url وب سایت

نوع url وب سایت در سئو بهتر است چطور باشد ؟

URL برای محاسبه موقعیت و عمق یک وب سایت استفاده می شود. برای مثال اگر کاربران بخواهند اطلاع پیدا کنند که در کدام قسمت سایت قرار دارند می توانند با نگاه کردن به URL آدرس بار این کار را انجام دهند تا بتوانند موقعیت خود را تشخیص دهند. با مثال فوق در نظر بگیرید که یک URL چگونه بر موقعیت جاری اشاره می کند.

انواع آدرس‌های سایت و بهینه سازی URL

برای بهینه سازی URL باید انواع ان را بشناسیم. آدرس‌های URL به دو نوع استاتیک ( Static ) و داینامیک ( Dynamic ) دسته‌بندی می‌شوند:

 • استاتیک URL  به آدرس‌هایی گفته می شود که هیچ گاه تغییر نمی کنند. در این نوع معمولا از کلمات کلیدی استفاده می‌شود.
 •  داینامیک  URL به آدرس‌هایی از صفحات وبِ با محتوا گفته می‌شود که به پارامترهای متغیر وابسته هستند و اغلب به صورت کاراکترهای مشخص در آدرس URL نشان داده می‌شوند.

برای بهینه‌ سازی url وب سایت باید دقیقا چه کاری انجام دهیم؟

خوانا باشد

ساختار آدرس باید به راحتی برای کاربران و موتورهای جستجو قابل خواندن باشد. یعنی بتوانید از روی آدرس سایت متوجه محتوای آن شوید.

https://www.example.com/blog/what-is-seo

در مثال بالا با خواندن آدرس متوجه می شوید که محتوای آن توضیحاتی درباره بهینه سازی وب سایت است.

کوتاه باشد

کوتاه بودن آدرس یکی دیگر از روشهای بهینه سازی URL وب سایت است. همیشه به یاد سپردن آدرس‌های کوتاه آسان‌تر از آدرس‌های طولانی است. به قول معروف هر چه آدرس سر راست‌تر رسیدن به مقصد سریعتر! اگر می‌خواهید شانس رسیدن خود به صفحه اول گوگل را بیشتر کنید از آدرس‌های کوتاه استفاده کنید.

کلمات کلیدی را هم فراموش نکنید!

بهتر است از کلمات کلیدی برای بهینه سازی URL استفاده کنید. این کار باعث جذب ترافیک سایت شما می‌شود.

استفاده از خط فاصله در جداسازی کلمات آدرس

گوگل پیشنهاد می کند اگر قرار است از چند کلمه در آدرس سایت استفاده کنید، آن ها با خط فاصله (-) از هم جدا شوند.
www.example.com/SEO-advice-for-beginners

حروف کوچک در آدرس سایت هم مهم است

از آنجایی که گوگل حساسیت ویژه‌ای نسبت به بزرگ یا کوچک بودن حروف دارد، پیشنهاد می کنیم برای آدرس سایت خود از حروف کوچک استفاده کنید. example.com/webpage با example.com/Webpage  کاملا متفاوت هستند و هر کدام می‌توانند یک صفحه مجزا باشند.

از آدرس‌های URL با محتوای تکراری دوری کنید

گوگل به صورت مداوم در حال ایندکس کردن سایت شما است. اگر شما آدرس‌های URL با محتوای یکسان داشته باشید گوگل برای ایندکس کردن مطالب سایت شما دچار مشکل می‌شود و در نتیحه صفحه شما در نتایح جستجو دیده نخواهد شد.

کاراکترهای شما باید مجاز باشد

برای بهینه سازی url وب سایت باید از کاراکترهای مجاز استفاده کنید. این کاراکترها شامل  اعداد ۹-۰، حروف A-Z، a-z  و کاراکترهای خاص !، ()، *، +، –، $ می‌شوند. اگر مایل به استفاده از مابقی کاراکترها هستید باید آن ها را به زبان برنامه‌نویسی برگردانید.

تاثیر url وب سایت بر بهینه سازی وب سایت

اولین چیزی که ممکن است توجه کاربر را به خود جلب کند آدرس URL شما خواهد بود. از آن جا که آدرس سایت نشان‌دهنده هویت سایت و بیانگر محتوای موجود در یک سایت است، باید نسبت به انتخاب آن دقت بیشتری داشته باشید. از هرنوع عاملی که باعث گمراه کردن گوگل می‌شود دوری کنید.

ویژگی‌های یک URL  خوب :

 • محتوای صفحه را نشان می‌دهد.
 • در صورت داشتن کلمات کلیدی مناسب و مرتبط، به کسب رتبه بهتر در موتورهای جستجو کمک می کند.

امیدواریم با به کارگیری موارد فوق به نتیجه دلخواه خود برسید و به یاد داشته باشید که بهینه سازی URL وب سایت یکی از عوامل مهم در رسیدن به بهینه سازی وب سایتی عالی است.

برای بهینه سازی وب سایت url فارسی بهتر است یا انگلیسی؟

همانطور که می دانیدف تقریبا همه کاربران ایرانی در گوگل فارسی سرچ می کنند. یعنی کالا و خدمات مورد نیازشان را به شکل فارسی تایپ می کنند. از این جهت اگر آدرس دهی سایتتان را فارسی انتخاب کنید، شانس بهتری افزایش رتبه در گوگل خواهید داشت. با اینکه گوگل می تواند ترجمه عبارات کلیدی را تشخیص دهد اما این موضوع برای شما بهتر خواهد بود. یعنی اگر در آدرس مطلبی که نوشته اید، از URL شامل کلمه “book” استفاده کنید، حتی اگر کاربری عبارت شامل “کتاب” را سرچ کند، باز هم شانس خوبی برای دیده شدن دارید.

اما اما استفاده از URL با زبان بومی بهتر است. URL انگلیسی هم مزایای خود را دارد. در بعضی موارد ممکن است وبسایت هایی که با شما لینک می دهندف زبان فارسی را پشتیبانی نکنند. این عامل باعث می شود لینک خخطای ۴۰۴ به سمت وبسایت شما بیاید. اما تتقریبا تمام سایت ها زبان انگلیسی را پشتیبانی می کنند و در بک لینک ها خطایی ایجاد نمی شود. همچنین برای بک لینک، آدرس دهی انگلیسی بهتر از فارسی است. چرا که کوتاه تر می باشد. از سوی دیگر، ادرس های فارسی طول بلندی دارند و کدهای سایت را طولانی می کنند. همانطور که می دانید، هرچه میزان کدهای سایت کمتر باشد برای بهینه سازی وب سایت مناسب تر است.

به طور کلی، با وجود این تفاوت ها سعی کنید آدرس هایی را که انتخاب می کنید کوتاه باشند. گاهی استفاده از URL های انگلیسی ما را بیشتر به این هدف نزدیک می کنند. اما اط نظر تیم بهینه سازی وب سایت سایت کمپانی، تا الان می توان گفت با درصد تفاوت اندکف URL فارسی بهتر از انگلیسی است.

برای اخد نمایندگی طراحی وب سایت سایتچین، با ما تماس بگیرید.

آخرین نکات برای آدرس دهی صفحات وب سایت

 1. آدرس صفحه معنادار باشد؛ ترجیحا از کلمه کلیدی هدف در آن استفاده کنیم
 2. آدرس صفحه تا حد امکان کوتاه باشد؛ یعنی تا جایی که به مفهوم کلیدی ما آسیبی نزند
 3. فارسی یا انگلیسی بودن مهم نیست! ولی انگلیسی از نظر تجربه کاربری بهتر است
 4. از کاراکترهای اضافی و علائم نگارشی در آدرس صفحات پرهیز کنیم
 5. آدرس‌های انگلیسی قابلیت تحلیل و آنالیز بیشتری در ابزارهای جانبی دارند

شما از چه روشی برای آدرس‌دهی صفحات خود استفاده می کنید؟ اگر بعد از خواندن این مقاله تصمیم گرفتید که از این پس از URL انگلیسی استفاده کنید یا مشکلاتی را در آدرس صفحات خود پیدا کردید، لازم نیست که صفحات قبلی را اصلاح کنید، برای صفحات جدید استانداردهای مورد بحث را استفاده کنید.

 

برای مشاوره طراحی وب سایت خود کافیست با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

راه های ارتباط با سایت ساز سایتچین در قسمت پایانی وب سایت درج شده است.

امتیاز شما برای این مطلب

به مشاوره نیاز دارید؟
اطلاعات تماس خود را وارد نمایید تا تیم مشاوره سایتچین در زمان انتخابی، با شما تماس بگیرند.

  از ساعت
  تماس بگیرید

  نویسنده: سایتچین
  ما در سایتچین ، امکان راه اندازی یک وب سایت زیبا و کار آمد برای همه افراد را فراهم کرده ایم . از طریق سایتچین می توانید صاحب یک فروشگاه اینترنتی شوید ، گالری از نمونه کارهای هنری خود بسازید و یا خدمات خود را معرفی کنید و فقط به توسعه کسب و کار خود بیندیشید.
  مطالب پیشنهادی
  دیدگاه ها
  ارسال دیدگاه