دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (مختصر اما کامل)

اصطلاح بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از دو دهه پیش تاکنون به عنوان زیرمجموعه‌ ای از مدیریت بازاریابی و هم مدیریت تبلیغات مورد اشاره قرار می ‌گیرد.

اما با توجه به توسعه فناوری اطلاعات طی سال های اخیر، افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران، استفاده گسترده از موبایل و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جهان، امروزه به عنوان یک دانش و تخصص مستقل مورد توجه قرار می ‌گیرد.

بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌ هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

برای شناخت بیشتر این اصطلاح با سایتچین همراه باشید.

 

دیجیتال مارکتینگ

اصول دیجیتال مارکتینگ

مقایسه ارتباطات یکپارچه بازاریابی با کانال های دیجیتال مارکتینگ

در بازاریابی کلاسیک ابزارهایی برای بازاریابی محصولات یک کسب وکار وجود دارند که لازم است به نحوی یکپارچه عمل کنند، در بین این ابزارها با ابزارها و کانال‌ های بازاریابی دیجیتال، مشابهت‌‌ ها و تفاوت‌ هایی وجود دارد.

در دیجیتال مارکتینگ برای ارتباطات یکپارچه بازاریابی ابزارهای کاملی وجود دارد که برای رسیدن به اهداف بازارایابی می توان از هر کدام در جای مناسب استفاده کرد.

بازاریابی مستقیم

بازاریابی مستقیم، ابزاری برای ارتباط مستقیم با مشتریست، عاملی که این ابزار را متمایز می‌ کند، خصوصیت تعاملی آن است، نکته جالب اینکه بازاریابی مستقیم مبتنی بر پایگاه داده مشتریان است.

پس بازاریابی مستقیم با ایمیل مارکتینگ و سیستم‌ های ارتباط با مشتریان (CRM) ارتباط دارد و به نوعی پیش نیاز آن هاست، از آنجایی که این ابزار به طور مستقیم شما را به مشتریان متصل می‌ کند، واسطه‌ ها را از میان تولید‌کننده/سرویس‌دهنده با مصرف‌کننده حذف کرده و سود هر ۲ طرف را بیشتر می‌ کند.

سخن پراکنی (روابط عمومی)

سخن‌پراکنی مجموعه‌ ای از داستان‌ ها درباره برند و محصول است که جنبه‌ تبلیغ مستقیم ندارد و پولی مستقیم بابت آن پرداخت نمی‌ شود، مثلا ما در این مقاله به دجی‌کالا و اسنپ پرداختیم، بدون این‌که آن ها به ما پولی پرداخته باشند، در فضای دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا و وبلاگ‌نویسی، فعالیت‌ های تولیدکنندگان سرنخ و حتی با مقداری اغماض رپورتاژ آگهی در سایت‌ های بزرگ با سخن‌پراکنی در فضای کلاسیک قابل مقایسه هستند.

ابزار پیشبرد فروش (پروموشن)

هر عملی در بازاریابی که موجب جلب توجه کاربران به محصول یا خدمات شود را اصلاحا پروموشن یا پیشبرد فروش گویند، این ابزار برای افزایش فروش محصول در کوتاه مدت کاربرد دارد، در این ابزار، ارزش اضافی (مثلا تخفیف) به خود مشتری ارائه می‌ شود تا فروش افزایش یابد، کمپین‌ های بلک فرایدی ای که توسط دیجی‌کالا و بامیلو انجام شدند، معادل بسیار خوبی از کابرد این ابزار در دیجیتال مارکتینگ هستند.

فروش شخصی

ابزار فروش شخصی عبارت است از مراجعه نیروهای فروش شرکت به صورت شخصی در محل مشتری، این رویکرد در آمریکا بسیار رایج و باعث افزایش فروش است، معادل آن در فضای دیجیتال پی‌گیری تلفنی مشتریان لید شده در CRM، سیستم‌ های پشتیبانی چت و پی‌گیری فروش از طریق دایرکت در شبکه‌ های اجتماعیست.

بسته‌بندی

در بازاریابی کلاسیک بسته‌بندی از این برای اهمیت دارد که با ماهیت بصری و زیباشناسانه خود باعث می‌ شود که مشتری مدت بیشتری محصول را در نزد خود نگه داشته و بنابراین در ذهن و خاطر وی بیشتر بماند، اصطلاحا محصول Top of Mind شود. در فضای دیجیتال بنر ها، پوسترها، صفحات فرود و طراحی تجربه و رابط کاربری این نقش را دارند.

تبلیغات

تبلیغات در فضای بازاریابی کلاسیک، بسیار رایج و گران است، وقتی در یک رسانه عمومی مانند تلویزیون، رادیو، تبلیغات محیطی (بیلبوردها) محصول خود را تبلیغ می‌ کنید، دست به ریسکی بزرگ با هزینه بالا زده‌ اید، عملا همه در معرض تبلیغ شما قرار می گیرند، با این حال این خودعرضه‌گری عمومی شاید اتفاقا باعث شود، که تبلیغ شما در نظر مخاطب هدف، حساسیت و توجهی را ایجاد نکند، در عوض در فضای دیجیتال تبلیغات کلیکی گوگل، تبلیغات بنری، تبلیغات در شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ به عنوان کانال های دیجیتال مارکتینگ، ابزار تبلیغاتی محسوب می‌ شوند.

 

دیجیتال مارکتینگ

تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ با مثال

بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

حتی قبل از این که من حرفی بزنم، خودتان احتمال زیاد به اندازه کافی در مورد سئو شنیده باشید و می‌ دانید که بدون اغراق، یکی از مهم‌ترین معیارها برای به دست آوردن رنک بالاتر در گوگل و تجربه کاربری است، بخش بزرگی از ورودی وب سایت شما (یعنی تعداد کاربرانی که وارد وب سایت شما می‌ شوند) از طرف گوگل است.

بازاریابی محتوا

کاربران و مشتریان جدید معمولا قبل از خرید دنبال اطلاعات هستند تا خریدشان را بر اساس آن انجام بدهند، حالا به نظر شما این اطلاعات را از کجا به دست می‌ آورند؟

منابع زیادی برای پیدا کردن اطلاعات وجود دارد ولی چه کسی بهتر از شما؟ به نظرتان محصولی که می‌ خواهید بفروشید را شما می‌ توانید بهتر معرفی کنید یا افرادِ دیگر؟

قطعا خود شما!

اینجاست که باید از بازاریابی محتوا (content marketing) استفاده کنید.

راه‌ های زیادی هم برای این کار وجود دارد ولی آسان‌ترین و در عین موثرترین راه آن، ایجاد یک وبلاگ است، در وبلاگی که می‌ نویسید چند کار را می‌ توانید همزمان انجام بدهید:

اول از همه، اطلاعات صحیح و حتی تبلیغ محور را می‌ توانید در اختیار مشتریان قرار بدهید، ولی دقت کنید که اگر در این مطالب، بیشتر به جای اطلاعات، روی تبلیغات تمرکز کنید، مشتریان ممکن است اعتماد چندانی به شما نکنند، بهتر است که جنبه تبلیغاتی را بیشتر با پست‌ های سوشال یا روش‌ های دیگر  انجام بدهید.

دوم اینکه اگر وبلاگ شما قوی و در عین حال جذاب باشد، شما کاربران خودتان را پرورش خواهید داد، بعد از مدتی که کاربران از وبلاگ شما دیدن کنند و متوجه شوند که اطلاعات خوبی در اختیار آن‌ ها قرار می‌ دهید، به خواننده‌ های دائمی و ثابت تبدیل خواهند شد.

مسئله آخر این است که وبلاگ شما باید بخش نظرات داشته باشد، این مسئله برای کاربران جدید شما هم قابل مشاهده است! بدون اینکه کاری کنید کاربران جدید تا حد زیادی به شما اعتماد خواهند کرد، حتی اگر شکایت یا گلایه‌ ای هم از شما شود (در بخش نظرات) با رسیدگی سریع و مردم دارانه، به همه نشان خواهید داد که برند شما همیشه مشتری برایش مهم است!

 

دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی

همین الان به این سوال جواب بدهید: دور و برتان چند نفر می‌ شناسید که یکی از برنامه‌ های تلگرام، اینستاگرام، واتسپ یا توئیتر را نداشته باشد یا با وب سایتی مثل لنکدین آشنا نباشد؟

شخصا ۹۹ درصد افرادی که من می شناسم تقریبا از همه این شبکه‌ ها استفاده می‌ کنند!

شبکه‌ های اجتماعی را نه تنها همه استفاده می ‌کنند بلکه بخشی از زندگی روزمره بیشتر افراد شده است، به این دلیل شما هم باید از این فرصت بهترین استفاده را بکنید چون بازاری در اختیار دارید که تا دلتان بخواهد کاربر دارد و حتی در اکثر مواقع، شما برای ورود و استفاده از این بازار، نیاز به هزینه خاصی ندارید، مثلا درست کردن یک پیج در اینستاگرام یا یک کانال در تلگرام چه هزینه‌ ای برای شما دارد؟

بله خیلی‌ ها از شبکه‌ های اجتماعی استفاده می‌ کنند و این شانس خوبی برای شما است، ولی از طرف دیگر تهدید بزرگی هم است چون اگر وارد این بازار نشوید و یا نتوانید به طرز صحیحی در آن فعالیت داشته باشید، به همان اندازه که می ‌تواند به برند شما کمک کند به همان اندازه هم می‌ تواند به شما ضرر برساند!

تبلیغات در گوگل (Google AdWords)

برای این که بتوانید موفقیت وب سایت خودتان را بسنجید نیاز به یک سری اطلاعات و آمار و ارقام دارید، یکی از این آمار (که یکی از مهم‌ترین معیارها هم است) ترافیک وب سایت شماست: یعنی در یک دوره مشخص، چند تا کاربر وارد وب سایت شما شده‌ اند، چند صفحه از وب سایت شما را دیده‌ اند و در کل چقدر زمان در وب سایت شما سپری کرده‌ اند.

حالا برای اینکه بتوانید از طریق گوگل ورودی بگیرید، باید جزء نتایج برتر گوگل باشید، معمولا صفحه اول نتایج گوگل (که ۱۰ نتیجه نشان می‌ دهد) به عنوان نتایج برتر شناخته می‌ شود.

معمولا هر چه از رنگ و از صفحه اول دورتر باشید، میزان ورودی شما هم (از گوگل) کمتر می‌ شود.

خب کاری ندارد که!

سئوی وب سایتم را درست می‌ کنم و مثل خان در صفحه اول گوگل می ‌نشینم! به این راحتی هم نیست!

درست است که هدف اصلی سئو بالا آوردن وب سایت شماست ولی سئو به این زودی عمل نمی‌ کند چون باید در طول زمان کار خودش را بکند و گوگل شما را به عنوان وب سایت برتر بشناسد!

پس چه کار کنیم؟

تبلیغات در گوگل!

به این راحتی!

با استفاده از تبلیغات در گوگل، خیلی راحت می‌ توانید هم برای کار خودتان تبلیغ کنید، هم ورودی زیادی بگیرید و هم در صفحه اول گوگل باشید!

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

در پازل بازاریابی که می‌ چینید، بازاریابی ایمیلی هم یکی از تکه‌ های بزرگ و مهم است، قبل از اینکه ایکیل مارکتینگ خودتان را شروع کنید باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید.

ایمیل مارکتینگ نسبت به سایر روش‌ های بازاریابی کمی حساس ‌تر است.

چون تعداد ایمیل‌ های اسپم (یا جفنگ) که برای کاربران فرستاده می‌ شود خیلی زیاد است.

اگر محتوای ایمیل و حتی زمان و تعداد ارسال آن را به درستی و با شناخت کافی از کاربرانتان انجام ندهید، ایمیل شما هم با بقیه ایمیل‌ های اسپم فرقی نخواهد داشت و کاربران برای آن ارزشی قائل نخواهند شد.

محتوای ایمیل‌ هایی که برای کاربران و مشتریان خودتان ارسال می‌ کنید طبیعتا به نوع کسب و کار شما بستگی دارد، ولی برای این که عملکرد موفق‌تری داشته باشید بهتر است از تجربه ما استفاده کنید، در این قسمت چند موضوع محتوای پیشنهادی برای شما گذاشته‌ ایم:

  • وقتی کاربر جدیدی در خبرنامه شما عضو می‌ شود، یک ایمیل خوشامدگویی برای او ارسال کنید و همچنین خیلی مختصر برایش توضیح بدهید که در وب سایت شما باید انتظار چه نوع مطالبی را داشته باشد.
  • برای پیشنهادات ویژه، فروش‌ های مناسبتی (مانند فروش ویژه عید یا هر مناسب دیگر) و تخفیف‌ های ویژه و جدیدتان می‌ توانید برای آن‌ ها ایمیل ارسال کنید و به وب سایت دعوتشان کنید.
  • اگر محتوایی برای دانلود روی سایتتان دارید، سعی کنید بعد از اینکه کاربران آن را دانلود کردند، یک ایمیل تشکر برای آن‌ ها بفرستید و حتی محتواهای مشابهی هم برای او پیشنهاد دهید.

 

 

مزیت های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مزیت های دیجیتال مارکتینگ چیست؟

امروزه دیگر کمتر کسی پیدا می شود که به راحتی به کسب و کاری اعتماد کند، در واقع شیوه تصمیم گیری مخاطبان عوض شده است.

با وجود رسانه های اجتماعی محبوب دیگر کسی به حرف شما اهمیت نمی دهد، اکثرا به حرف این و آن در شبکه های اجتماعی توجه می کنند، بیشتر به کامنت ها توجه می شود.

پس دقیقا به خاطر همین موضوع هم که شده است باید از رسانه های دیجیتال استفاده کنید، در واقع هر کسب و کاری برای بقا در بین رقبایش باید در رسانه های دیجیتال حضور داشته باشد نه اینکه از آن فقط برای کمک گرفتن استفاده کند.

چرا حتما باید دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیریم؟

اگر به دنبال سود زیاد در کسب و کارتان هستید بهتر است از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید و اگر می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید باید خودتان بازاریابی دیجیتال را یاد بگیرید، به عنوان مثال بازاریابی محتوا یکی از بهترین روش های بازاریابی دیجیتال است.

اگر شما بتوانید از طریق تولید محتوای هدفمند مشتری جذب کنید دیگری نیازی به هزینه های دیگر تبلیغاتی نخواهید داشت، البته این فقط یک مثال بود، منظور این است که اگر خودتان دیجیتال مارکتینگ بلد باشید در بسیاری از هزینه های تبلیغاتی خود می توانید صرفه جویی کنید.

از طرفی اگر شما یک کارآفرین باشید باید به همه چیز اراف داشته باشید، مهم نیست در همه چیز حرفه ای باشید ولی تا حدودی باید بلد باشید، چون یک کارآفرین حرفه همه چیز را می دانید ولی در بسیاری از مواقع خودش را درگیر کار نمی کند و از سیستم سازی که قبلا انجام داده استفاده می کند.

 

دیجیتال مارکتینگ نیاز اصلی هر کسب و کاری است که به صورت آنلاین فعالیت می کند، در واقع بازاریابی دیجیتال یک قسمت جدایی ناپذیر در کسب و کارهای اینترنتی است.

استفاده از ابزارهایی که در این مقاله به آن ها اشاره کردم برای هر کسب و کار آنلاینی واجب است، یعنی هیچ کسب و کار آنلاینی وجود ندارد که از این روش ها استفاده نکرده باشد و هم اکنون موفق باشد.

تا جایی که می توانید با توجه به میزان سرمایه و نوع کسب و کارتان از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید، امیدوارم با مفهوم و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به خوبی آشنا شده باشید و از این مقاله هم استفاده کافی را برده باشید.

بر ای راهنمایی های بیشتر و فعالیت در عرصه دیجیتال مارکتینگ می توانید همین حالا با سایتچین تماس بگیرید.