketing به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است. در چارت زیر به نقل از سایت Marketingschools، مقایسه‌ای بین بازگشت سرمایه جمع آوری اطلاعات کاربران و چند نوع بازاریابی محبوب در دنیا در سال ۲۰۱۶ ارائه شده است.

ارزان و سریع است:

جمع آوری اطلاعات کاربران نسبت به روش های دیگر بازاریابی ارزان‌تر و سریع‌تر است. در ساده‌ترین حالت، فقط باید هزینه های یک سرویس ارسال ایمیل و شماره را پرداخت کنید که آن هم وابسته به میزان مصرفتان تعیین می‌شود.

انعطاف پذیری:

هر نوع محتوایی را می‌توان از طریق ایمیل و شماره ارسال کرد: متن، عکس، ویدئو، فایل و لینک.

قابلیت رصد رفتار مصرف کننده:

با پیشرفت سرویس های جمع آوری اطلاعات کاربران، به راحتی می‌توانند اطلاعاتی در مورد رفتار مخاطب به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ها و شرکت‌هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند، می‌توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیل و خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.

هدف‌گیری مستقیم:

می‌توان آدرس های ایمیل و شماره را از کانال های مختلفی جمع‌آوری کرد و آنها را در لیست ‌هایی مجزا با توجه به پرسونای مشتری دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال اگر خانمی از فروشگاه شما لوازم آرایشی و بهداشتی خریده است، احتمال بیشتری دارد که به محتوا یا تخفیفی در همین دسته محصولات علاقه داشته باشد. پس آدرس این خانم در دسته مشتریان آرایشی بهداشتی قرار می‌گیرد و ایمیل و شماره های متناسب با نیازش را برای او می‌فرستید.

به راحتی می‌توان ایمیل و شماره جمع کرد:

الان در هر سایت یا اپلیکیشنی بخواهید ثبت‌نام کنید حتماً به ایمیل و شماره نیاز دارید! فقط کافی است راهی برای عضو کردن مشتریان پیدا کنید که آدرس ایمیل و شمارهشان را به شما دهند. یا خبرنامه‌ جذابی بسازید که مخاطب های شما حاضر شوند برای دریافتش ثبت‌نام کنند و آن را بخوانند.

بانک ایمیل و بخریم یا لیست جمع کنیم؟

در حال حاضر، خرید لیست ایمیل و شماره به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. چرا؟

 1.  هیچ تضمینی وجود ندارد که لیست خریداری شده دارای ایمیل و شماره های واقعی باشد.
 2. این بانک های ایمیل و به چندین نفر فروخته می‌شوند. پس احتمال شناسایی فرستنده به عنوان ارسال کننده اسپم زیاد می‌شود.
 3. حتی اگر بانک ایمیل و براساس شغل دسته‌بندی شده باشد، احتمال کمی دارد ایمیل و شماره ارسالی شما متناسب با نیاز کاربر باشد.
 4. در صورت استفاده از این لیست ‌ها، خطر اسپم شدن بسیار بالاست.
 5. احتمال موفقیت جمع آوری اطلاعات کاربران شما بسیار پایین خواهد بود.
 6. ارسال ایمیل و شماره بدون اجازه و درخواست کاربر، خلاف قوانین حفظ حریم شخصی است.
 7. با این کار تصویر برند خودتان را خراب می‌کنید.

همین دلایل برای نخریدن بانک ایمیل و شماره کافی است. شاید جذب کاربران و جمع کردن لیست مدت زیادی طول بکشد اما در هر صورت ارزشش را دارد.

در یک کلام، با جمع کردن لیست ایمیل و شماره توسط خودتان و رضایت داشتن کاربران از دریافت ایمیل و شماره، هیچکدام از مشکلات گفته شده پیش نمی‌آید و احتمال موفقیت جمع آوری اطلاعات کاربران بیشتر می‌شود.

چطور اسپم نشویم

اسپم شدن ایمیل و شماره بدترین اتفاق ممکن در جمع آوری اطلاعات کاربران است. حتماً دیده‌اید که بعضی کسب و کارها یا افراد قبل از ارسال ایمیل و شماره می‌گویند حتماً پوشه اسپم را چک کنید اگر ایمیل و شماره ما اسپم شد آن را به عنوان ایمیل و شماره امن و غیراسپم علامت بزنید.

بعضی وقت‌ها به خاطر عواملی که خارج از کنترل ما است چنین اتفاقی می‌افتد. اما به هرحال اگر از یک سرویس‌دهنده خوب استفاده می‌‌کنید، با رعایت این نکات احتمال اسپم شدن خیلی کم می‌شود. نکاتی که در ادامه گفتیم برای هر سرویس‌دهنده و هر نوع ایمیل و مفید است.

 1.  از کاربران اجازه بگیرید و بگذارید داوطلبانه عضو لیست ایمیل و شماره شما شوند.
 2.  فرمی که کاربران با آن در لیست ایمیل و شماره عضو می‌شوند مشخص باشد.
 3.  تمام ایمیل و شماره‌ها باید لینک یا دکمه‌ای برای «لغو عضویت» داشته باشند.
 4. اطلاعات تماس و آدرس فیزیکی (شرکت یا فرد) را در ایمیل و شماره بنویسید.
 5.  عنوان ایمیل و شماره ارسالی نباید فریبنده و گمراه‌ کننده باشد.
 6. از سرویس های ارسال ایمیل و شماره انبوه معتبر و مشهور استفاده کنید.
 7. لیست کاربران خود را بهینه‌ سازی کنید.
 8. ایمیل و شماره های آزاردهنده و بی‌محتوا نفرستید. گزارش اسپم توسط کاربر باعث می‌شود سرویس های فرستنده یا گیرنده ایمیل و شماره شما را به عنوان اسپم بشناسند.
 9. آدرس و نام فرستنده واضح و رسمی باشد.
 10. از کلمات و عباراتی که بیشتر در ایمیل و شماره های اسپم استفاده می‌شوند دوری کنید.

هزینه طراحی وب سایت

قیمت طراحی وب‌سایت چگونه محاسبه می‌شود؟ سؤالی بسیار عجیب و بحث‌برانگیز است که همیشه ضدونقیض‌هایی در آن وارد بوده است. چگونه می‌توان وب‌سایتی که قصد طراحی آن رادارید قیمت‌گذاری کنید؟ به چه پارامترهایی باید دقت کنیم و کدام پارامترها هزینه طراحی وب‌سایت را افزایش می‌دهند و کدام آن‌ها ارزش این تحمیل هزینه رادارند؟ مشخص کردن لیست قیمت و قیمت طراحی وب‌سایت چگونه انجام می‌شود؟

می‌خواهیم فاکتور هایی که در محاسبه هزینه طراحی وب‌ سایت تأثیرگذارند را بررسی کنیم که بتوانیم با چشم‌باز شرکت طراحی وب‌سایت مناسب را انتخاب کنیم و کمترین هزینه را هم‌زمان با بهترین بازدهی پرداخت کنیم.
اگر هنوز تصمیم خود را برای طراحی وب‌سایت نگرفته‌اید و از مزایای داشتن یک وب‌سایت مطلع نیستید، خواندن مقاله مزایای داشتن وب‌سایت در لینک زیر خالی از لطف نیست. با سایتچین همراه باشید.

هزینه طراحی وب سایت به چه چیزهایی بستگی دارد؟

سیستم مدیریت محتوا

در حقیقت قلب یک وب‌سایت سیستم مدیریت داخلی و هسته مرکزی آن خواهد بود. امکان دارد طراح وب‌سایت شما از سیستم‌های مدیریت محتوای آماده استفاده کند یا اینکه یک وب‌سایت و کنترل پنل مدیریت محتوای آن را به‌صورت کامل و خط به خط برنامه‌نویسی کند.

۱٫ طراحی وب‌سایت با CMS های آماده

این سیستم‌ها که به آن‌ها Content Management System یا به‌اختصار CMS می‌گویند، در حقیقت توسط اشخاص یا شرکت‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که توان پاسخ‌گویی به نیازهای فراوانی را داشته باشند و بیشتر مواردی که یک وب‌سایت به آن نیاز داشته باشد را در دل خود دیده‌اند.
مثلاً هر وب‌سایت نیازمند هدر و سربرگ برای بالای سایت است که در آن اطلاعات کلی مثل نام و لوگو، منوی اصلی، سبد خرید برای وب‌سایت‌های فروشگاهی و دیگر اجزا تعبیه‌شده باشد و همچنین هر وب‌سایتی امکان دارد به اسلایدر تصاویر برای بنر صفحه اصلی و همچنین بخش محتوایی نیاز داشته باشد. این CMS ها در حقیقت همه مقدمات و نیازهای اصلی وب‌سایت‌ها رادارند.

بیشتر این سیستم‌های مدیریت محتوا رایگان هستند و وب دیزاینر باید فقط برای نصب و راه‌اندازی آن چندساعتی زمان بگذارد. پس به‌راحتی می‌توان نتیجه گرفت که راه‌اندازی وب‌سایت با سیستم‌های مدیریت محتوای آماده هزینه تمام‌شده‌ی پایین‌تری را خواهند داشت.

ما قالب های بسیار زیبا و دستچینی داریم که برای هر نوع طراحی وب سایت خدماتی، شرکتی، شخصی و .. مناسب است.

۲٫ طراحی وب‌سایت اختصاصی یا دست‌نویس

مدل دوم به‌گونه‌ای است که با توجه به نیازهای شما طراحی وب‌سایت انجام خواهد شد و امکانات مطابق نیازهای شما طراحی و برنامه‌نویسی شوند. طبیعتاً این مدل هزینه تمام‌شده بالاتری برای شما خواهد داشت اما در بعضی موارد هزینه این اختلاف قیمت مناسب خواهد بود و قطعاً در توسعه و برنامه‌های آینده نیازی به هزینه دوباره برای کنار گذاشتن وب‌سایت سابق و طراحی مجدد سایت جدید را نخواهید داشت.

البته نمی‌توان گفت که صرفاً این روش از طراحی وب‌سایت بهینه‌تر و حتی گران‌تر خواهد بود. همه‌چیز وابسته به گروه و شرکت طراحی وب‌سایت است. آیا همه‌چیز از ابتدا و از یک صفحه‌ی سفید شروع خواهد شد؟ یا گروه برنامه‌نویسی و طراحی قبلاً سابقه تولید چنین سایت‌هایی را داشته است؟ امکان دارد هزاران و میلیون‌ها خط کد قبلاً نوشته‌شده باشد و به‌اصطلاح فریم ورک ارزشمندی در اختیار گروه تولید باشد که کمتر از ورد پرس و جوملا نباشد. و یا امکان دارد هیچ کد پیش‌نویسی موجود نباشد که این امری نگران‌کننده از بابت هزینه تمام‌شده‌ی بالای طراحی وب‌سایت و حتی بازدهی کمتری در عملکرد را منجر شود. برای طراحی وب سایت صرافی یا هر مشاغل دیگر سایتچین بهترین گزینه شماست!

طراحی ظاهر سایت

بدون شک طراحی وب‌سایت شما در سمت کاربر و مشتری اهمیت فراوانی دارد و به‌عنوان ویترین خدمات و محصولات شما در نظر گرفته می‌شود. مهم است که ظاهر وب‌سایت شما به‌گونه‌ای طراحی شود که اولاً درخور خدمات و محصولات قابل‌ارائه و برند و شرکت شما باشد و همچنین ظاهر آن در هزاران سایت دیگر دیده نشود و خاص شما طراحی و برنامه‌نویسی شود.

امکان دارد برای شما بی‌اهمیت باشد که وب‌سایتی که برای شما طراحی می‌شود درصدها سایت دیگر هم دیده شود. پس اصلاً نگران هزینه طراحی آن نشوید، شما می‌توانید با پرداخت هزینه پایینی یک قالب آماده و از پیش طراحی‌شده را که به اشخاص متفاوت فروخته می‌شود را خریداری و تهیه کنید. هزینه خرید قالب‌های آماده امکان دارد از ده هزار تومان شروع شود تا هشت‌صد هزار تومان هم بالا برود و بیشتر از این نخواهد بود.

اما اگر ظاهر سایت شما برایتان مهم است و می‌خواهید سلیقه خود را در طراحی وب سایت خودتان اعمال کنید و در مورد نحوه چیدمان اجزای سایت و رنگ‌بندی آن اعمال کنید باید هزینه بیشتری را به یک شرکت طراحی وب‌سایت بپردازید و از آن بخواهید که ظاهر سایت شما دقیقاً مطابق با نظر و سلیقه شما طراحی شود.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

زبان برنامه‌نویسی عاملی مهم در هزینه طراحی وب سایت

در مورد نحوه کد نویسی و زبان برنامه‌نویسی مورداستفاده در طراحی وب‌سایت هم باید اطلاعاتی داشته باشید. معمولاً وب‌سایت‌ها با دو زبان برنامه‌نویسی طراحی و پیاده‌سازی می‌شوند: asp.net و یا php

اگر وب‌سایت شما به زبان php نوشته خواهد شد به‌احتمال خیلی زیاد از دسته سیستم‌های مدیریت محتوای آماده مثل طراحی وب‌سایت با جوملا و طراحی وب‌سایت با ورد پرس خواهد بود و هزینه کمتری را در پی خواهد داشت. منهای شرکت‌هایی که در ایران خیلی کم هستند و به زبان php برای خود و مستقل طراحی وب‌سایت انجام می‌دهند.

اما اگر زبان کد نویسی سایت شما asp.net به همراه c#.net و vb.net خواهد بود به‌احتمال خیلی زیاد طراحی وب‌سایت اختصاصی و دست‌نویس خواهد بود چون سیستم‌های مدیریت محتوای خیلی کمی وجود دارند که از زبان asp.net بهره برده باشند و بیشتر cms ها با زبان php توسعه داده‌شده‌اند.

پس به شرکت طراحی وب‌سایت خود کمی اعتماد کنید و این مورد را سؤال کنید و به فرض اینکه وب دیزاینر شما صادق باشد در مورد زبان برنامه‌نویسی و سیستم cms مورداستفاده به شما پاسخ خواهد داد.

در موارد زیادی شرکت‌های طراحی وب‌سایت از گفتن اینکه از سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل جوملا یا ورد پرس استفاده می‌کنند امتناع می‌کنند تا به خاطر بدبینی‌هایی که در این سیستم‌ها ایجادشده است مشتری را از دست ندهند و امکان دارد بعداً از اینکه موضوع را نمی‌دانستید به دردسر بیفتید و نتوانید انتخاب درستی را انجام ندهید.

البته برداشتتان این نباشد که جوملا و ورد پرس همیشه بد هستند، در مواردی امکان دارد خوب و مواردی دیگر بد باشند که کاملاً به نوع کسب‌وکار شما و نیازمندی‌های شما خواهد بود. البته زیاد نگران نباشید، بعدازاینکه طراحی وب‌سایت شما انجام شد این مورد را می‌توانید متوجه شوید و قرار نیست کسی که به‌دروغ تبلیغاتی می‌کند برای همیشه مخفی بماند.

پشتیبانی طراحی وب‌سایت

یک شرکت طراحی وب‌سایت باید به شما تعهد پشتیبانی مناسب و مکتوب را بدهد که بعد از به پایان رسیدن طراحی و تحویل وب‌سایت، شمارا رها نکند و از پس پشتیبانی کاری که به شما تحویل داده است بربیاید.  حتماً در مورد پشتیبانی و نحوه آموزش کار کردن با وب‌سایت و همچنین از همه مهم‌تر در مورد توسعه طراحی وب‌سایت که بسیار حائز اهمیت است از طراح وب‌سایت خود سؤال کنید.

اگر سایت شما از سیستم‌های مدیریت محتوایی آماده باشد کار شما سخت‌تر است چون شاید طراح وب‌سایت شما متخصص نباشد و فقط نحوه نصب و راه‌اندازی سایت را بلد باشد. در چنین شرایطی قطعاً شما باید برای توسعه، سایت خود را دور بیندازید و از ابتدا به شخص یا شرکت وب دیزاینر جدید سفارش سایت جدید را بدهید. هیچ شخص یا شرکتی روی سایتی که توسط گروه دیگری راه‌اندازی شده است فعالیت نمی‌کند و پیشنهاد می‌دهد از نو یک سیستم راه‌اندازی کنید. چون گروه جدید اشراف به عملیات گروه یا گروه قبلی ندارد و خود را وارد دردسری نمی‌کند که از آن بی‌خبر است.

اگر در ظاهر به شما گفتند که این کار را انجام می‌دهند باور نکنید، تجربه نشان داده است که برای بازارگرمی و تبلیغات به‌راحتی تائید می‌کنند و از این موضوع می‌گذرند اما زمانی که به تغییرات می‌رسد جا می‌زنند و به دلایلی انکار می‌کنند و شما می‌مانید و یک وب‌سایت که فقط به دست طراح اولیه آن قابل توسعه و گسترش خواهد بود. پس پشتیبانی سایت را جدی بگیرید. برای اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی دکر شده در وب سایت با مرکز مشاوره طراحی وب سایت سایتچین تماس بگیرید.

هاست و دامنه

هزینه میزبانی یا هاست هم‌بستگی به فضای مورد نیازهای شما دارد و ده‌ها پارامتر دیگر که به نوع طراحی وب‌سایت شما و همچنین فنّاوری‌های مورداستفاده در طراحی و از همه مهم‌تر تخمین و پیش‌بینی از تعداد بازدیدکنندگانش است شما بستگی خواهد داشت.

این‌که شما چقدر فضا پیش‌بینی کنید و همچنین به چه امکاناتی برای‌هاست خود نیاز دارید را از طراح وب‌سایتتان می‌توانید سؤال کنید و همچنین در مورد مرغوبیت و سرویس‌دهی بهتر می‌توانید بین شرکت‌های هاست که قیمت‌های متفاوتی دارند، یکی را برگزینید. البته چون این مسئله کمی فنی و دارای اهمیت است بهتر است به پیشنهاد شرکت طراحی وب‌سایت خود این پلن موردنیازتان را انتخاب کنید تا متضرر نشوید.

بعضی از شرکت‌های طراحی وب‌سایت این مبلغ را که برای خرید هاست و دامنه هستند را روی هزینه طراحی وب‌سایت شما لحاظ می‌کنند و یا با عنوان‌هاست و دامنه رایگان روی پکیج طراحی وب‌سایت به شما می‌دهند و بعضی دیگر این انتخاب را در اختیار شما قرار می‌دهند که از هرکجا که می‌خواهید سرویس‌های میزبانی و دامنه زا تهیه کنید و یا بعد از ثبت آن‌ها هزینه جدایی از شما بابتشان می‌گیرند.

هر دو موضوع متداول است و در هیچ‌کدام از حالاتی که عنوان شد سرتان کلاه نخواهد رفت، چون اگر هاست و دامنه رایگان به شما بدهند هزینه آن را قطعاً روی هزینه طراحی وب‌سایت کشیده‌اند چون بابت ثبت دامنه و اجاره سرور میزبانی شما باید پول پرداخت کنند. این موضوع را هم می‌توانید در قیمت طراحی وب‌سایت در نظر بگیرید، اگرچه مبلغ فراوان ای نیست ولی خود فاکتوری است که بد نیست در نظر بگیرید.

دیگر هزینه‌های طراحی وب‌سایت

موارد دیگری هم هستند که بر طراحی وب‌سایت شما و بر نحوه محاسبه قیمت طراحی وب ‌سایت مؤثر است، مثل امنیت، بانک اطلاعاتی و ده‌ها مورد دیگر که شاید مهم باشند اما به‌نوعی در دل مواردی که در بالا عنوان شد وجود دارند.

یکی از این موارد بحث امنیت وب‌سایت شما است. امنیت وب‌سایت طراحی‌شده قطعاً بسیار پراهمیت است، اگر طراحی وب‌سایت ورد پرس یا طراحی وب‌سایت جوملا و هر سیستم مدیریت محتوایی انجام شود از طرفی می‌توان گفت که امنیت متناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است چون هزار نفر روی است سیستم‌های آماده در حال کار هستند، اما از طرفی دیگر دستگاه‌هایی که به‌طور گسترده و عمومی منتشر می‌شوند برای همه شناخته‌شده هستند و زیروبم تمام سیستم را برنامه نویسان و هکرها می‌شناسند. شاید راحت‌تر از سایت‌های دست‌نویس و طراحی وب‌سایت اختصاصی قابل‌نفوذ باشند و باگ‌های عمومی برای آن‌ها شناسایی‌شده باشند.

اما یک طراحی وب‌سایت اختصاصی و دست‌نویس را فقط گروه طراحی آن‌ها می‌شناسد و عملاً برای افراد عادی و هکرها قابل حدس نخواهد بود، البته با در نظر گرفتن این موضوع که شرکت طراحی وب‌سایت شما با مسائل امنیت و ایمنی آشنایی داشته است و با در نظر گرفتن این مسائل سایت شمارا طراحی کرده باشد.

سخن پایانی

امیدواریم که این موارد را به‌خوبی درک کرده باشد و در انتخاب شرکت مناسب برای طراحی وب‌سایت شما کاربردی باشند. شاید قطعی نتوان گفت که چه چیزی مناسب شما خواهد بود اما حالا می‌دانید که چه مواردی روی قیمت طراحی وب‌سایت تأثیرگذار هستند و یا چه مواردی را باید با طراح وب‌سایت خود مطرح کنید و از او توضیحات بخواهید.

اگر وب‌سایت شما به‌صورت از پیش طراحی‌شده باشد قیمت ارزان‌تری خواهد داشت اما درعین‌حال مشکلاتی به همراه دارد. چون شرکت‌ها و طراح‌های متخصص این سیستم‌ها کم هستند که اشراف کامل داشته باشند و سیستمی تحویل شما می‌دهند که در نگاه ابتدایی ظاهر زیبایی دارند اما امکان دارد کاری که می‌خواستید را انجام ندهد. از ماژول‌ها و پلاگین هایی استفاده کنند که تا حدی به نیازهای شما نزدیک باشند اما صد در صد مواردی که خواسته بودید را نتوانند انجام دهند. برای طراحی وب سایت شرکتی، هنرمندان، شخصی و .. کافیست با ما تماس بگیرید.

 

روش های جمع آوری اطلاعات کاربران

روش های جمع آوری اطلاعات کاربران

در این مقاله قصد داریم به شما همراهان سایتچین، بگوییم که چگونه می توانید اطلاعات مخاطبین و بازار هدف خود را از طریق لندینگ پیج و صفحه فرود جمع آوری کنید. با ما همراه باشید و در آخر ما را از نظراتتان محروم نکنید.

معرفی روش های جمع آوری اطلاعات کاربران از طریق وب سایت و لندینگ پیج

۱- تکمیل محتوا

ایده این روش این است که شما به صفحات مختلف سایت بروید و آن صفحه را از بالا تا پایین مطالعه کنید و فکر کنید که مخاطب پس از خواندن آن صفحه به چه اطلاعات مکمل دیگری نیاز دارد و آن اطلاعات مکمل را در پایین صفحه قرار دهید و به ازای ارسال و ارائه‌ آن اطلاعات ایمیل آن فرد را دریافت کنید. برای مثال خیال کنید شخصی به دنبال روش های استخدام است و در گوگل جستجو می‌ کند و پس از سرچ و یافتن سایت شما به یک مقاله در سایت شما که درباره این موضوع است هدایت می شود.

در این هنگام شما می‌توانید در پایین صفحه مقاله مورد نظر پیشنهاداتی را قرار دهید. که آن پیشنهادها می‌تواند شامل ارسال ۱۰ مقاله‌ برتر سایت در زمینه‌ مدیریت به صورت یک فایل پی‌دی‌اف رایگان باشد و تنها چیزی که از آنها دریافت کنید این است که ایمیل را وارد کنند تا فایل پی‌دی‌اف مورد نظر به صورت خودکار به آن ها ایمیل شود.

شما می‌توانید در پایین صفحه مقالات، پیشنهاداتی مانند دانلود رایگان فایل پی‌دی‌اف را قرار دهید

ما می‌دانیم کسی که در گوگل به دنبال روش‌ های استخدام بوده به احتمال زیاد مدیر است پس به موضوعات دیگر مدیریت هم تمایل دارد و به احتمال زیاد خیلی هم تمایل دارد که ۱۰ مقاله‌ مدیریت ما را در یک فایل پی‌دی‌اف داشته باشد تا بعدا آن را مطالعه کند.

۲- عضویت در سایت

در این روش برای جمع کردن ایمیل و اطلاعات دیگر از صفحه‌ عضویت سایت استفاده می‌ کنیم. شاید شما به عنوان صاحب کسب‌وکار و مدیر وبسایت تا به حال با این دید به صفحه‌ عضویت سایت نگاه نکرده‌اید که صفحه‌ عضویت، صفحه ای است که ایمیل افراد را جذب می‌ کند و اگر کاری کنیم که هر روز افراد بیشتری عضو سایت ما شوند مسلما ایمیل‌ های بیشتری را جمع کردن خواهیم‌ کرد.

در ادامه دو روش را برای افزایش اعضای سایت معرفی می‌ کنیم. حتما دیده‌اید که تقریبا تمام صفحات عضویت سایت‌ها فقط یک فرم است که از بازدید کننده اطلاعاتی را دریافت می‌ کند تا شخص عضو سایت شود. این نو ع صفحه‌ عضویت نمی‌تواند خیلی کارآمد و موثر باشد و باعث شود افراد بیشتری عضو سایت شوند. برای بهبود صفحه‌ عضویت‌تان دو راه وجود دارد.

تغییر صفحه عضویت برای جمع کردن اطلاعات

صفحه‌ عضویت سایت را به صفحه ای تبدیل کنید که دلایلی ارائه دهد تا مخاطب با خود به این نتیجه برسد که چرا عضو این سایت شوم. در واقع تبلیغ می‌ کنیم که بیایید عضو سایت ما شوید و اگر اینکار را نکنید فرصت بزرگی را از دست می‌دهید. برای این کار می‌توانید در زیر فرم عضویت متنی را اضافه کنید و این سوال را قرار دهید که مخاطب چرا و با چه انگیز های باید عضو سایت شما شود؟ و برای پاسخ به این سوال دلایل دقیقی را ارائه دهید. برای مثال می‌توانید توضیح دهید که اگر مخاطب عضو سایت شد می‌تواند فایل هدیه رایگان آموزشی را دریافت کند که غیر اعضا این امکان را ندارند.

همینطور می‌توانید بنویسید که اگر فروش ویژه های برگذار شد و یا امکان خاصی بود حتما با ایمیل اطلاع رسانی خواهیم کرد و اگر عضو سایت شوید دیگر کارگاه‌ها و برنامه‌ های آموزشی ما را از دست نخواهید داد، همچنین می توانید بنویسید که عضویت در این سایت کاملا رایگان است و زمان خیلی کمی از شما می‌گیرد و کار سختی نیست، با ارائه این دلایل و مشابه آن شخص را ترغیب می‌ کنید که اگر به صفحه‌ عضویت رسیده است منصرف نشود و فرم را پر کند.

 راحت تر کردن فرآیند عضویت برای جمع کردن ایمیل و اطلاعات دیگر

در مرحله بعدی عضویت را در سایت تا حد امکان راحت تر کنید، راحت‌تر کردن فرآیند عضویت می تواند بسیار اثر گذار باشد و باعث شود افراد بیشتری عضو سایت شما شوند.

و اما چند نکته در مورد اینکه فرم عضویت را چگونه طراحی کنیم تا کار جمع کردن اطلاعات براحتی صورت بگیرد.

تا حد ممکن فیلد‌ های کمتری استفاده کنیم یعنی اطلاعات کمتری را از مخاطب بخواهید برای مثال اگر نام شرکت مخاطب مهم نیست، موقع ثبت‌نام آن را نپرسید؛ اگر شهری که مخاطب در آن زندگی می‌ کند برایتان فرقی نمی‌ کند و نوع خدمات شما به گونه ای است که می‌توانید به همه‌ شهرها خدمات بدهید شهر مخاطب را نپرسید و تا حد ممکن کمترین اطلاعات را بپرسید تا افراد خیلی سریع و تنها با پر کردن چند فیلد بتوانند عضو سایت شما شوند.

ترتیب پر کردن فیلدها بسیار مهم است اما شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌باشید، ولی در فرم عضویت خیلی فرق می‌ کند که آیا اول از مخاطب ایمیل را دریافت می‌ کنید یا اول موبایل را دریافت می‌ کنید.

۳- نظرات سایت

شاید با این دید به موضوع توجه نکرده باشید که هر وقت کسی در سایت نظری می‌نویسد یا کامنتی می‌گذارد ناخودآگاه ایمیل خودش را هم وارد می‌ کند، چون شما به جز نام و نام خانوادگی ایمیل فرد را هم در خواست می‌ کنید. پس قسمت نظرات سایت شما نیز محل مناسبی برای جمع کردن ایمیل و اطلاعات دیگر است.

ترغیب به نظر دادن

با کار های بسیار ساده ای می‌توانیم باعث شویم افراد بیشتری در مورد مقالات و محصولات ما نظر بدهند برای مثال کافی است که در زیر هر مقاله با فونت بزرگ بنویسید که اگر سوالی در زمینه‌ این مقاله دارید همینجا مطرح کنید تا ما در کمتر از یک روز پاسخ سوال شما را بدهیم، همین موضوع باعث می شود که افراد خیلی بیشتری نظر بدهند و کامنت بگذارند.

همینطور در صفحه‌ محصولات نیز می‌توانید بنویسید که اگر ابهامی دارید و یا توضیحات بیشتری می‌خواهید در همین قسمت نظر بنویسید تا ما هم سعی کنیم در اولین فرصت پاسخگوی شما باشیم پس با ترغیب افراد به نظر دادن می‌توانیم کاری کنیم که ایمیل‌ های بیشتری جمع کردن شوند.

۴- استفاده از صفحات سایت و فروشگاه

کسی که صفحات محصولات ما را مطالعه می‌ کند و برای این موضوع وقت می‌گذارد، احتمالا بازدید کننده‌ ارزشمندی است و احتمال خرید او از محصولات مان وجود دارد، پس به هر طریقی ما باید سعی کنیم تا ایمیل کسانی که وارد صفحات محصول و یا وارد فروشگاه ما می‌شوند را دریافت کنیم تا در آینده با آنها در ارتباط باشیم و پیشنهادات خوبی ارائه کنیم.

کوپن تخفیف

یکی از روش‌ های اثرگذار با نرخ تبدیل بالا استفاده از کوپن تخفیف است. ما می‌توانیم با یک پاپ‌آپ به راحتی این موضوع را تعریف کنیم که اگر فردی وارد یک صفحه‌ محصول ما شد و خواست صفحه‌ محصول را ببندد یا از آن خارج شود همان لحظه پاپ‌آپی ظاهر شود و پیشنهاد دهد که بیایید ایمیل خود را وارد کنید تا یک کوپن تخفیف برای مثال ۳۰% برای شما ایمیل شود.

اطلاعات محصول

نکته‌ دیگر استفاده از اطلاعات صفحه‌ محصول است، برای مثال خیال کنید فردی یک دقیقه است که صفحه‌ محصولی را مطالعه می‌ کند، پس مطمعنا به آن محصول علاقه مند است، در این حالت ما می‌توانیم تعریف کنیم که اگر بازدیدکننده بیشتر از دو دقیقه در صفحه‌ خاصی ماند و از آن خارج نشد پاپ‌آپی باز شود و پیشنهادی دهد که برای مثال بیاید اطلاعات این محصول را به صورت یک pdf دانلود کنید تا بعدا بتوانید مطالعه کنید.

فروش ویژه

روش سوم استفاده از فروش ویژه است، یعنی به افراد اعلام می‌ کنیم که شما که فعلا در این صفحه‌ محصول قرار دارید و این محصول را خریداری نکرده‌اید، اگر می‌خواهید از زمان‌ های فروش ویژه‌ ما مطلع شوید ایمیل خود را وارد کنید تا به محض شروع فروش ویژه برایتان ایمیل بفرستیم و اطلاع‌رسانی کنیم.

تمام این موارد می‌توانند هم به صورت inline باشند و در صفحه‌ محصول قرار بگیرند برای مثال در پایین صفحه‌ محصول این اطلاعات را بنویسیم؛ هم می‌توانند به صورت پاپ‌آپ باشند که البته بعدا در مقالات دیگر مفصل توضیح خواهیم‌داد که استفاده از پاپ‌آپ چه نکاتی دارد تا بتوانیم بهترین خروجی و بازدهی ممکن را داشته باشیم.

پس یکی از ارزشمندترین ایمیل‌هایی که ما از دست می‌دهیم همین ایمیل افرادی است که وارد فروشگاه ما شده‌اند و محصولاتی را به دقت بررسی کرده‌اند ولی ما هیچ راهکاری نداریم تا ایمیل هایشان را دریافت کنیم، اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید باید بلافاصله به این فکر باشید که بازدیدکنندگان صفحات محصول خود را ترغیب کنید تا ایمیل خود را به شما بدهند تا بتوانید به جمع کردن ایمیل و اطلاعات دیگر آن ها بپردازید.

۵- ارسال اطلاعات

صفحاتی از سایت وجود دارند که مخاطب نیاز به دریافت اطلاعات از طریق ایمیل دارد ما می‌توانیم گزینه ای مبنی‌بر عضویت در خبرنامه یا لیست ایمیلی را در این فرم‌ها قرار دهیم

صفحه تماس با ما

معمولا آدرس شرکت و شماره تلفن‌ های تماس را در صفحه تماس با ما می‌نویسند. خیال کنید کاربری در صفحه‌ تماس سایت است و اطلاعات مربوط به شرکت را لازم دارد، بعد از پر کردن فرم تماس گزینه ای پایین این فرم قرار دهید که اگر شخص مایل به دریافت ایمیل از شما است آنرا علامت بزند،‌ به این صورت شما کار عضویت در خبرنامه را برای آنها راحت کرده‌اید.

صفحه تکمیل خرید

خیال کنید کاربر محصولی را از سایت شما خریده‌است شما می‌توانید به سادگی در فرمی که کاربر اطلاعات خود را برای دریافت محصول وارد می‌ کند گزینه ای برای عضویت در لیست ایمیلی مورد نظر خود قراردهید به این صورت عمل عضویت در لیست شما بسیار ساده‌تر خواهد شد.

لندینگ پیج

۶- استفاده از پاپ آپ‌ها

الان نمی خواهیم در مورد پاپ‌آپ ها صحبت کنیم و آن را آموزش بدهیم، فقط این قصد را داریم که مقداری دیدگاه شما را عوض کنیم که پاپ‌آپ چیز وحشتناکی نیست که اکثر مردم فکر می‌ کنند، شاید خودتان از پاپ‌آپ‌ها متنفرید و به محض آن که وارد یک سایت می‌شوید و یک پاپ‌آپی ظاهر می شود حتی بدون خواندن محتوا، آن را می‌بندید ولی اگر از پاپ‌آپ به صورت حرفه ای و درست استفاده کنید می‌تواند باعث شود که ایمیل‌ های بسیاری در سایت جمع آوری شود

استفاده از صفحه فرود

صفحه‌ فرود یک صفحه‌ بسیار خلوت است که فقط روی یک موضوع تمرکز دارد و در واقع روی یک معامله تمرکز کرده‌ایم و معامله‌ ما با بازدیدکننده به این گونه است که ما به بازدیدکننده یک آهنربای ایمیل می‌دهیم و در مقابل آن ایمیل فرد را دریافت می کنیم.

آهن ربای ایمیل نیز می‌تواند یک pdf جذاب یا یک فایل صوتی و یا یک فیلم و یا یک کوپن تخفیف و یا هرچیز دیگری که مخاطب حاضر است به ازای آن ایمیلش را به ما دهد، باشد.

پس صفحه‌ فرود صفحه ای است که ۴ بخش دارد:

عنوان مناسب

در بالای صفحه یک عنوان مناسب می نویسیم.

متن تبلیغاتی کوتاه

درست است که این آهنربای ایمیل ما رایگان است ولی خیلی از افراد حاصر نیستند به خاطر یک محتوا رایگان ایمیل را به ما بدهند و در نتیجه ما باید تبلیغ کنیم و افراد را ترغیب کنیم.

عکس آهنربای ایمیل

عکس آهنربای ایمیل مهم است چون اگر شما ادعا می‌ کنید که یک pdf بسیار خوب می‌خواهید به مخاطب بدهید ولی تصویری از آن را نشان ندهید افراد خیلی کمی ایمیل را وارد خواهند کرد چون عکس در ترغیب افراد نقش بسزایی را دارد.

فرم گرفتن ایمیل

فرم گرفتن ایمیل هم مهم است که در آن نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل شخص را می‌پرسید. البته می‌توانید فقط آدرس ایمیل افراد را بپرسید تا افراد بیشتری حاضر شوند فرم را پر کنند و ایمیل را در اختیارتان قرار دهند.

جمع کردن اطلاعات از طریق شبکه های اجتماعی

۱ – یک مسابقه آنلاین ایجاد کنید:

از اکانت های خود در شبکه های اجتماعی استفاده کنید و از طریق آنها یک مسابقه با جایزه رایگان را به ازای وارد کردن اطلاعات مخاطبان برگزار کنید. مخاطبان خود را تحریک کنید تا وارد سایت شما شوند و فرم های مربوط به عضویت ایمیل را پر کنند.

۲ – آفرهایی که نیاز به آدرس ایمیل برای فعالسازی دارند را در شبکه های اجتماعی پست کنید:

شما می توانید در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک و یا توئیتر یکی از محتواهایی را که دسترسی به آنها با وارد کردن آدرس ایمیل میسر می شوند را پست کنید و مخاطبان خود را در مورد محتوا مذکور تهییج کنید تا به سایت رفته و این کار را انجام دهند. این آفر می تواند یک مرجع اطلاعاتی بخصوص و غنی و یا یک کتاب الکترونیکی خوب باشد.

۳ – از Pinterest برای بیشتر دیده شدن محتوا بصری استفاده کنید:

پلتفرم پینترست می تواند میزبانی محتوا بصری را به عهده بگیرد که بازدیدکنندگان را تشویق می کند تا برای دیدن محتوا های بصری بیشتر در سایت ثبت نام کنند. به عنوان مثال؛ هاب اسپات برای کاور های کتاب های الکترونیکی بازاریابی شان یک بورد ایجاد کرده اند که برای دیدن کاورها و حتی استفاده از آنها مخاطبان باید فرم ثبت نام را پر کنند و از این طریق لیست های بلند بالایی از مخاطبان جدید با آدرس های ایمیل جدید به صورت روز افزون به لیست ایمیل های این کمپانی اضافه می شود.

 

هدف سازی در دیجیتال مارکتینگ

هدف سازی در دیجیتال مارکتینگ

هدف مهم ترین عامل برای رسیدن به موفقیته. مهم نیست که یک فعالیت رو چگونه و کی اونجام میدین تا زمانی که هدفی نداشته باشین راهی بیهوده رو طی میکنین. فعالیت های مهمی مثل دیجیتال مارکتینگ بیشتر از هر عامل دیگه ای به مشخص بودن هدف نیازمنده. مهمه که قبل از شروع هر کمپینی بدونین:

 • چرا این کمپین باید اجرا بشه؟
 • هدف شما از اجرای دیجیتال مارکتینگ چیه؟
 • چه استراتژی ای برای رسیدن به هدف موثره؟

در این مقاله سعی داریم با استفاده از تجربیات خود از اهمیت و چگونگی تعیین هدف بگیم. تا بتونین هدف سازی برای طراحی صفحه فرود رو یاد بگیرین.

چه استراتژی ای برای رسیدن به هدف موثره؟

عوامل مهمی مثل گسترش و پیشرفت روز افزون تکنولوژی مخصوصا در زمینه دیجیتال و اینترنت، این ضرورت رو پدید آورده که همه افرادی که به دنبال جذب مشتری، برندسازی و توسعه کسب و کار خود هستن. به فکر خلق استراتژی و مدیریت فرآیند دیجیتال مارکتینگ باشن. اما قطعا با عدم برخورداری از تجربه و برنامه ای کامل و جامع در حوزه دیجیتال مارکتینگ، هیچ ارتباط موثری بین صاحبان کسب و کار و مشتریان ایجاد نخواهد شد.

وجود یک برنامه تاثیرگذار در اینجا خودنمایی میکنه و لازمه، اما برای ایجاد این برنامه در ابتدا باید به سوال های مهمی پاسخ بدیم.

با چه هدفی قصد دارین به دیجیتال مارکتینگ بپردازید؟

قطعا می دونین که چرا دیجیتال مارکتینگ رو انتخاب کردین. پاسخ شما باید در یکی از دسته بندی های زیر باشه.

 • افزایش فروش
 • افزایش محبوبیت
 • شناخته شدن
 • معرفی خدمت یا محصولی جدید
 • معرفی خدمات و یا محصولات

هر کدام از موارد بالا میتونه دلیل شما برای انتخاب دیجیتال مارکتینگ باشه. شاید لازم باشه با ذهن خودتون خلوت کنین و عمیقا به نیازهای فعلی کسب و کارتون فکر کنین. چه عاملی باعث شده که هم اکنون این مقاله رو بخونین؟ دوست دارین مشتریان بیشتری داشته باشین؟ یا شاید علاقه مند هستین که هرجا صحبت از حوزه فعالیت های شما میشه نام برند شما به گوش بخوره؟ پاسخ این سوال نشون دهنده هدف شما از دیجیتال مارکتینگه.

البته بنا به تجربه به خوبی می دونیم که افراد بسیاری هستن که کلیه موراد بالا رو در دسته اهداف خود جای میدن. مشکلی نیست. یک تیم دیجیتال مارکتینگ قوی میتونه به شما در اولویت بندی اهدافتان کمک کنه و بنا به ارزش اهداف شما رو طبقه بندی کنه.

هدف سازی در دیجیتال مارکتینگ

چگونه هدف رو در دیجیتال مارکتینگ مشخص کنین؟

هدف، ارتباط مستقیمی با آینده داره. پس باید برای آینده کسب و کارتون هدف تعیین کنین. اهداف رو می شه در سه دسته اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت طبقه بندی کرد. خصوصیات و پتانسیل های بالقوه تیم فعلی و کسب و کارتون نقش پررنگی در تعیین اهداف داره. لازمه که نگاهی عمیق و تیزبینانه به آنچه که دارین بندازین. شما کجا هستین؟ رقبا کجا هستن؟ چه توانایی هایی دارین و در نهایت دوست دارین کجا باشین؟

در سومین قدم تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ آینده کسب و کار خود رو ترسیم کنین

صحبت ما به اینجا رسید که پرسیدیم دوست دارین کجا باشین؟ این یعنی دقیقا ترسیم آینده کسب و کار. حالا که دیگه گام نخست رو پشت سر گذاشتین و به خوبی اهداف تون رو میشناسین می تونین به راحتی آینده کسب و کارتون رو مشاهده کنین.

دو سال دیگه رو تصور کنین، سعی کنین واقع بین باشین . هدف مشخصه، توانایی ها و پتانسیل ها به خوبی روشن هستن لذا با دقت جایگاه خود در آینده رو تعیین کنین. با دقت مجسم کنین که وضعیتتون در بین کسب و کارهای رقیب چگونه خواهد بود، نرخ جذب مشتریان کسب و کارتون چقدر خواهد بود، کدام محصول یا خدمت رو ارائه خواهید کرد و …

هرچه در برنامه ریزی خود دقیق تر باشین و با علم و تجربه بیشتری اقدام به تعیین استراتژی بازاریابی دیجیتال برند خود کنین، آینده ترسیمی برندتان واضح تر و مشخص تر خواهد بود.

همه این ها برای طراحی صفحه فرود آموزشی یا هر صفحه فرود دیگه ای موثره.

یک کمیپن دیجیتال مارکتینگ موفق نیاز به شناخت استراتژی برندهای رقیب داره

استراتژی برندهای رقیب رو در حوزه دیجیتال مارکتینگ بشناسین و بدونین که چه روندی رو دنبال میکنن. همیشه به یاد داشته باشین که تحقیقات بازار و شناخت مشتریان از مهم ترین عوامل موفقیت در دنیای دیجیتال مارکتینگه. شناسایی استراتژی دیجیتال مارکتینگ رقبا میتونه ایده های جالبی رو بسازه و زمینه ساز شروع خلاقیت های جالبی باشه.

خوبی دنیای دیجیتال مارکتینگ به گستردگی اطلاعات و شفافیت فعالیت هاست. به راحتی می تونین با بهره گیری از فضاهای آنلاین فعالیت رقبا و بازخورد اون ها رو رصد کنین. آنالیزورهای متعددی آماده کمک به شما هستن تا بتونین نگاهتون رو روی رقبا ریزبینانه تر کنین.

هر کسب و کاری که در این زمینه بتونه بهتر عمل کنه، می تونه برنامه ریزی و استراتژی بازاریابی دیجیتال خود رو به گونه ای رقم بزنه که بتونه برند خود رو در میان برندهای رقیب بیشتر و بهتر به مخاطبان بازار هدف بشناسونه و در نتیجه وضعیت تجاری خودش رو بهبود ببخشه.

فراموش نکنین که مشتریان رقبا ، میتونن مشتریان شما باشن. لذا اهمیت ویژه ای برای شناخت آنان قایل باشین و سعی کنین خصوصیات و شخصیت اون ها رو بشناسین. شناخت مشتریان از مهم ترین بخش های تحقیقات بازاره.

نکته مهم : باید نکته مهمی رو دقیقا در همین زمان به شما بگیم. شناخت استراتژی و برنامه های برندهای رقیب در حوزه دیجیتال مارکتینگ به منزله تقلید از برنامه های اون ها نیست، چون همونطور که گفته شد برنامه و استراتژی هر برند و کسب و کار با توجه به توانمندی ها و موجودی های اون کسب و کار به طور کلی متفاوت از برنامه و استراتژی هر کسب و کار دیگه اس. تنها دلیل شناختن استراتژی ها ، شناخت نقاط ضعف و قوت، بررسی رقبا و کاهش آزمون و خطاهاست.

برای شروع کمپین دیجیتال مارکتینگ خود یک استراتژی تدوین کنین

در این مقاله سعی کردیم با ساده ترین عناوین و کوتاهترین توضیحات درک روشنی از اهمیت چرایی دیجیتال مارکتینگ و تدوین هدف داشته باشیم. هم اکنون مراحل مهمی به اونجام رسیده:

 • تعیین هدف
 • ترسیم آینده
 • بررسی رقبا و مشتریان

دیگه به آخرین مرحله این بخش حساس رسیده اید. در مرحله چهارم، نوبت تدوین استراتژی برای برند خودتانه. هم اکنون شما اطلاعات بسیار مناسبی دارین و قبل از هر اقدام دیجیتال مارکتینگ باید استراتژی خود جهت حضور در این عرصه رو مشخص کنین.

مجموعه اهداف تنظیم شده شما برای دیجیتال مارکتینگ، تمامی اصول مدنظر رو پوشش می ده؟

یک مجموعه خوب از اهداف دیجیتال مارکتینگ باید بتونه محدوده مختلفی از سنجش ها رو برای کمک به تنظیم، مرور و کنترل عملکرد در تمامی فعالیت های بازاریابی دیجیتال پوشش بده. مدل ۵s بازاریابی دیجیتال یک نقطه شروع خوب و ساده برای کمک به شماست و می تونه کل فرایند دیجیتال مارکتینگ رو پوشش بده.

صفحه فرود

راهکاهای هدف سازی در دیجیتال مارکتینگ

۱. Sell (فروش، رشد فروش)

خوب اجازه بدین کارمون رو با مهم ترین بخش از معامله آغاز کنیم که به کسب درآمد و سود منجر میشه. این بخش فروش نام داره. شما می تونین اون رو فروش آنلاین یا تولید سرنخ هم بنامین که در طول فرآیندهای بازاریابی آنلاین این سرنخ به مشتری تبدیل میشه. این شرکت تلاش می کنه فروش خود رو از طریق افزایش اعتماد در فرآیند خرید آنلاین و تحویل رایگان، افزایش بده.

شما هم می تونین با اضافه کردن آیتم هایی نظیر نماد اعتماد،نماد ساماندهی، ارائه مجوزات لازم و یا گزینه های دیگه مثل اتصال بات تلگرام به فروشگاه آنلاین خود به این منظور که کاربر به جای مراجعه به سایت سفارش خود رو از طریق تلگرام و بات اختصاصی فروشگاه شما اونجام بده. و یا هر اقدام دیگه ای متناسب با پرسونای مخاطب و کسب و کار شما می تونه در افزایش و پیشبرد فروش با کمک دیجیتال مارکتینگ نقش مهمی در کمپین های دیجیتال مارکتینگ موفق ایفا کنه.

۲. Speak (صحبت کردن، از طریق صحبت کردن و شرکت در بحث ها، به مشتری هدف خود نزدیک تر شوید)

کانال های دیجیتال نه تنها کانال های فروش عالی هستن بلکه این ها به عنوان یک کانال ارتباطی برای تعامل با مشتریان و مخاطبان هدف از طریق ۶ ابزار اصلی بازاریابی دیجیتال، عملکرد عالی دارن.

توصیه می کنیم مدل بودجه یا تبدیل دقیق و جزئی برای خود ایجاد کنین که به شما اجازه می ده اهداف مدنظر خود رو بر اساس کانالی که می خواین به اون برسید و مخاطبین تون رو تحت تاثیر قرار بدین تنظیم کنین.

از اونجایی که کانال های دیجیتال به همراه سایر کانال ها بهترین عملکرد رو دارن، اهدافی که در این مرحله تنظیم میشه باید در برگیرنده بازدیدهای آنلاین ترویج شده توسط رسانه های سنتی آفلاین هم باشه.اگرچه شرکت ASOS تنها بر روی یک محصول تمرکز داره اما مجله این شرکت در ساخت برند و تحت تاثیر قرار دادن فروش نقش بسیار مهمی داشته.

مثلا لحن ما برای نوشتن متن صفحه فرود پزشکی با صفحه فرودهای دیگه باید فرق کنه.

۳. Serve (خدمت کردن، ارزشی به مشتری خود بیفزایید):

سایت شرکت و خدمات رسانی به مشتریان از طریق رسانه های اجتماعی یک مکان طبیعی برای مشتریان محسوب میشه تا بتونن پاسخ سوالات خودشون رو پیدا کنن یا از خدمات و محصولات موجود شکایت کنن.

توجه کردن به کیفیت خدماتی که ارائه میشه یک نکته کلیدی برای پشتیبانی از فروش، صحبت کردن و ذخیره کردن و سایر مراحل خواهد بود. پس اهداف مرتبط با رضایت مشتری باید بتونه عملکرد بخش خدمات رسانی به مشتریان رو ارزیابی کنه و اون رو بهبود ببخشه. شرکت ASOS بر روی انتخاب کانال خدمات رسانی به مشتریان سرمایه گذاری کرده.

۴. Save (ذخیره کردن، در هزینه های خود صرفه جویی کنین)

این گزینه کمتر از بخش ایجاد هیجان در ساخت برند و تعامل با رسانه های اجتماعی اما باید بتونین ارزشی که از طریق صرفه جویی در هزینه های آنلاین برای کاهش هزینه خدمات حاصل میشه رو نشون بدین و اون رو برای خودتون حفظ کنین. این گزینه برای خرده فروش های چندکانالی یا شرکت های خدماتی که میتونن اهداف خود رو برای تعداد کاتالوگ دانلود شده یا تعداد تراکنش های اونجام شده در سایر کانال ها تنظیم کنند، مرتبطه.

اگه بودجه کافی برای کانال های آنلاین خود ندارین، صرفه جویی در هزینه ها می تونه یکی از مسائل مهم شرکت باشه و به بهبود شرایط کمک کنه.

۵. Sizzle (توسعه آنلاین برند)

قرار دادن این گزینه در بازاریابی دیجیتال می تونه به اهداف فروش و صحبت کردن شما کمک کنه اما به خاطر داشته باشین که تنظیم اهداف و پیگیری اون ها همیشه هم کار اسانی نیست. خوب در این شرایط Sizzle چه کمکی به شما می کنه؟

این گزینه در مورد ساخت آنلاین یک برنده. در مورد چیزی که باعث میشه افراد تجربه مثبتی از حضور شما در دنیای آنلاین داشته باشن خوب فکر کنین. این تجربه مثبت برای مخاطبین و البته خودِ شما چه چیزیه؟

اگه فکر میکنین برندی که ایجاد کردین موثره، مزایای تعامل با حضور دیجیتال تان، بسیار واضح و شفاف خواهد بود. تعاملات و تراکنش های داخل سایت و سایر کانال های دیجیتال به نرمی پیش خواهد رفت و بازدیدکننده دوباره از خدمات آنلاین شما استفاده خواهد کرد. او تلاش می کنه بعد از کسب این تجربه مثبت، خدمات یا محصولات شما رو به دوستان و همکارانش هم معرفی کنه.

پس اهداف کلیدی در این بخش، سطحی از رضایت مشتری و توصیه های او برای ایجاد حمایت از برنده. به عنوان مثال شرکت ASOS به پلتفرم ها و رسانه های اجتماعی علاقه زیادی داره.

ویژگی وب سایت حرفه ای

ویژگی وب سایت حرفه ای

یک سایت حرفه‌ای دارای ویژگی‌های متعددی است. بعضی از این ویژگی‌ها جزء شروط لازم، و بعضی جزء شروط کافی هستند. اجرای هرکدام از این ویژگی‌ها، باعث هر چه‌بهتر شدن سایت شما می‌شود. ما در این مقاله شمارا با تعدادی از این نکات آشنا خواهیم کرد:

ویژگی وب سایت حرفه ای چیست؟

۱- انتخاب و خرید دامنه متناسب با کسب کار شما:

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، انتخاب نام دامنه مناسب و همنام کسب‌وکار شما است. و در همان ابتدای کار می‌بایست دقیق صورت گیرد؛ چون گوگل فرایند seo را بر اساس دامنه شما انجام خواهد داد و در صورت عوض شدن دامنه، رتبه شما در گوگل به‌شدت تنزل خواهد یافت.

دوم اینکه سعی کنید مدیریت دامنه و هاست وب‌سایت خود را بانام ایمیل خود انجام دهید تا در آینده به مشکلات حقوقی برنخورید.
ترجیحاً دامنه خود را ۵ ساله ثبت کنید تا درصورتی‌که تاریخ انقضاء آن فرارسید به علت فراموشی شما از دسترس خارج نشود. البته تمدید طولانی دامنه باعث بهتر دیده شدن دامنه شما در موتور جستجوی گوگل همه می‌شود.

مثلا برای طراحی وب سایت رستوران بهتر است نامی انتخاب کنید که به شغل رستوران بیاید یا از نام رستوران خود کمک بگیرید.

۲- برای طراحی قالب سایت خود دقت کنید:

قالب سایت، اولین چیزی است که در طراحی سایت باید انتخاب شود و درواقع ستون و چهارچوب دیداری سایت شماست. در طراحی سایت این نکات را در نظر داشته باشید:
از انتخاب رنگ‌های جیغ به‌شدت بپرهیزید و رنگ‌های استفاده‌شده در وب‌سایت خود را مرتبط با شعار و کارتان انتخاب کنید. هرگز از معانی رنگ‌ها غافل نشوید.
در نظر داشته باشید برای طراحی سایت، بیش از ۲ تا ۴ طیف رنگ، استفاده نکنید.
وجود فضاهای خالی در صفحه را مدنظر داشته باشید. این کار از خستگی چشم بیننده جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه محتوای شما به‌راحتی از بخش‌های گرافیکی و خالی سایت، متمایز می‌شود.
سعی کنید با انتخاب‌های مناسب در طراحی وب سایت فروشگاهی، روحیه نشاط را در حین خرید به کاربران خود بدهید.

۳- قرارداد اطلاعات تماس در همه صفحات:

شماره تلفن، نشانی سایت، Email، و سایر اطلاعات تماس با شرکت را در همه صفحات قرار دهید تا درصورتی‌که مخاطب نیاز به برقراری تماس با شما پیدا کرد، این اطلاعات در دسترس او باشد. ضمن این‌که امکان دارد افرادی بعضی از صفحات را ذخیره، چاپ یا کپی کنند، وگرنه دیگر به این اطلاعات دسترسی نخواهند داشت.

۴- صفحه‌آرایی جذاب از مهم ترین ویژگی وب سایت حرفه ای

چیدمان مناسب در صفحه، تیترهای جذاب، استفاده از فونت و سایز و رنگ مناسب برای تیتر و متن ،تقسیم کردن مقالات طولانی به قسمت‌های کوچک‌تر با تیترهای مناسب، مشخص کردن تیترهای مهم با فونت بزرگ و سایز خاص و رنگ متفاوت، باعث جذب مخاطب بیشتر برای سایت می‌شود.

۵- از طراحی قسمت درباره ما و تماس با ما غافل نشوید:

صفحه درباره ما جایی است که به معرفی کسب‌وکار خود و مدیر سایت می‌پردازید. در این صفحه به سوا لاتی هم چون:
شما که هستید؟
چه خدماتی ارائه می‌دهید؟
وجه تمایز شما با رقبایتان چیست؟
دارای چه نقاط قوتی هستید؟
و سوا لاتی ازاین‌دست پاسخ می‌دهید. این کار باعث جلب اعتماد مخاطبان به شما می‌شود.
در صفحه تماس با ما همه، آدرس، شماره تماس، شماره پیامک و ایمیل شرکت را قرار دهید. در کنار این اطلاعات، یک فرم تماس جهت سهولت در تماس با شرکت قرار دهید. در طراحی وب سایت شرکتی باید به این نکات توجه ویژه ای داشته باشید.

۶- دسترسی آسان:

یکی از مهم‌ترین نکات برای طراحی سایت حرفه‌ای، داشتن یک منوی مرتب در وب‌سایت و لینک صفحات به صفحه اصلی است، تا کاربر بتواند از هر قسمت از سایت به صفحه اصلی یا سایر صفحات دسترسی پیدا کند.

۷- دسته‌بندی‌های ساده از مهمترین ویژگی های ویژگی وب سایت حرفه ای

کاربران فروشگاه‌های اینترنتی و وب‌سایت‌ها پس از مشاهده صفحه اول به سراغ منو بار وب‌سایت خواهند رفت. چیدمان صحیح این بخش به کاربر کمک می‌کند تا بتواند سریع‌تر به قسمت موردنظر دست پیدا کند.
برای دسته‌بندی‌های فروشگاه خود از ترکیب load more (اطلاعات بیشتر) و lazy load استفاده کنید.
برای جستجو از دکمه load more همراه با تعدادی از نتایج مرتبط استفاده کنید.
نکته: در نسخه موبایل وب‌سایت همه از load more استفاده کنید ولی به‌طور پیش‌فرض تعداد کمتری از محصولات لود یا بارگذاری شوند.

۸- پشتیبانی از چند زبان زنده دنیا:

سعی کنید مطالب سایت شما به زبانی غیر از زبان فارسی (انگلیسی) هم نشان داده شود. در این صورت، کاربرانی که به‌طور اتفاقی از دیگر نقاط دنیا، با سایت شما روبرو شده‌اند، از مطالب سایت شما استفاده خواهند کرد و مخاطب و مشتری بالفعل شما خواهند شد.

۹- به سایت خود تشخص بدهیم:

برای سایت خود از یک سبک استفاده کنید که با محتوا و شخصیت سایت شما همخوانی داشته باشد. توجه داشته باشید که این سبک، نشان‌دهنده شخصیت شما هم خواهد بود.

۱۰- شیوه نگارشی مناسب مخاطبان خود را در نظر بگیرید:

مطالب سایت را طوری بنویسید که به مخاطب این حس را القا کنید که این مطلب برای او نوشته‌شده است. برای این منظور می‌توانید از لحن محاوره‌ای هم استفاده کنید. این نکته را مدنظر داشته باشید که از نوشتن مطالب کوتاه و مختصر بپرهیزید و مطالب را به‌اندازه کافی توضیح دهید.فراموش نکنید زیاده‌گویی هم باعث خسته شدن مخاطب می‌شود. تولید محتوا مناسب اهمیت بسیاری دارد.

طراحی وب سایت

۱۱- زیبایی، فدای خوانایی نشود:

دقت کنید که برای نوشتن متن‌های سایت، از زمینه روشن استفاده شود و پس‌زمینه تیره فقط برای قسمت‌هایی که حروف درشت دارند، مثل تیتر و صفحه اول استفاده شود.

۱۲- استفاده از محتوای مولتی‌مدیا:

اگر شما برای سایت خود فقط از فایل متنی استفاده کنید، سایت شما برای مخاطب به‌شدت رخوت‌انگیز و خسته‌کننده خواهد شد. قرارداد چند فایل مولتی‌مدیا به‌عنوان‌مثال عکس، فیلم و اینفوگرافیک، باعث ایجاد اشتیاق از سوی کاربر برای باقی ماندن در سایت و ادامه دادن مطالعه مطالب سایت می‌شود.

۱۳- از فایل‌های تصویری کوچک استفاده کنید:

در دنیای پرسرعت امروزی تقریباً هیچ‌کس وقت منتظر ماندن (حتی برای ۳۰ ثانیه ) برای باز شدن عکس یا دانلود فیلم در صفحات سایت‌های مختلف ندارد.ضمن اینکه با توجه به رقابت زیاد بین سایت‌های مختلف برای جذب مخاطب، باید در کمترین زمان اطلاعات لازم را در اختیار مخاطب قرارداد.
این کار باعث می‌شود صفحه هر چه سریع‌تر بازگردد و افرادی که از سرعت و حجم ترافیک اینترنت کمتری برخوردارند هم بتوانند از سایت، بازدید کنند.

۱۴- توضیح درباره محصول:

یک فروشنده خوب می‌بایست همه اطلاعات محصولی که می‌خواهد بفروشد را بداند و بتواند به‌خوبی این اطلاعات را به مشتری خود توضیح دهد. پس اگر شما همه می‌خواهید فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید می‌بایست در ارتباط با محصول خود هر توضیحی که برای مشتری مهم است را ارائه دهید. سعی کنید از فیلم، عکس و جدول‌های مقایسه‌ای استفاده کنید و توضیحی در مورد تجربه کار با محصول شرح دهید.

۱۵- سئو (SEO) وب‌سایت:

کلمه seo یا همان Search engine optimization امکان دارد برای اکثر ما که تازه می‌خواهیم کسب‌وکار اینترنتی را شروع کنیم غیرقابل لمس است و اصولاً به‌واسطه وجود برخی افراد سودجو در این حوزه، درک نادرستی از آن برایمان تعریف‌شده است و این موضوع از سوی این افراد مطرح می‌شود که مبلغی را پرداخت کنید تا سایت شما سریعاً به صفحه اول گوگل منتقل شود.
این افراد با به‌اصطلاح BLACK SEO سایت شما و تقلب در کدهای وب‌سایت و بک لینک‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، وب‌سایت شمارا در صدر وب‌سایت‌های گوگل قرار می‌دهند؛ اما نکته‌اینجاست که پس از مدت ۳ ماه، ربات‌های گوگل، این موضوع را متوجه می‌شوند و دامنه شمارا به ده‌ها صفحه قبل ارسال می‌کنند و به‌اصطلاح، شما پنالتی می‌خورید.

فرایند سئو شامل ۲ بخش اصلی است :

Seo: ON PAGEاصلاح کدهای داخلی وب‌سایت و همه فرایندها و اصلاحات مفیدی که شما در داخل وب‌سایت خود انجام می‌دهید.
ON PAGE : seoبک لینک و لینک سازی (شما می‌توانید با استفاده از محتوای مناسب در فضای وب مثل صفحات مرجع، شبکه‌های اجتماعی و لینک کردن به سایت خود انجام دهید)
بهینه سازی وب سایت مناسب می‌تواند مزایای خوبی را برای وب‌سایت شما به همراه داشته باشد؛ ازجمله: افزایش ترافیک وب‌سایت، تسریع در اطلاع‌رسانی، ایجاد لینک‌های بیشتر به سایت، جذب بازدیدکننده بیشتر از سراسر دنیا، سرعت در نشر مطالب وب‌سایت شما در فضای اینترنت و در دسترس بودن نظرات کاربران و مخاطبان شما

 • یک برنامه منسجم را برای تولید محتوا در نظر داشته باشید، هفته‌ای ۴ بار و یا بیشتر(تقویم محتوا)
 • کلمات کلیدی خود را در محتوا ادغام کنید و بهینه‌سازی عناوین، موضوعات صفحه،URL ها و توصیفات متا را انجام دهید.
 • از ابزارهای مناسب مثل google analytic وyoast برای تحلیل سایت خود استفاده کنید.
 • به متن‌ها یا صفحات نامرتبط با موضوع، لینک ندهید.
 • مقاله نویسان حرفه‌ای را جذب گروه خود کنید تا محتوای جدید برای شما بنویسند. این کار می‌تواند به‌طور برون‌سپاری و یا استخدامی باشد.
 • گوگل به سایت‌های مرجع اهمیت بسیاری می‌دهد. پس تبدیل‌شدن شما به یک برند درزمینهٔ کارتان می‌تواند محبوبیت سایت شمارا به همراه داشته باشد.

۱۶- صفحه فروLanding

یکی از پراهمیت‌ترین بخش‌های مورداستفاده در فروشگاه و وب‌سایت‌های حرفه‌ای استفاده از Landing پی‌جویی کردن‌ها است.
این بخش می‌بایست اولین صفحه‌ای باشد که مشتری ببیند. در طراحی این صفحه‌ای نکات را مدنظر داشته باشید:
شما در این صفحه محصول و یا خدمات خاصی را ارائه می‌کنید. این ارائه می‌تواند فقط جهت اطلاع‌رسانی و یا به‌قصد فروش باشد، در هر ۲ زمینه شما می‌بایست قدرتمند ظاهر شوید.
شما باید در این صفحه به مخاطب خود اطلاعات بدهید و از مخاطب همه، اطلاعات دریافت کنید؛ گویی در حال بازاریابی رودررو هستید. لذا هر آن چیزی که می‌تواند روی تصمیم‌گیری مخاطب نقش داشته باشد را وارد این صفحه کنید و این امر می‌بایست به‌صورت هدفمند و با رعایت اصول و ضوابط انجام گیرد.

۱۷- اعجاز خبرنامه:

داشتن یک خبرنامه در سایت هم مفید فایده خواهد بود. در قسمت خبرنامه، کاربران با واردکردن ایمیل خود و تأیید آن، تمایل خود را به دریافت اخبار از سایت شما نشان می‌دهند. هم‌چنین با افزایش تعداد کاربران عضو، می‌توان از این بانک ایمیل، برای ارسال تبلیغات استفاده کرد. ازآنجایی‌که افراد با میل خود عضویت خبرنامه رادارند، تبلیغات از این طریق با بازدهی بالایی روبه‌رو می‌شود. هم‌چنین با بررسی آماری تعداد کاربران فعال در سایت، نحوه حضور در سایت و صفحات پرمخاطب، می‌توان تبلیغات را به‌صورت هدفمندتر در این صفحات قرارداد.

۱۸- مشارکت کاربران:

طراحی بخش دریافت نظرات کاربران از دیگر بایدهای طراحی وب سایت است. نظرات، پیشنهاد‌ها و انتقادات افراد مختلف، شمارا در پیشبرد اهدافتان کمک می‌کند. اگر شما هم دسترسی به برخی بخش‌های سایت را منحصر به افراد عضو شده در سایت در نظر داشته باشید، بخش عضویت در سایت را در طراحی سایت خود فراموش نکنید.
یکی از نکاتی که باعث رشد رتبه شما در گوگل می‌شود، ثبت و درج نظرات کاربران در انتهای توضیحات فروشگاه اینترنتی است. شما همه با این کار می‌توانید باعث افزایش مشارکت کاربران شوید؛ کاربران با مشاهده نظرات کاربران دیگر تائید بیشتری را به سایت شما به‌عنوان مرجع خواهند داد.

۱۹- یک وب‌سایت responsive داشته باشید:

حتماً تابه‌حال با این موضوع روبرو شده‌اید که صفحه وب‌سایتی را با موبایل و یا تبلت خود باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که صفحات وب‌سایت به‌هم‌ریخته است و شما نمی‌توانید از امکانات آن استفاده کنید. این به علت است که این وب‌سایت از فنّاوری‌های مرتبط با ریسپانسیو بهره نمی‌برد.
طراح وب‌سایت می‌بایست صفحات شمارا در ابعاد مختلف جهت مشاهده در تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ طراحی کند. عدم استفاده از فنّاوری ریسپانسیو در وب‌سایت شما می‌تواند از امتیازتان در رتبه‌بندی گوگل کاسته و باعث کاهش بازدیدکنندگان گردد.
۲۵۶ رنگ و رزولوشن ۶۰۰ * ۸۰۰ را مبنای طراحی وب سایت خود قرار دهید. چون در عین نزولی شدن تعداد کاربرانی که از مانیتورهای قدیمی استفاده می‌کنند، هنوز هم تعداد زیادی از این افراد وجود دارند و رزولوشن بالا برایشان مشکل‌ساز است.

۲۰- اشتراک‌گذاری در سایت‌های اجتماعی:

ازآنجاکه این روزها گوگل به سایت‌هایی ارزش قائل می‌شود که در سایت‌های اجتماعی همچون فیس بوک و گوگل پلاس فعالیت دارند، ابزار به اشتراک‌گذاری مطالب در این سایت‌ها ازجمله نکات مهم برای هر چه‌بهتر بودن سایت شما محسوب می‌شود.

۲۱- فرایند خرید را کوتاه کنید:

بزرگ‌ترین اشتباهی که شما می‌توانید در طراحی فروشگاه اینترنتی خود انجام دهید پیچیده کردن فرایند خرید برای کاربران است. شما می‌بایست فرایند خرید را به نحوی ساده و قابل‌فهم کنید که کاربران با هر سن و دانشی بتوانند از فروشگاه اینترنتی شما خرید را انجام دهند. پیشنهاد می‌شود این فرایند بیشتر از هشت مرحله نشود. استفاده از سایت باید برای همگان راحت باشد. در غیر این صورت خریداران به سمت رقبایتان خواهند رفت.

۲۲- از نماد الکترونیک استفاده کنید:

امروزه تمایل بیشتر افراد، تهیه مایحتاج خود از طریق اینترنت شده است، بیشتر مشتریان فروشگاه‌های اینترنتی با توجه به کلاه‌برداری‌هایی که در این بخش انجام‌شده است به خرید از هر سایت اینترنتی اعتماد نمی‌کنند. یکی از مواردی که می‌تواند اعتماد کاربران را نسبت به خرید از فروشگاه اینترنتی شما جذب کند، استفاده از نمادهای الکترونیکی برای فروشگاه اینترنتی‌تان است.
یک طراح وب‌سایت حرفه‌ای با استفاده از پروتکل‌های امنیتی (گواهی‌نامه SSL) سعی می‌کند درجه نمادهای خود را بالاتر از رقبا ببرد.

۲۳- درگاه الکترونیکی مطمئن:

آخرین بخشی که کاربر پس از انتخاب محصول به سراغ آن خواهد رفت درگاه پرداخت الکترونیکی است فروشگاه و وب‌سایت‌هایی که از درگاه‌های مورد اعتماد کاربران در منطقه خود استفاده نمی‌کنند مشتریان زیادی را از دست خواهند داد. چون کاربران تمایلی ندارند اطلاعات حساب خود را در اختیار درگاه الکترونیکی ناامن قرار دهند. شما می‌توانید از درگاه‌های بانک‌هایی مانند: ملت و سامان استفاده کنید. در طراحی وب سایت فروشگاهی باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشید.

۲۴- چک نهایی:

در آخر سایتی را که تهیه‌کرده‌اید، قبل از آن‌که روی شبکه قرار دهید، چک کنید و آن را در سیستم‌ها، مرورگرها و مانیتورهای مختلف ببینید تا مطمئن شوید همان‌طور که می‌خواهید باشد، هست.

۲۵- سایت خود را تازه نگه‌دارید:

یک سایت مثل یک مطلب چاپی همچون کتاب یا روزنامه نیست که قرارداد مطالب آن در پروژه‌ای به اتمام برسد. اگر اطلاعات موجود در سایت خود را مدام به‌روزرسانی نکنید مخاطبان خود را به‌مرور از دست خواهید داد.

چطوری دل مشتری رو ببریم؟ دنیای دیجیتال مارکتینگ

چطوری دل مشتری رو ببریم؟

این که بدونیم چطوری دل مشتری رو ببریم؟ راه خیلی مهمیه برای رسیدن به اهدافمون برای طراحی صفحه فرود یا همون لندینگ پیج.

بریم یاد بگیریم!

دنیای دیجیتال منبعی از مشتریه یا شاید هم یک معدن که باید مشتری وفادار خود رو از دل اون استخراج کنین. برای همینه که می‌گویند دنیای دیجیتال قطب توسعه‌ی اقتصادیه. هرچقدر که زمان می‌گذره اهمیت دنیای آنلاین بیشتر و بیشتر میشه. اما این کار رو سخت‌تر و سخت‌تر می‌کنه. چرا؟

چون تعداد انتخاب‌های کسب و کارها و مشتریان بیشتر می‌شن. وقتی شما تنها یک هدف دارین که باید به اون برسید. یک نوع مشتری دارین که باید اون رو جذب کنین. یک پلتفرم دارین که باید روی اون کار کنین. می دونین چطوری فعالیتتون رو برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند جلوتر ببرید. اما انتخاب‌های بیشتر صرفا شما رو سردرگم میکنن. در میان این انتخاب‌ها تعدد مشتریان و تنوع اون ها یکی از مسائلیه که اکثر کسب و کارها با اون سروکله می‌زنن.

شاید بگین تنوع مشتریان و تعداد بالای اون ها یک امتیاز مثبته. درسته. اما نه وقتی که نمی تونین اون ها رو جذب کنین. کسب و کارها روی دوش مشتریانشون می‌چرخن. اگه نتونین این مشتریان رو جذب کنین قطعا رقبای شما سعی میکنن اون ها رو جذب کنن و حجم بازار بیشتری خواهند داشت و از شما جلوتر می‌زنن. تبدیل این مشتری به مشتری وفادار هم به مراتب سخت‌تره.

جذب کردن و ترغیب مشتری با یک دیدگاه

در نتیجه‌ این کار تنها یک مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه. جذب کردن و ترغیب مشتری با یک دیدگاه و موقعیت خاص. در حقیقت شما باید روی تمام انواع مشتری نفوذ داشته باشین. نفوذی که در نهایت باعث میشه تا برای همیشه در ذهن مخاطبان خود جا خوش کنین. باید فشنگ‌های جدیدتری پیدا کنین تا مخاطب خود رو هدف قرار بدین. این فشنگ‌ها در حقیقت محتوای شما هستن. بهتره محتوایی داشته باشین که مخاطب خودش با دست‌های خودش انتخاب کنه و در خشاب بذاره و روی ذهنش خالی کنه. معنای نفوذ اینه. تنها با نفوذه که می‌شه مشتری وفادار جذب کرد.

همه چیز روی تجربه‌ای می‌چرخه که کاربر از بودن با شما داره. این کاربر ممکنه جوان باشه یا سالخورده، موسیقی سنتی گوش بده و یا موزیک راک. تمام این افراد مشتریان شما هستن و باید بتونین به ذهنشون نفوذ کنین. کار سخت ماجرا در دنیای آنلاین اینه. بعد از اون کار آسان‌تر میشه و خواهید دید که چطوری این مشتریان به سمت شما سرازیر می‌شن. اگه شکست بخورین چی؟ اگه درست و اصولی عمل نکنین شکست می‌خورید. پس این نکات رو خوب و دقیق به ذهن‌تان بسپارین تا ریسک شکست رو کمتر و کمتر کنین.

لندینگ پیج

تا حالا این تجربه رو داشتین؟

با ورود به فروشگاه، آنقدر برای خرید یک محصول آنقدر هیجان زدین، که قیمت اون رو نادیده گرفته، یا حتی اصلا چیزی در مورد اون نپرسیدین؟ یا اینکه از برگذاری دوره آموزشی فلان شخص یا مدرس، مطلع شدین، و هرطور شده هزینه اون رو جور کرده تا در اون شرکت کنین.

چرا یکی میشه فلان مزون که محصولاتش رو با هر قیمتی میتونه بفروشه، یا فلان مدرس که دوره‌اش رو ۲۰ میلیون تومان می‌فروشه. در مقابل بقیه با قیمتی کمتر و کیفیتی بالاتر، مشتری زیادی جذب نمیکنن. پس لزوما پایین بودن قیمت یک محصول یا خدمت، دلیل فروش بیشتر اون نیست. قطعا عوامل دیگه ای تاثیر داره که شاید شما از اون اطلاع نداشته باشین!

در فروش، تکنیک‌هایی وجود داره که باعث میشه، دست شما برای قیمت گذاری محصول باز باشه. هیچ اهمیتی هم نداره که تعدادی رقیب در کسب و کارتون داشته باشین و اون ها با قیمت پایین‌تر بفروشن. این مهارتیه، که قراره در این مقاله اون رو یاد بگیرین. یعنی روش‌هایی که کمک می‌کنه، محصول‌تان رو با هر قیمتی بفروشید، یا اگه قیمت رو افزایش دادین، نگران از دست دادن مشتریان نباشین.

همه این ها در  صفحه فرود تبلیغاتی می تونه کمکتون کنه.

چطوری محصول‌مان رو با هر قیمتی بفروشیم؟

با اینکه برای هر محصول یا خدمت، صدها فروشنده یا عرضه کننده وجود داره، اما باز هم می‌شه بابت این قضیه نگران نبود! چطور؟ اگه مشتری تصمیم گرفته باشه از شما بخره، دیگه برایش اهمیتی نداره، که قیمت شما از بقیه هم خیلی بیشتر باشه.

چطوری این اتفاق می‌افته؟ زمانی که بتوانیم اعتماد و دل مشتری رو به دست آوریم؛ یا اینکه تجربۀ خرید موفقی از ما داشته باشه. یا اینکه توانسته باشیم اون رو به مهارت و تخصص خود مطمئن کنیم؛ یا اینکه خودمون رو به برند محبوب و قدرتمندی تبدیل کرده باشیم. در این صورت دیگه برایش مهم نیست چقدر می‌خواهد پول بپردازه.

این اتفاق رو در بعضی از کسب و کارها به وضوح می‌بینیم. نمونۀ اون کسب وکارهای زیبایی، مانند سالن‌های زیبایی و مزون‌هاست، که مشتریان اون حاضرند خیلی راحت چندین میلیون هزینه کنن. پس برای فلان مزون که توانسته توجه مشتری رو جلب کنه، هیچ فرقی نمی‌کنه هر لباس رو بیشتر از ۳ یا ۴ میلیون بفروشه.

یا اینکه فرض کنین، مشتری در یکی از دوره‌های شما شرکت کرده و در اون مدت با مهارت فروش و تخصص خود تونستین اطمینانش رو به دست آورید. اگه بعد از مدتی دوره‌ای گران‌تر به اون پیشنهاد بدین، حاضره اون رو هم با اطمینان از شما بخره.

یا اگه مجبور باشین، کمی قیمت رو افزایش بدین، مشتری شما رو ترک نخواهد کرد. به عبارتی تونستین مشتری رو نسبت به خود وفادار کنین.

تکنیک‌هایی که در ادامه می‌گوییم، کمک می‌کنه به این مرحله از فروش برسید. یعنی اینکه شما قیمت رو مشخص کنین! این تکنیک‌ها هم برای کسب و کارهای سنتی کاربرد داره؛ هم کسب و کارهای اینترنتی. مقالات دیگه ما در مورد افزایش فروش رو از دست ندین.

۱. به مشتری یادآوری کنین که در صورت نخریدن محصول شما، چه چیزی رو از دست می ده!

با فرض این که محصولات شما مزیت‌هایی نسبت به محصولات رقیبان‌ داره، به مشتریان بگین، که با نخریدن از شما، چه چیزهایی رو از دست می ده! البته توجه داشته باشین، که منظور ما این نیست که رقیب خود رو تخریب کنین، بلکه یعنی اینکه تنها برتری‌های محصولات خود رو به مشتریان یادآوری کنین. یادتان باشه که صحبت از رقبا نتیجه بدی برای کسب و کارتون داره.

همچنین دادن خدمات پس از فروش به مشتری هم بسیار تأثیرگذار است؛ مثلاً اگه کاربر بداند که میتونه اون رو تا ۷ روز پس از تحویل به شما برگرداند، خیالش از کیفیت محصول راحت میشه! در این صورت به شما اعتماد می‌کنه و خرید خود رو بدون هیچ شکی اونجام می ده.

یا اینکه سعی کنین یک حس عجله و از دست دادن در اون ایجاد کنین. مثلا با گفتن نتایج عالی استفاده از محصول یا خدمتتون به اون بفهمونید که اگه الان از اون استفاده نکنه، از رقبا جا می‌ماند یا دیر میشه. این حس مشتری رو نگران می‌‎کنه که نکنه اگه از محصول یا خدمات شما استفاده نکنه، چیز زیادی رو از دست بده.

۲. احساس مشتریان رو هدف قرار بدین!

در نگاه اول شاید این تکنیک سو‌ء استفاده از احساس مشتریان به نظر برسد اما منظور ما اصلاً این نیست!

امروز این رو می دونیم که خرید مشتری نه از روی منطق؛ که عموما از روی احساسه. اگه روانشناسی مشتری رو بدونین، می تونین به‌راحتی قلب و ذهن مشتری رو تسخیر و اون رو برای خود نگه دارین. حالا چطوری این کار رو اونجام بدیم؟

ذهن مشتری پیش از خرید، مدام دچار ترس و نگرانی میشه. حالا اگه شما بتونین، این ترس رو از بین ببرید، به راحتی مقاومتش برای هزینه کردن شکسته میشه. مثلا در مورد رضایت مشتریانی که این محصول یا خدمت رو استفاده کرده‌اند، صحبت کنین. (یعنی همون تایید اجتماعی) اگه سایت یا فروشگاه آنلاین دارین، بخشی از سایت رو برای نظرات آنلاین کاربران اختصاص بدین. قسمتی که اتفاقا خیلی هم مورد پسند کاربرانه.

یا اینکه به اون تضمین بازگشت وجه ببدین؛ ضمانت بازگشت تأثیر فوق‌العاده‌ای در تصمیم خرید مشتری داره. چون این پیام رو به مشتری می ده، که شما از محصول یا خدمتتون اطمینان کامل دارین.

با اینکه قیمت برای مشتری اهمیت زیادی داره؛ اما در نهایت کیفیت اون رو راضی می‌کنه. یعنی اگه بتونین حرفه‌ای بودن خودتون رو به اون نشون بدین، شما رو باور می‌کنه. مثلا اگه یک دورۀ آموزشی آنلاین دارین، بخشی از دوره رو به صورت رایگان در اختیارش بذارین، تا مهارت شما رو ببیند. یا اینکه یک ملاقات حضوری ترتیب داده و ذهن اون رو برای خرید یا قرارداد بستن آماده کنین.

یک نکتههمون چیزی باشین که ادعا میکنین؛ نه کمتر، نه بیشتر! اگه کیفیت محصول یا تخصص خود رو باور ندارین، مشتری رو فریب ندین؛ چون مشتری این رو خیلی زود متوجه می‌‎شه و نمی تونین احساسات اون رو هدف بگیرین.

۳. خود رو حرفه‌ای و مسلط نشون بدین

چرا گاهی با اینکه فردی رو نمی‌شناسیم، تنها بعد از نیم ساعت صحبت کردن، این جرأت رو به خودمون می‌دیم، برای خرید محصول یا خدمات اون مقدار زیادی پول حتی چندین میلیون به اون بپردازیم؟!

یکی از دلایل اصلی‌اش، تسلط و نوع برخورد اون شخص بوده. برخورد حرفه‌ای شما به عنوان فروشنده، این قدرت رو داره که مشتری رو قانع به خرید کنه. اطمینانی که به مشتری میدین، ذهن اون رو برای پرداخت پول آماده می‌کنه؛ چون خیالش راحت میشه که پولش رو جای درستی خرج کرده.

البته این رو نگفتم که خدای نکرده نقش بازی کنین؛ چون در این صورت هم مشتری متوجه غیر واقعی بودن شما میشه. می‌خواهم این رو بگویم، که مهارت و تسلط‌تان رو در عمل به مشتری نشون بدین تا اون متوجه حرفه‌ای بودن شما ببشه و بفهمد در کارتون ماهر هستین. مثلا اینکه با دست بالا گرفتن برند خودتون، غیر مستقیم مشتری رو به سمت خرید بکشونین، نه اینکه عاجزانه از اون درخواست خرید کنین.

این حرفه ای نشون دادن توی  صفحه فرود خدماتی حسابی تاثیر گذاره.

۴. مطمئن بشین که مشتری از برتری شما اطلاع داره!

اگه شما هم مثل بقیه رقبا باشین، پس مشتری چرا باید شما رو انتخاب کنه؟! خودتون رو جای اون بذارین؛ چه دلیلی داره رقبا رو رها و از شما بخره؟ مشتری به دنبال یک وجه تمایز و برتریه. اگه این رو به اون ببدین، بیخیال بقیه میشه.

در واقع مسئله اصلی اینه که شما باید مزایای خرید از فروشگاه خود رو به اون ها بگین! مثلا پشتیبانی؛ اون رو بابت پشتیبانی همیشگی خود مطمئن کنین. یا اینکه تنوع زیادی در محصولاتتون مخصوصا در مورد سایز داشته باشین؛ یعنی همون چیزی که مشتری به دنبالشه رو در فروشگاه شما پیدا کنه.

فرض کنین یک فروشگاه آنلاین قیمت یکی از محصولاتش رو مبلغ ۱۰۰ هزار تومان در نظر گرفته؛ اما امکان تعویض نداره. از طرفی یک فروشگاه دیگه، قیمت اون رو ۱۲۰ هزار تومان گذاشته. اما به کاربران این اطمینان رو می ده که در صورت اندازه نبودن اون لباس، میتونه اون رو تعویض کنه. خودتون باشین، کدام فروشگاه رو انتخاب میکنین؟

۵. پیش از قیمت، روی نتایج و ویژگی‌های محصول‌تان مانور بدین

ذهن مشتری مقابل پرداخت هزینه مقاومت می‌کنه و به دنبال راهیه که خودش رو قانع کنه. اگه از همون ابتدای ورود مشتری به فروشگاه، قیمت محصولات رو در اختیارش بذارین، کارتون برای قانع کردن اون سخت میشه و ممکنه همون لحظه فروشگاه رو ترک کنه. پس چیکار باید کرد؟

پیش از قیمت، روی ویژگی‌های بارز محصول یا خدماتتون یا و نتایجی که از استفاده اون می‌گیرد، تمرکز کنین. ذهن اون رو با مزیت‌های استفاده از محصول آماده کنین، سپس به سراغ قیمت برین. مثلا قصد فروش یک دوره آموزشی آنلاین دارین. در اولین برخوردتان با مشتری، سر صحبت دوستانه رو باز کنین. در مورد کسب و کار، علایق و برنامه‌هایش بپرسید. بعد به سراغ جزییات دوره خودتون برین و فایده‌ای که برایش داره صحبت کنین. خب حالا ذهن مشتری تا حدی برای خرید، آماده شده. بعد از این، می تونین در مورد قیمت صحبت کنین.

اگه فروش رو بلد باشین مشتری رو به دلیل قیمت از دست نمیدین!

با اینکه موضوع قیمت همیشه برای مشتری اهمیت زیادی داشته و داره؛ اگه کارتون رو بلد باشین، می تونین این مسئله رو برای مشتری کم‌رنگ جلوه بدین. یعنی کاری کنین، که اگه قیمت محصولات یا خدمات‌‎تان به دلایلی بیشتر از رقبا بود، شما رو انتخاب کنه. با داشتن مهارت فروش، این قدرت رو دارین که خودتون روی محصولات و خدماتتون قیمت بذارین.

همیشه جذب اولیه مشتری کاری سخت و زمان‌بر و به همون اندازه هم حساس و مهمه. چون مشتری اگه اولین بار از شما راضی بوده باشه، پتانسیل زیادی برای بازگشت مجدد به فرایند خرید داره. کار کردن روی این مشتری به مراتب از جذب مشتری جدید انرژی و زمان کمتری می‌بره؛ به علاوه اینکه به احتمال بیشتری حاضره برای محصولات یا خدمات دیگه شما خرج کنه.

پس پایین بودن قیمت رو برای فروش بیشتر رقبا بهانه نکنین! چون این تنها بخش کوچکی از ماجراست که شما می‌بینین.

شما چقدر با آنچه گفته شد، موافقید؟ به نظر شما رقبا به چه علت، با وجود قیمتی بالاتر، بیشتر از شما می‌فروشن؟ خوشحال می‌شیم نظر شما رو در مورد این موضوع بدونیم.

 

چطور از لندینگ پیج مشتری بگیریم؟

چطور از لندینگ پیج مشتری بگیریم؟

جذب مشتری از صفحه فرود دغدغه همه کسب‌و‌کارهاست. بیشتر کسب‌وکارها می‌خوان سایت رو به ماشینی برای تولید مشتریان بالقوه و احتمالی تبدیل کنن.

خیلی از افرای که اقدام به طراحی و راه اندازی سایت برای کسب و کار خود می کنن هدفشون اینه که بتونن میزان مشتریان و فروش محصولات خودشون رو افزایش بدن. در حقیقت هدف اون ها اینه که بازاریابی اینترنتی انجام بدن. شاید بهتر باشه درباره بازاریابی اینترنتی این موضوع رو بدونین که بازاریابی اینترنتی یک دنیای بزرگه که شغل های بسیاری رو در خود جای داده.

اما موضوعی که در اینجا برای شما از اهمیت بسیاری برخورداره اینه که چطور از سایت مشتری بگیریم؟ شما برای اینکه بتونین به کمک سایت خود مشتریانتون رو افزایش بدین، رتبه و جایگاه مناسبی رو در نتایج جستجو در گوگل به دست بیارین و سئو سایت خود رو به بهترین شکل ممکن انجام بدین باید دو عامل مهم رو در نظر داشته باشین.

دو عامل مهمی که شما برای اینکه بتونین برای سایت خود مشتری جذب کنین عبارتن از: ترافیک و تبدیل که در حقیقت تمام بحث بازاریابی اینترنتی در این دو موضوع یا بهتر بگیم این دو کلمه خلاصه می شه.

کاری که شما در ابتدای امر باید به اون بپردازین اینه که توسط اون مخاطب هدف دیده شین و بعد از اون تلاش کنین تا اون مخاطب رو به مشتری تبدیل کنین. در بخش ترافیک برای نزدیک شدن به هدف از کلمات و عباراتی که ممکنه مخاطب برای پیدا کردن اون سایت شما رو جستجو کنه یک لیست کامل تهیه کنین و استراتژی های سئو رو بر روی اون اعمال کنین. هرچه بیشتر بر روی کلمات کلیدی سایت خود تمرکز کنین و تخصصی تر عمل کنین نتیجه مطلوب تری رو به دست میارین.

کارهایی که لازمه انجام  بدین تابرای سایت مشتری بگیرین

بعد از این که تونستین سایت تون رو با استراتژی های سئو به بهترین شکل ممکن طراحی و راه اندازی کنین باید بدونین برای اینکه مخاطبانی که وارد سایت شما می شن رو چطوری به مشتری تبدیل کنین باید یک سری اصول و گام رو در این زمینه در نظر داشته باشین.

گام هایی که لازمه انجام بدیم تا بدونین چطور از سایت مشتری بگیریم؟

 • بر روی بازار هدفی که دارین تمرکز کنین.
 • از مشتریان بالقوه خود لیستی رو تهیه کنین.
 • با مشتریان بالقوه خود تماس بگیرین
 • مشتریان بالقوه خودتون رو پیگیری کنین

در صفحه فرود دانلود اپلیکیشن باید به همه این راهکارها فکر کنین تا کاربران رو ترغیب به امتحان اپلیکیشن کنین.

فهرستی از مشتریان بالقوه تهیه کنین

شما نمی تونین بدون داشتن لیستی از مهمانان، یک مهمانی ترتیب  بدین و به همین ترتیب، بدون جمع‌آوری لیست مشتریان بالقوه هم نمی تونین کسب‌و‌کارتون رو شروع کرده یا اداره کنین.

مثلا به نظر شما چه کسانی وارد صفحه فرود کمپین های مسابقه ای های شما میشن؟

کار کردن در حوزه‌ی نفوذ خودتان شروع بسیار خوبیه، زیرا می تونین فروش سریعی داشته و معرف‌هایی پیدا کنین. اما منابع دیگری هم برای تهیه‌ی لیست مشتریان بالقوه وجود دارن. در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

مخاطبین شخصی:

احتمال زیادی هست که دوستان و خانواده‌ از شما چیزی بخرن، حتی اگه جزو بازار هدف‌تان نباشن یا شاید نیازی به محصول و خدمت شما نداشته باشن، اما کسانی رو بشناسن که یا مایل به خرید هستن یا به دیگران درباره‌ی محصول اطلاع می‌دن.

مشتریان موجود:

اگه در حال حاضر فروش داشتین، با مشتریان فعلی خود تماس بگیرین تا ببینین به کالا یا خدمات بیشتری نیاز دارن یا نه. فروختن محصول به یک مشتری راضی، راحت‌تر از پیدا کردن یک مشتری جدیده.

پرسش از آشنایان:

با دوستان، خانواده و مشتریان قبلی‌تان تماس بگیرین تا ببینین آیا کسانی رو می‌شناسن که به کالا یا خدمات شما نیاز داشته باشن. معامله رو با پیشنهاد مشوق‌هایی به خاطر داشتن معرف، شیرین‌تر کنین.

جستجوی اینترنتی:

این روش برای مشاغل بنگاه به بنگاه (B2B) ایده‌آله. اگه مشتری ایده‌آلی رو می‌شناسید، می تونین به صورت آنلاین درباره‌ی اون ها جستجو کرده و مستقیما به اون ها دسترسی پیدا کنین. با اینکه شما می تونین این کار رو به صورت آنلاین برای تمامی کسب‌وکارها انجام  بدین، اما تاثیر اون به خصوص برای انجام تحقیقات محلی درباره‌ی کسب‌‌وکارهایی که مایل به کار با اون ها هستید، بیشتره.

نمایشگاه‌های تجاری یا صنایع دستی:

شرکت در مناسبت‌ها یا رویدادها راه بسیار خوبی برای ارتباط با کسب‌وکارهای دیگه ایه که متناسب با بازار شما (در B2B) هستن و یا از طریق نمایشگاه و فروش محصول به مصرف‌کننده‌ نهایی (B2C)، می تونین مشتریان احتمالی و جدیدی پیدا کنین. حتی اگه فروشی نداشته باشین، مناسبت‌ها به شما اجازه می‌دن تا لیست مخاطبان خود رو ایجاد کنین.

رویدادهای جامعه‌ مجازی:

اگه کسب‌وکار شما بر فروش‌های B2B متمرکز باشه، پیوستن به اتاق بازرگانی شهر و منطقه‌ی خودتون رو در نظر داشته باشین، چون در اون جا می تونین با کسب‌وکارهای محلی دیگه ارتباط داشته باشین، در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنین و … گزینه‌ دیگه پیوستن به گروه‌های موجود در بازار هدف شماست. برای مثال، اگه بازار شما شامل مادران و بچه‌های اون هاست، به گروه‌های «مادر و فرزند» بپیوندین.

شبکه‌های اجتماعی:

بسیاری از کسب‌وکارهای خدماتی، شبکه‌های اجتماعی رو یکی از بهترین مکان‌ها برای تماس و ایجاد ارتباط با مشتریان بالقوه می‌دونن. آیا شما دنبال‌کننده‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک، یا لینکدین دارین؟ اگه اون ها رو با پست‌های دائمی درباره‌ی فروش اذیت نکنین، اون ها مشتریان بالقوه‌ی شما خواهند بود. بعلاوه، شما می تونین با اون ها تعامل داشته و صحبت کنین، و شناخت اون ها نسبت به خودتون رو افزایش داده و همچنین با اون ها ارتباط داشته باشین.

خرید یک لیست راهنمای تماس:

اگرچه این کار هزینه‌ی زیادی داره و در بیشتر مواقع نتایج کمی به همراه داره، اما اگه در تنگنا قرار گرفتین، می تونین یک لیست پستی، لیست ایمیل یا لیست تماس از مشتریان احتمالی که مناسب بازار هدف شما هستن (از نظر جمعیت، محل و غیره) خریداری کنین. یک جستجو در گوگل با عنوان «لیست‌های پستی» یا «لیست ایمیل» انجام بدین تا شرکت‌های زیادی رو در همین رابطه پیدا کنین.

 ارزش محصول یا سرویس خود رو در یک قالب مناسب بیان کنین

اگه در فکر خرید اشتراکی باشین که هزینه سالیانه اون ۱ میلیون تومانه، بدون شک با کمی احتیاط به سراغ اون می رین، اینطور نیست؟

دلیل احتیاط شما هم کاملاً مشخصه. ۱ میلیون در سال پول کمی نیست. این رقم برای کسی که با دقت پول خرج می‌کنه، حتی می تونه تبدیل به یک کابوس وحشتناک شه. اما وقتی این اشتراک تنها ۸۴ هزار تومان در ماه هزینه داشت چطور؟ این دیگه خیلی رقم وحشتناکی نیست. نه؟

و اما قسمت جالب: ۸۴ هزار تومان در ماه یعنی ۱ میلیون تومان در سال!

درست است که تکنیک قالب بندی می تونه بر روی خریداران تاثیرگذار باشه، اما بیشترین تاثیر رو روی کسانی می‌گذارد که با محافظه‌کاری بیشتری پول خرج می‌کنن. پس اگه شما محصول یا خدمتی رو ارائه  می دین که به صورت اشتراکی یا در چند نوبت هزینه اون رو دریافت می‌کنین، بهتره موقع قیمت گذاری به این تکنیک توجه داشته باشین.

با ارائه یک پکیج، نقاط درد رو یکی کنین

یک متخصص اقتصاد عصبی به نام جرج لونستاین، در زمینۀ تاثیر بسته‌های محصولات و خدمات به تحقیقات گسترده‌ای دست زده و نتایج جالبی هم به دست آورده. اون فهمیده که تمام مشتریان (و به خصوص مشتریان محافظه‌کار) ترجیح می‌دن فرآیند خرید خود رو در یک قدم بزرگ، اما ساده تکمیل کنن و این خریدها رو به صورت جداگانه انجام ندن.

به عنوان مثال، ترجیح یک مصرف‌کننده اینه که تمام قابلیت‌های خودروی خود رو به صورت همزمان ارتقا بده تا در چند مرحله. یعنی یک پکیج کامل از قابلیت‌های مختلف رو خریداری کنه. اما چرا؟ برای پیدا کردن جواب، کافیه به این فکر کنین که چقدر برای ذهن سخت است که هر ارتقای خودرو رو به صورت جداگانه توجیه کنه. (“باشه… سیستم مسیریابی حتماً به کارم میاد… حاضرم براش پول بدم… اما صندلی‌ها چطور؟… خب شاید این هم فکر بدی نباشه… اما واقعاً لازمه که… “)

خریدهای جداگانه باعث ایجاد نقاط درد جداگانه برای مشتری می‌شه. اما خرید یک پکیج تنها یک نقطۀ درد رو ایجاد می‌کنه و در این حالت، حتی اگه قیمت اون خیلی بیشتر هم باشه، چندان مهم نیست.

پس بالاخره معلوم شد که چرا بسیاری از مشتریان علاقه دارن بابت یک پکیج کامل حتی بیشتر هم پول بدن، اما تک تک به سراغ محصولات و خدمات نرن. اون ها با اینکار نه تنها دردسر کمتری رو متحمل می شن، که فقط یک نقطۀ درد از بابت خرید خود تجربه می‌کنن.

به جزئیات بها بدین

معمولاً به ما پیشنهاد می‌دن که خیلی درگیر جزئیات نشویم و از خیر کمال‌گرایی خود بگذریم. اما این موضوع موقع نوشتن پیام‌های تبلیغاتی کار چندان خوبی نیست و نبایداهمیّت جزئیات رو دست کم گرفت… اما واقعاً جزئیات یک متن تبلیغاتی تا چه حد اهمیت داره؟

خب، یکی از احمقانه‌ترین واقعیت‌ها درباره فروش، توسط محققان دانشگاه کارنجی ملون آشکار شد. در طی تحقیقات اون ها مشخص شد که حتی یک کلمه هم می تونه در افزایش نرخ تبدیل مخاطبان به مشتری تاثیر واقعاً وحشتناکی داشته باشه.

در این آزمایش، اون ها توضیح قیمت یک دی‌وی‌دی رو از “۵ دلار” به “یک هزینه کوچک ۵ دلاری” تغییر دادن تا ببینه فروش تا چه حد تحت تاثیر قرار می‌گیره. با اینکار اون ها تونستن تعداد مشتریان رو ۲۰ درصد افزایش بدن! باور می‌کنین؟

بذارین این دو توضیح مختلف رو در کنار هم ببینیم تا دقیقاً بفهمید که مساله چقدر مسخره اس: آیا خیال می‌کردین که کلمۀ کوچک بتونه تاثیر چنین بزرگی در جذب مشتری داشته باشه؟ با این حساب، دیگه هیچ شکی وجود نداره که وقتی هدف ما متقاعد کردن یک مشتری باشه که در خریدهای خود محافظه‌کاره، همه‌چیز به جزئیات برمی‌گرده.

قدرت برچسب زدن رو در آغوش بکشید!

شاید الان پیش خودتان فکر کنین که منظور من، چسباندن برچسب‌های مثبت به برند خودتانه. (این برند بی‌نظیر و با شکوه ما!) اما نه… کاملاً برعکس… من دارم به شما پیشنهاد می‌دهم که به مشتریان خود برچسب بزنید!

می‌دانم… به نظرتان این پیشنهادِ خیلی خوبی نیست، آخر چطور برچسب زدن به مشتری می تونه تاثیر مثبتی داشته باشه؟ خب، اگه اینطور فکر می‌کنین، خبر جالبی برایتان دارم: برچسب زدن به مشتری می تونه باعث فروش بیشتر شما بشه.

بیایید با هم به یک تحقیق علمی جالب نگاه کنیم. این تحقیق نشان می‌بده آدم‌ها برچسب خوردن رو دوست دارن و وقتی احساس می‌کنن به یک گروه خاص تعلق دارن، شانس اینکه در فعالیت‌های اون گروه مشارکت داشته باشن بیشتر خواهد شد.

مثلا اگه شرکت شما اسم خاصی داره مثل سما، توی صفحه فرود شرکتی بگین، سمایی های عزیز! یا دوست های سمایی! (چه مثالی زدم!)

لندینگ پیج

چطوری با مشتری حرف بزنیم؟

با لحن مثبت صحبت کنین

لحن مثبت مکالمه رو به سمت جلو پیش می‌برد و از سوءتفاهم‌های احتمالی جلوگیری می‌کنه. کلماتی مانندنتوانستن، نشدن و باید بار منفی دارن و بهتره در زمان صحبت با مشتری از اون هاستفاده نکنیم.

همیشه به خاطر داشته باشین که بر روی مشکل تمرکز کرده و به راه حل اون فکر کنین؛ به جای این که یک عکس‌العمل بدون فکر انجام  بدین.

مثال‌های زیر رو در نظر بگیرین:

بد: “نه ما چیزی که چه می خواین رو نداریم.”

معمولی: “متوجه منظور شما شدم و می دونم که این ویژگی مفیده، اما متأسفانه در حال حاضر برنامه‌ای برای استفاده از این ویژگی نداریم.”

خوب: “بسیار ممنون هستیم که وقت خود رو در اختیار ما قرار دادین و نظر خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتین. در حال حاضر، امکان استفاده از این ویژگی وجود نداره. اکثر ویژگی‌هایی که ما در آینده به محصولاتمان اضافه می‌کنیم از ایده‌های شما گرفته می شن. از اینکه ایده‌ی تون رو با مطرح کردین سپاسگزاریم.”

مثال دیگری رو نظر بگیرین. فرض کنین یکی از محصولات شما تمام شده و ۱ ماه زمان می‌برد تا موجودی انبار تکمیل شه. حالا می‌خواین این اطلاعات رو در اختیار مشتری قرار بدین. به پاسخ‎‌های زیر دقت کنین:

لحن منفی

من نمی‌تونم تا یک ماه آینده این محصول رو در اختیار شما قرار دهم. در حال حاضر در انبار موجودی نداریم و شما باید چند هفته صبر کنین، اما می‌توانیم سفارش شما رو امروز ثبت کنیم.

لحن مثبت

محصولی که شما می‌خواین تازه سفارش داده شده و تا یک ماه آینده در انبار موجود خواهد شد. من می‌تونم سفارش شما رو همین الان ثبت کرده و به محض کامل شدن موجودی انبار، ارسال کنم.

اگه دقت کنین متوجه می‌شوید که در لحن مثبت، بر روی راه حل مشکل تمرکز شده. همچنین، میزان مأیوس شدن مشتری‌ها رو نیز کاهش می‌ده. مشتری‌ها به مشکلات شما اهمیتی نمی‌دن و دوست دارن مشکل خودشون رفع شه.

استفاده از لحن مثبت در شرایطی که مشتری برای رفع مشکل باید با شما همکاری کنه، بهترین راه حله. لحن مثبت شرایط رو برای تعاملات آینده مهیا می‌کنه. همچنین، مشتری احساس می‌کنه که زمانش رو هدر نداده.

مختصر صحبت کنین، نه خشن!

هیچ اهمیتی نداره که متن گفتگوی شما تا چه اندازه جالبه، بیستر مخاطبان ایمیل‌های طولانی رو نخوانده رها می‌کنن. اگه حجم نوشته در ایمیل زیاد باشه، مطمئن باشین که اصلاً خوانده نخواهد شد.

تا جای ممکن از عکس، ویدئو و لینک استفاده کنین تا پاسخ خود رو کوتاه کنین. اگه مقاله‌ای در رابطه با راه‌حل مشکلات مشتریان منتشر کردین، لینک اون رو در ایمیل قرار  بدین تا مشتری‌ها در صورت تمایل به اون مراجعه کنن.

نوشتن توضیح برای محصولات

نوشتن توضیح برای محصولات

به غیر از سایت‌های مشهور مثل دیجی‌کالا در اغلب فروشگاه‌های آنلاین توضیح محصول فوق‌العاده بد نوشته می شه یا حتی بدتر، اصلاً توضیح محصول خالی گذاشته می شه.

اشکال از اونجاست که بسیار از برندها فکر میکنن نوشتن توضیح محصول کمکی به افزایش نرخ تبدیل کاربران ‌سایت به مشتری نمی‌کنه و معمولاً توضیح محصول رو خالی می‌ذارن یا به توضیحی بسیار کوتاه اکتفا و سعی میکنن این نقص رو با دادن تخفیف بیشتر جبران کنن.

ولی شرکت‌هایی که این کار رو به درستی اونجام می‌دن، با نوشتن توضیح عالی برای محصول، شخصیت برند خود رو هم به جایگاهی دور از انتظار می‌رسونن. اون ها ان‌قدر توضیح محصول رو خوب می‌نویسن که تبدیل به یکی از ویژگی‌های مهمِ سایتشون می شه.

این تویحاتی که قراره توی این متن بهشون بپردازیم برای طراحی صفحه فرود های فروشگاهی حسابی کاربردیه.

مدیران سایت‌های اینترنتی در مورد نحوه نوشتن توضیح محصولات سؤال می‌پرسن که چطوری باید شرح محصول رو بیان کنند؟

چه مقدار توضیح بنویسند؟ کدوم نوع فرمت برای بیان توضیح بهتره؟ چطوری توضیح ما رتبه خوبی در گوگل به دست بیاوره؟

جای تعجب نیست که اون ها نگران این موضوع باشن. توصیف خوب یک محصول می تونه فروش اون رو چند برابر کنه.

در سوی دیگه توصیف بد هیچطوری فروشی به دنبال نخواهد داشت.

مخصوصا اگه توضیح محصول اطلاعات لازم جهت خرید کردن مشتری رو نداشته باشه.

اگه محصول شما دارای ویژگی‌های کلیدی باشه باید اون رو طوری بیان کنین که مشتری تصور کنه با داشتن محصول شما احساس خوبی داره.

هر خریدار محصولی رو خریداری می‌کنه که از داشتن اون لذت ببره.

اگه می‌خواین مشتری دکمه خرید محصول رو انتخاب کنه ارائه جزئیات کلیدی محصول مهمه.

مراحل زیر اولین قدم برای نوشتن توضیح قانع‌کننده برای محصولات است:

 1. این محصول برای کیه؟ مشتریان هدف رو شناسایی کنین.
  ازنظر جنسیت (مرد یا زن)، گروه سنی (کودکان، نوجوانان و …) شیوه زندگی (مادران، افراد به‌روز، افراد خوره ماشین و …) گروه‌های دیگه از مردم.
 2. جزئیات اساسی محصول چیه؟
  می تونه شامل صفات مانند ابعاد، مواد، ویژگی‌های محصول و … باشه.
 3. در چه محیطی از این محصول استفاده می شه؟
  بیرون از فضای خانه، فضای داخلی خانه، اتاق‌ها یا آشپزخانه، داخل ماشین و …
 4. در چه بازه زمانی از محصول استفاده می شه؟
  آیا باید در ساعات مشخصی مورداستفاده قرار بگیره. برای کدوم فصل سال مناسب‌تره. اگه محصول قابلیت استفاده در کل روزهای سال رو داره بهتره به اون اشاره بشه.
 5. چرا این محصول از محصولات مشابه رقبای خود مفیدتر یا بهتره؟
  جواب این سؤال می تونه شرح هر نوع ویژگی کلیدی باشه که مشتری به اون علاقه‌مند بشه.
 6. محصول چطوری کار می‌کنه؟
  این شرح برای همه محصولات نیست بلکه برای محصولات الکتریکی یا محصولاتی که باید نحوه کار کردن با اون ها آموزش داده بشه.

داستان رو کامل بیان کنین

یک توضیح محصول خوب باید جزئیات مرتبطی رو ارائه کنه و مزایای محصول رو به مشتری ثابت کنه و یک توضیح احساسی هم داشته باشه. توضیح محصول احساسی توضیحیه که احساسات مخاطب رو تحت تاثیر می ذاره. مثلا کسی که از طریق  صفحه فرود مناسبتی وارد سایت شده و از محصولاتتون خرید کرده و همین قضیه برای یه خاطره شده.

چطور این کار رو اونجام دهیم؟

با از میان برداشتن هر شکی که خریدار نسبت به محصول داره. توضیح محصول باید داستان قابلیت‌های محصول رو تعریف کنه. مشتری باید بتواند تصور کنه که زندگیش با وجود محصول چطوریه.

حتی می تونین به تاریخچه محصول هم اشاره کنین. با اشاره به استفاده سنتی از محصول، خواننده می تونه به راحتی سابقه و تاریخچه اون رو به تصویر بکشه.

وقتی می‌خواین داستانی رو در توضیح محصول بنویسین به این سوالات پاسخ بدین:

 • چه کسی در ابتدا این محصول رو تولید کرده؟
 • چه چیزی باعث الهام در تولید این محصول شد؟
 • چه مسیری برای تولید محصول طی شد؟
 • این محصول در زندگی روزمره مشتری چطور به نظر می‌رسه؟

اگه کاری کنین که مشتری محصول رو به عنوان یک پیروزی یا همراه خود ببینه احتمال کمی داره که اون رو فراموش کنه.

صفحه فرود

محتوای کپی یا تکراری بلای جان سایت شماست

اگه فروشگاه شما تعداد زیادی محصول باشه که این محصولات فرق اندکی باهم داشته باشن احتمالا وسوسه شین برای همه محصولات از توضیح یکسانی استفاده کنین. اما قطعا این محصولات دقیقا مشابه هم نیستن وگرنه می تونستین همه اون ها رو در یک صفحه برای فروش بذارین.

به همین دلیل اگه برای هر محصول صفحه‌ای دارید باید از این بلای جان سایت یعنی نوشتن محتوای تکراری برحذر باشین. چطوری؟ با تغییر و بازنویسی توضیح محصول به طوری که مخصوص همون محصول نوشته شده باشه. در اینجا ذکر کنیم که منظور از محتوای تکراری اینه که متن توضیح یک محصول رو دقیقا یا با تفاوت بسیار جزئی برای بیش از یک محصول استفاده کنین. این محتوای تکراری ضربه بسیار بزرگی به رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو وارد می‌کنه.

در نوشتن توضیح محصول حتما نگارش رو جدی بگیرید

هنگام نوشتن توضیح محصول علاوه بر اینکه باید محتوا رو همسو با هدف بازاریابی خود بنویسین باید شدیدا از وجود غلط املایی یا دستوری در متن محتوا جلوگیری کنین. متن شما باید از هر نظر بی عیب و نقص باشه و رعایت نکردن این موارد باعث می شه حرفه‌ای بودن کسب و کارتان زیر سوال بره و حتی مشتری به کیفیت محصولات شما شک کنه.

وقتی پای فروش آنلاین وسطه همه چیز حساسیت برانگیز خواهد شد. حتی کوچکترین اشکالات گرامری و املایی باعث بی اعتمادی مشتری می‌شن و این یعنی از دست رفتن فروش یک محصول. اما مهمتر از این اشکالات، اینه که توضیح محصول مطابقت صد در صدی با محصول نداشته باشه.

فروشگاه‌های آنلاین بسیاری رو می شه مثال زد که درصد بزرگی از فروش‌هایشان مرجوع می‌شن صرفا به خاطر اینکه توضیح نوشته شده مطابق با محصول فروخته شده نبوده. مشتری بر اساس همین توضیح محصول توقع داره چیزی رو که تحویل می‌گیره همون مشخصات نوشته شده رو داشته باشه.

مشتری رو به سمت خرید هدایت کنین

آخرین مورد مهم در مورد نوشتن توضیح محصول، که البته اهمیت اون کمتر از موراد دیگه نیست، اینه که از کلماتی مثل خرید، سفارش و … استفاده کنین و مشتری رو به سمت خرید محصول ببرین.

پس اگه بخواهیم تمام نکات گفته شده رو جمع‌آوری کنیم توضیح محصول نوشته شده باید:

 • جزئیات محصول رو دربر داشته باشه
 • با خواننده متن ارتباط قوی و صمیمی برقرار کنه
 • مشتری رو از یک بازدیدکننده معمولی به خریدار تبدیل کنه

توضیح محصول باید ترافیک سایت شما رو بالا ببره

توضیح محصول عالی برای موفقیت یک سایت فروش محصول و به طور کلی هر کسب و کار فعال در زمینه تجارت الکترونیک بسیار حیاتی و ضروریه.

توضیح محصول شما باید مانند یک راهنمای خوب دست مشتری رو بگیره و مرحله به مرحله همراه اون باشه تا این اطمینان رو در اون ایجاد کنه که خرید این محصول به نفع اوست. معجزه این توضیح محصول اینه که مشتری بدون دیدن و یا لمس کالا اقدام به خرید می‌کنه.

۶ سوال اساسی رو در کنار تصاویر و ویدیوهای با کیفیت برای محصول خود به کار ببرین تا بهترین نتیجه رو کسب کنین. با نوشتن توضیح محصول دقیق و قابل اعتماد نه تنها نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری افزایش پیدا می کنه بلکه ترافیک ورودی به صفحه چنین محصولی هم بالا می‌ره.

قوانین طراحی لندینگ پیج برای رسیدن به قله موفقیت!

سایتچین به عنوان یکی از بهترین طراحان لندینگ پیج در ایران، با مقاله ( قوانین طراحی لندینگ پیج ) شما رو بیشتر با این المان کاربردی آشنا می کنه. در آخر ما رو از نظراتتون محروم نکنین!

باید بدونین این کار اصلا کار ساده ای نیست و روانشناسی که در پشت چنین صفحاتی پنهان می شه، می تونه بیشتر اسرار آمیز به نظر برسه اما در آخر به یک خلاقیت عجیب و غریب منجر می شه. در واقع متخصصان و افرادی که دارای لندینگ پیج های قوی هستن، برای طراحی لندینگ پیج یا همان صفحه فرود خود پیش از هر اقدامی به سوالاتی این چنینی پاسخ میدن:

 • اگه از رنگ قرمز استفاده کنیم به مخاطب انرژی مثبت می دهیم یا سبب استرس اون ها می شیم؟
 • آیا پاپ آپ بازدیدکننده رو تحریک می کنه؟
 • مشتری واقعاً از من چی می خواد؟
 • صفحه کامل فرود به چه شکلی باید طراحی شه؟
 • چطوری کاملاً حرفه ای سفارش لندینگ پیج بدیم؟
 • یک لندینگ پیج ۱۰۰٪ اختصاصی برای کسب و کارمون چه فاکتورهایی باید داشته باشه؟
 • علت اختلاف قیمت در حوزه لندینگ پیج چیه و چه فاکتورهایی تعیین کنندس؟
 • آیا لندینگ پیج ما در افزایش رتبه ما در گوگل یا سئو سایتمون تاثیر داره؟

متأسفانه هیچ استانداره یا الگوی مشخصی برای صفحه فرود مناسب وجود نداره که هر بار از اون استفاده کنین اما اگه باور دارین برند شما بی نظیره، محصولات شما بی نظیر هستن، شما بی نظیر هستین، پس در واقع معتقدید بازدید کنندگان شما بی نظیر خواهند بود؛ پس لندینگ پیج شما هم باید بی نظیر باشه. همچنین ممکنه در هنگام تلاش برای تبدیل چندین نوع مخاطب مختلف، چندین صفحه فرود منحصر به فرد رو ایجاد کنین.

آن دسته از بازدیدکنندگان که از طریق Google به لندینگ پیج شما میان بسیار متفاوت از مشتریانی هستن که از طریق Twitter یا Facebook یا LinkedIn به اون جا وارد می شن. به همین دلیل هیچ نوع لندینگ پیج منحصر به فردی وجود نداره که به خوبی برای همه بازدید کنندگان کار کنه. شما مطمئناً باید صفحات فرود رو تهیه کنین که متناسب با هر یک از کمپین های جداگانه شما باشه و در واقع هرکدام از رسانه های اجتماعی، تبلیغات الکترونیکی، Google  شما تبلیغات یا موارد اینچنینی رو مد نظر قرار بده.

بیاین نگاهی به بعضی از عناصر قوی ترین لندینگ پیج های موجود بندازیم تا بتونین وقتی می خواین برای ایجاد لندینگ پیج اقدام کنین، به دانش کافی مجهز شین.

با قوانین طراحی لندینگ پیج می توانید موفق شوید!

تیتر

شما باید در ابتدا از جایی که بینندگان شما شروع میکنن، آغاز کنین. این امر البته با تیتر شما به چشم میاد. با استفاده از آن، باید میزان علاقه، توجه و مهمتر از همه درک محصولات و خدمات خود رو از دید مخاطب متوجه شین. با توجه به نکته اخیر، اگه بتونین تصویری رو به کار بگیرین که بیانگر مزایای خدمات و محصولات شما باشه، می تونه تاثیر بسیاری بر مخاطبتون بذاره.

مهم ترین نکته اینه که شما باید پیش از هر چیز توجه خود رو به این سمت ببرین که پیام مختصر باشه و توجه بسیاری به سمت شما جلب کنه. در واقع نباید این تیتر بیش از ده کلمه باشه، بهتره شما در ۶ کلمه پیام خودتون رو اعلام کنین.

استفاده از رنگ در اینجا بسیار مهمه. حروف سفید که کاملاً واضح نشون داده می شه، جلوه دوستی و سهولت استفاده رو می بخشه. در حقیقت، همه چیز باید بسیار خوب طراحی شده باشه و جذاب، جلب توجه، سادگی، آموزنده بودن رو به نمایش بذارین.

زیر عنوان

اکنون که توجه مخاطبین رو با یک تیتر اصلی جلب کردین، زمان اون رسیده که یک عنوان فرعی به همان اندازه درجه یک برای ساختن علاقه اون مخاطب ایجاد کنین و توجه اون ها رو به سمت چیزی در اختیار دارین، جلب کنین.

در واقع، عنصر اصلی عنوان فرعی که باید مورد توجه شما باشه، در توانایی اقناع کردن اونه. عنوان فرعی در واقع کاملاً شبیه به عنوان– این هم باید جالب باشه و در آخر درک بیشتری از محصول یا خدمات شما منتقل کنه – اما در اینجا فضای کمی اضافی بوده و شما چند کلمه دیگه در اختیار دارین که می تونین با کمک آن، مفاهیم بیشتری رو منتقل کنین. در واقع، زیرتیتر شما باید کمی جزئیات بیشتری راجع به شما و برند شما ارائه بده.

تصاویر

صفحات فرود عالی، تصاویری عالی دارن. این نکته بسیار ساده اس و همانطور که در بالا گفته شد، تصویری که انتخاب می کنین باید به تقویت پیام کلی کمپین شما کمک کنه. تصاویر به شما یاری می رسونن تا دقیقاً چیزی که می خواین، نشون داده شه.

اگه محصول فیزیکی رو در لندینگ پیج خود می فروشین، قطعاً منطقیه که تصویری از این محصول درج شه. همچنین اگه خدماتی وجود داره که شما سعی در فروش اون دارین، تصویری که ایجاد یا انتخاب می کنید باید بسیار مرتبط باشه.

نکته مهم اینه که شما باید استفاده از تصاویر تکرار رو کنار بذارین چون اگه مخاطب اون رو جای دیگه ای ببینه، این تصویر به ذهنش می رسه که برند شما آنچنان هم معتبر نیست. همچنین، تصویر یا تصاویر شما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشه.

ارزش گذاری

عنوان، زیر عنوان و تصویر صفحه فرود شما هم باید برای ارتباط یک چیز بسیار مهم با مشتری بالقوه – ارزش واقعی ثبت نام در سرویس یا در واقع خرید محصول – تهیه شده باشن.

یعنی اگه در حال طراحی لندینگ پیج کمپین های مسابقه ای هستین، کافیه به مشتری بگین قراره چی گیرش بیاد.

فراخوان عمل (CTA)

اولا، باید یک دکمه باشه. مخاطبین اینترنت آموختن که انتظار دارن CTA یک دکمه باشه، پس تلاش و زیرک بودن و استفاده از هر چیز دیگه ای به سادگی باعث سردرگمی خواهد شد. مخاطبین می دونن چه دکمه ای کار رو پیش می بره پس اون رو از دست ندین.

ثانیا، باید بزرگ باشه. هرچه بزرگتر باشه، جایی برای عنوان، زیر عنوان و تصویر شما باقی نمی ذاره اما ساختن اون به اندازه کافی بزرگ باشه که مخاطبین بتونن بدون هیچ مشکلی نشانگر (یا در واقع انگشت خود) رو روی اون یچرخونه، بسیار ضروریه.

نکته قابل توجه اینه که دکمه CTA شما باید کاملا نمایان باشه و مخاطب رو به صفحه ای دیگه منتقل کنه، پس یک رنگ متضاد رو انتخاب کنین که این کار رو انجام بده، البته این باید با طرح رنگ لندینگ پیج شما به طور کلی مطابقت داشته داشته و به هیچ وجه نباید ظریف باشه.

پشتیبانی آنلاین

یکی از قوی ترین ابزارهای تبدیل که می تونین برای فروشگاه آنلاین خود مورد استفاده قرار بدین، نرم افزار Live Chat که به شما امکان می ده با بازدید کنندگان آنلاین خود گپ بزنید. این رو بدونین حتی اگه بهترین صفحه فرود رو هم داشته باشین، همیشه سؤالاتی بدون جواب برای بازدید کننده وجود خواهد داشت و اینجاست که گپ آنلاین وارد عمل می شه. بازدید کنندگان می تونن با کلیک بر روی گزینه مربوطه از پشتیبانی در زمان مورد نیاز خود استفاده کنن. همچنین چت آنلاین با مخاطب این امکان رو برای شما فراهم میاره که با مخاطب خود ارتباط بر قرار کرده و برای ماندگاری او در صفحه خود برنامه بریزین.

نتیجه گیری

صفحه فرود شما جایی که می تونین اعتبار بسیاری برای سایت خود ایجاد کنه، پس مهمه که برای ساخت اون با احتیاط زیاد عمل کرده و وقت بذارین و همه نکات فوق رو در اون درج کنین. همچنین توصیه می شه بعضی از آزمایشات A / B رو انجام بدین تا اطمینان حاصل شه که لندینگ پیج شما بهینه شده. پیشنهاد می کنیم هنگام طراحی صفحه فرود، تمام تلاش خود رو به کار ببندین و به شکلی عمل کنین که از اون لذت ببرین.

ساخت لندینگ پیج رو به سایتچین بسپارین!

شما می تونین با سایتچین یک صفحه فرود برای مشتریان خود بسازین. سایتچین، گام به گام از شناخت مشتری تا طراحی، راه اندازی یک صفحه فرود و مباحث فنی همراه شماست تا بتونین یک داستان موفق برای مشتریان خود خلق کنین. برای اطلاعات بیشتر با ما از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت تماس بگیرین.

نکات مهم در طراحی وب سایت آرایشگاه

نکات مهم در طراحی وب سایت آرایشگاه

امروز میخواهیم به نکات مهم در طراحی وب سایت آرایشگاه بپردازیم. با ترویج روش‌های جدید تبلیغاتی مردم روش‌های کهنه و قدیمی تبلیغاتی را کنار گذاشته‌اند. هم‌اکنون تبلیغات برای افزایش درآمد بیشتر حرف اول را می‌زند. البته نه هرگونه تبلیغاتی، تبلیغات باید حرفه‌ای و به‌صورت گسترده انجام بپذیرد. شرکت‌ها، مؤسسات، تمام سالن‌های زیبایی، کلینیک‌های زیبایی یا آرایشگاه‌ها برای افزایش مشتری و درآمد بیشتر نیازمند تبلیغاتی حرفه است.

قدم اول برای تبلیغات حرفه‌ای تبلیغات اینترنتی اصولی توسط طراحی سایت است. از مزیت‌های طراحی سایت، تبلیغات بیشتر، شناساندن محصول و یا نحوه عملکرد و کارایی خدمات ارائه‌شده است که کمک بزرگی به درآمدزایی بیشتر می‌کند. آرایشگاه‌ها و یا سالن‌های زیبایی یکی از مکان‌هایی هستند که نیازمند طراحی سایت جهت تبلیغات برای شناساندن انواع خدمات خود می‌باشند. طراحی سایت آرایشگاه ازجمله خدماتی است که توسط سایتچین طراحی و ساخته می‌شود.

مزایای طراحی سایت آرایشی و زیبایی

امکان رزرو آنلاین برای تعیین وقت قبلی
برندینگ
سئو محلی
افزایش کاربران از طریق جستجو
معرفی و ارائه کلیه نمونه کارها
انجام تبلیغات از طریق سئو
معرفی کامل از خدمات و آرایشگاه
قرار دادن آدرس دقیق آرایشگاه توسط نقشه گوگل در سایت
معرفی دقیق کارکنان آرایشگاه و سوابق کاری
افزایش اعتبار شما نزد کاربران
افزایش بازدیدکنندگان وب‌سایت
طراحی انواع سایت سالن آرایشی و زیبایی

طراحی سایت آرایشگری اولین گام جهت مطرح‌شدن در اینترنت و دنیای مجازی است. صاحبین آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی یا آرایشگران می‌توانند با توسط طراحی وب‌ سایت آرایشگاه یا طراحی سایت سالن زیبایی باعث افزایش مشتری و باعث افزایش رونق کسب‌وکار خود شوند. توجه داشته باشید که سالن‌هایی زیبایی و مراکز آرایشگری ازجمله مشاغلی هستند که نیازمند طراحی سایت آرایشگاه می‌باشند چون هم‌اکنون مردم بیشتر به سمت زیبایی و آرایش رو آورده‌اند و در جستجوی یک سالن زیبایی حرفه‌ای در اینترنت سرچ می‌کنند تا بتوانند سالن موردنظر خود را پیدا کنند.

طراحی وب سایت آرایشگاه

طراحی سایت آرایشگاه زنانه

طراحی سایت آرایشگاه زنانه این امکان را به کاربران می‌دهد تا از طریق وب‌سایت خدمات ارائه‌شده توسط آن‌ها را به‌صورت طبقه‌بندی مشاهده کنند خدماتی نظیر: انواع مدل‌های مو و مدل‌های آرایشی خدمات و میکاپ عروس، انواع کاشت ناخن و لیف ابرو و سایر خدمات دیگر.

طراحی سایت آرایشگاه مردانه

در طراحی سایت مردانه مانند زنانه خدمات ارائه‌شده را نمایش می‌دهند تا راحت‌تر بتوانند در مورد خدمات اطلاعات به دست بیاورند. از امکانات ارائه‌شده در طراحی این‌گونه سایت‌ها می‌توان به طراحی گرافیک جذاب و شیک به شیوه‌ای که برای بیننده کسل‌کننده نباشد اشاره کرد.

طرحی سایت رزرو آنلاین آرایشگاه

یکی از امکانات بسیار کاربردی و کارآمد در طراحی سایت آرایشگاه، راه‌اندازی بخشی در سایت برای رزرو آنلاین کاربران، با این شیوه کاربران می‌توانند به‌راحتی به سایت مراجعه کنند و بدون معطلی نوبتی را با توجه به ساعت و روزی معین، مشخص کنند.

عوامل و نکات مهم در طراحی وب سایت آرایشگاه

اصول زیبایی‌شناسی از مهم‌ترین نکات در طراحی سایت سالن زیبایی است. به کار بردن رنگ‌های متناسب و زیبا جهت به وجود آوردن ظاهری شیک و خیره‌کننده بسیار اهمیت دارد به همین دلیل ظاهر زیبا سایت از مهم‌ترین فاکتور ها برای یک سایت موفق است.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار و مهم در طراحی تولید محتوای خوب و مناسب برای سایت است. تصاویر و محتوای سایت با به نحوه باشد که نظر مخاطب را جلب کند تا مدت‌زمان بیشتر در سایت سپری کند و همچنین دوست داشته باشد از خدمات این آرایشگاه استفاده کند. تصاویر باید کیفیت بالایی داشته باشد، توجه داشته باشید که قسمتی از سایت باید به نمونه کارها اختصاص داده شود و تک‌تک کارها را در قالب تصویر به نمایش درآورد.

بهینه‌سازی بعدازاینکه سایت طراحی شد برای داشتن یک سایت موفق بسیار مهم . پراهمیت است چراکه اگر سایت شما رتبه بالایی ازنظر موتورهای جستجوگر داشته باشد باعث می‌شود که کاربران بیشتر سایت شمارا ببینند و در سایت شما زمان سپری کنند که این خود باعث افزایش درآمد برای شما می‌شود.

۱. تحقیق و بررسی کنید.

اولین کاری که برای طراحی وب سایت آرایشگاه عروس باید انجام دهید، کسب اطلاعاتی پیرامون مراحل طراحی سایت است. آرایشگاه‌هایی که حوزه فعالیتشان با شما مشترک و یا مشابه است را شناسایی کنید.

به‌خصوص سالن‌های زیبایی که در نزدیک شما هستند. به وب‌سایت‌های آن‌ها سر بزنید و نکات مثبت به‌کاررفته، از طراحی ظاهری، چیدمان و رنگ‌های استفاده‌شده در سایت گرفته تا محتوایی که درون سایت مطالعه می‌کنید، را ثبت کنید. به نکات مربوط به رابط کاربری در این سایت‌ها دقت کنید؟ آیا خدماتی که ارائه می‌دهند، کاملاً مشخص است؟

دسترسی به تلفن‌های تماس و آدرس آن‌ها به‌راحتی انجام می‌شود ؟به‌عنوان یک کاربر و یا مشتری آن‌ها به سایت نگاه کنید و معایبی که به ذهنتان می رشد،یادداشت کنید. شاید برایتان سؤال پیش آید که بررسی سایت سالن‌های دیگر چه ارتباطی به طراحی سایت سالن زیبایی شما دارد؟نکته برداری از مزیت‌ها و معایب وب‌سایت‌ها به شما دید بهتری برای طراحی سایت خودتان می‌دهد. تا طراحی‌هایی که پسندیده‌اید را استفاده کنید و از معایبی که متوجه آن‌ها شده‌اید دوری‌کنید.

برای ایده گرفتن و دیدن نمونه‌های بیشتر جهت طراحی سایت سالن زیبایی می‌توانید به سایت وبزی مراجعه کنید و از قالب‌های آماده‌ای که در این سایت ساز برای شما در نظر گرفته‌شده‌اند استفاده کنید.

۲- نقشه سایت خود را بکشید

برای طراحی سایت سالن زیبایی‌تان، ساختار مشخصی در نظر بگیرید. طرحی که مانند یک نقشه، قسمت‌های مختلف سایت شمارا نمایش دهد. در این نقشه،صفحات موردنیاز که باید طراحی شوند و قسمت‌های مختلف آن‌ها مشخص می‌شود. به خاطر داشته باشید،هر کاربری که به سایت شما سر می‌زند، باید به‌راحتی با نوع فعالیت‌ها و خدمات زیبایی که ارائه می‌دهید آشنا شود.

علاوه بر اینکه باید بازدیدکنندگان سایت خود را با ظاهری تمیز، رنگ‌های زیبا و جذاب مواجه کنید،اجازه ندهید هیچ‌گونه ابهامی در مورد شما برای آن‌ها به وجود آید. کاربران از دیدن سایتی لذت می‌برند که به‌راحتی در صفحات گردش کنند و بدانند برای هر مورد به کدام قسمت باید بروند. جدا از اینکه چند صفحه برای سایت سالن زیبایی خود در نظر داریدُ، تعدادی صفحه هستند که وجود آن‌ها برای هر کسب‌وکار و هر نوع سایتی ضروری است. نبود هر یک از آن‌ها به معنی ناقص بودن آن سایت است.

خانه :

خانه یا صفحه نخست، اولین صفحه‌ای که کاربر با آن مواجه می‌شود. با اختلاف می‌توان گفت در همین صفحه کاربر تصمیم خود را برای دیدن صفحات دیگر سایت یا خروج از سایت می‌گیرد. درنتیجه طراحی این صفحه باید جذاب و مرتبط با خدمات آرایشگاه شما باشد تا کاربر از زمان ورود با جزئیات کاری شما آشنا شود. در طراحی صفحه خانه، تأثیر استفاده از تصاویر باکیفیت و جذاب برای جلب‌توجه بازدیدکنندگان را دست‌کم نگیرید.

خدمات:

خدماتی که به مردم ارائه می‌دهید، هسته اصلی کسب‌وکار شماست پس بازدیدکنندگان سایت شما باید بازتابی از خدمات شمارا در سایتتان ببینند. به‌عنوان‌مثال اگر به‌تازگی دوره‌های آموزشی برگزار کرده‌اید،این فرصت را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید تا از شرایط دوره‌های آموزشی شما مطلع شوند و بتوانند به‌راحتی برای ثبت‌نام اقدام کنند. این فرصت را با مجبور کردن کاربر برای تماس تلفنی یا موارد دیگر، از دست ندهید.

درباره ما:

بازدیدکنندگان سایت شما با چه کسانی روبرو هستند ؟ صفحه درباره ما همان‌جایی است که باید کسب‌وکار خود و اعضای گروهتان را به‌خوبی معرفی کنید. برای به‌عنوان‌مثال لایه‌های مختلفی که افراد دران مشغول به کار هستند را بازگو کنید و بگویید هر تخصص مربوط به کدام شخص است. یا اینکه متخصصان خود را به کاربران بشناسانید و تخصص و سابق کار هرکدام در عنوان کنید.

ارتباط با ما:

یکی دیگر از قسمت‌های اصلی سایت آرایشگاه شماست که در این صفحه می‌توانید اطلاعات تماستان را در اختیار کاربران قرار دهید. شماره تلفن سالن زیبایی‌تان،ایمیل، آدرس آرایشگاه و شماره‌ای برای تماس‌های با مدیر سالن از اطلاعاتی هستند که در صفحه ارتباط با ما قرار داده می‌شود. درصورتی‌که در شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، کانال‌های تلگرامی و غیره فعالیت می‌کنید، لینک ارتباطی آن‌ها را هم با کاربرانتان به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران:

خودتان را جای کسی بگذارید که برای اولین بار به‌صورت اتفاقی سایت شمارا در اینترنت پیداکرده است. برای کسی که هیچ آشنایی با سالن زیبایی شما و کیفیت خدماتتان ندارد،چه چیز می‌تواند در انتخاب او تأثیر داشته باشد؟ یکی از موارد تأثیرگذار، نظرات کاربران است. خواندن نظر کاربران دید کلی از فعالیت شما به کاربر می‌دهد و این موضوع را در نظر داشته باشید که داشتن قسمتی برای ثبت دیدگاه و نظرات کاربران،به آن‌ها حس اطمینان می‌دهد. پس موقعیت را برای نظر دادن کاربران فراهم کنید و برای بهبود کارتان از این دیدگاه‌ها کمک بگیرید.

۳- یک قالب سایت مناسب انتخاب کنید

در میان قالب‌های آماده وبزی جستجو کنید تا مناسب‌ترین قالب برای طراحی سایت سالن زیبایی را بیابید. مزیت قالب‌های آماده وبزی این است که همه نکات مهم یادشده درباره طراحی ساختار به‌کاررفته،با این امکان که می‌توانید تمام قسمت‌ها را مطابق سلیقه خود تغییر دهید.

۴- سایت خود را طراحی کنید

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم ظاهر سایت شما نقش بسزایی در جذب کاربرانتان دارد. معمولاً می‌گویند نباید هیچ‌چیز را از ظاهرش قضاوت کرد. اما به‌صورت ناخودآگاه این اتفاق از طرف کاربران می‌افتد. ظاهر نامناسب مانند چیدمان بد، استفاده از رنگ‌هایی که باهم هماهنگی ندارند و بسیاری موارد دیگر، نکاتی هستند امکان دارد کاربر را از سایت شما زده کند. در طراحی ظاهر صفحه به نکاتی باید توجه داشته باشید:

طراحی یک لوگو:

یکی از قسمت‌های اصلی ظاهر سایت شما، لوگو است. لوگویی منحصربه‌فرد که مخصوص شما طراحی‌شده، معرف آرایشگاه و خدمات شماست. باید به‌گونه‌ای باشد که دیدن آن لوگو، سالن زیبایی شمارا برای بیننده تداعی کند. لوگوها انواع مختلفی دارند و به شکل‌های نوشته و یا یک نماد خاص وجود دارند. لوگوها معمولاً در گوشه بالای و پایین سایت سمت راست یا چپ به‌دلخواه قرار می‌گیرد.

انتخاب فونت مناسب:

علاوه بر اهمیت رنگ‌ها، فونت‌هایی که در طراحی سایت سالن زیبایی خود انتخاب می‌کنید، در جلب نظر بازدیدکننده و زیبایی سایت شما مؤثر است. برای نوشته‌ها، فونت‌هایی را انتخاب کنید که با ظاهر سایت و نوع کار شما همخوانی دارند و از خوانایی خوبی برخوردار هستند. تنوع در انتخاب فونت‌ها باید بسیار محدود باشد،. به یاد داشته باشید هرگز بیش از سه فونت در صفحه استفاده نکنید.

۵- نوبت‌دهی و پرداخت آنلاین داشته باشید

یکی از عوامل موفقیت کسب‌وکارها،امکان پذیرش مراجعه‌کنندگان در هر ساعت از روز است. اما برای این کار شما نمی‌توانید تمام‌روز در کنار تلفن سالن خود بنشینید و به تلفن‌های مشتری‌ها جواب دهید. بهتر آن است که فرایند نوبت‌دهی را به‌صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار دهید تا به‌راحتی ساعات خود را با شما هماهنگ کنند بدون اینکه شما وقت و انرژی خود را صرف این کارکنید.

بدین منظور می‌توانید از فرم‌هایی در وب‌سایت خود استفاده کنید تا اطلاعات مربوط به کاربران را گرفته و بعد از هماهنگی زمان مراجعه آن‌ها را نسبت به شرایط مجموعه خودتان تنظیم کنید.

۶- سایت خود را بهینه کنید

حتماً تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید سایت آرایشگاه خود را به صفحه اول و یا حتی لینک اول موتورهای جستجو برسانید؟ از زمانی که اینترنت، فضایی برای کسب‌وکار و درآمدزایی شد، بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو یا SEO) بیش‌ازپیش اهمیت یافت و ضرورت آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. نکاتی هستند که رعایت کردن آن‌ها به سئو سایت آرایشگاه شما کمک می‌کند.

طبق موضوع محور سایت خود، کلماتی را به‌عنوان کلمات کلیدی انتخاب نمایید. کلماتی که کاربران اینترنت با جستجو آن‌ها به سایت آرایشگاه شما برسند. در نظر بگیرید که مردم به دنبال چه خدماتی از سالن شما خواهند بود و برای جستجو آن خدمات، چه عباراتی را در گوگل تایپ می‌کنند. این کلمات را در متن جایگزین عکس‌ها (alt) هم می‌توانید استفاده کنید. ازآنجاکه گوگل توانایی پردازش عکس‌ها را ندارد،برای درک موضوع سایت به همین متون جایگزین عکس‌ها مراجعه می‌کند.

۷- سایت را برای نمایش در موبایل بهینه کنید

ازآنجاکه بیشتر کاربران از موبایل‌های هوشمند خود برای وب گردی استفاده می‌کنند، مهم است ظاهر سایتی که طراحی می‌کنید، در صفحه موبایل هم به همان خوبی کامپیوترها باشد. اگر از سایت ساز وبزی برای طراحی سایت استفاده می‌کنید، سایت شما به‌صورت خودکار برای صفحه‌نمایش موبایل هم بهینه است. اما بازهم امکان ایجاد تغییرات برای نسخه موبایل متناسب باسلیقه شما وجود دارد.

۸- نظر دیگران را درباره سایت خود جویا شوید

پیش از اینکه سایت خود را در معرض دید کاربران وب قرار دهید، از دوستان، همکاران و نزدیکان خود بخواهید درباره سایت آرایشگاه شما نظر بدهند. با این کار از اشکالات ریزودرشت سایت خود باخبر می‌شوید. مشکلات رایجی مانند خرابی لینک‌ها، اشتباهات تایپی و مواردی از این قبیل پیش می‌آیند که به کمک نظر اطرافیان می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را برطرف کنید.

۹- سایت خود را منتشر کنید

زمان آن رسیده که دکمه انتشار را بزنید و سایتی که برای سالن زیبایی خود طراحی کرده‌اید را در معرض دید کاربران قرار دهید. فراموش نکنید که در شبکه‌های اجتماعی که عضو هستید هم لینک سایتتان را به اشتراک بگذارید.