بازاریابی آنلاین – تبلیغات اینترنتی

بازاریابی آنلاین

بازاریابی آنلاین در تعریف ساده، برقراری ارتباط با مشتریان از طریق ابزارهای آنلاین است.

بازاریابی آنلاین همان اهداف شکل های سنتی تر بازاریابی را دنبال می کند: افزایش آگاهی نسبت به برند، تولید لید و پیدا کردن مشتری های جدید.

برخلاف تصور عمومی، دیجیتال مارکتینگ مفهومی متفاوت و گسترده‌ تر از بازاریابی آنلاین است؛ و کمپین های بازاریابی دیجیتال لزوما در این حوزه قرار نمی گیرند.

دیجیتال مارکتینگ می‌ تواند آنلاین یا آفلاین انجام شود، در حقیقت  تنها آن دسته از فعالیت‌ های بازاریابی دیجیتال که در بستر اینترنت اتفاق می‌ افتند در حوزه بازاریابی اینترنتی یا آنلاین قرار می‌ گیرند.

با سایتچین همراه باشید تا بیشتر با این عبارت آشنا شویم.

تفاوت آنلاین یا اینترنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ به معنی استفاده از ابزارها و پلتفرم‌ های دیجیتال (آنلاین و آفلاین) برای تهیه و انتقال پیام بازاریابی است، به بیان دیگر در دیجیتال مارکتینگ شما خود ملزم به استفاده از اینترنت نمی‌ کنید.

بنابراین دیجیتال مارکتینگ واژه کلی‌ تری است و بازاریابی اینترنتی زیرشاخه ای از دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌ شود.

مثلا اگر از نرم‌افزارهایی برای بازاریابی استفاده می‌ کنید، اگر در استفاده از آن نیازی به اینترنت نداشته باشیم فعالیت ما جزئی از دیجیتال مارکتینگ است ولی بازاریابی آنلاین یا اینترنتی محسوب نمی‌ شود.

در فضای رقابتی امروز مهم‌ ترین چیز برای بالا بردن نرخ CTR و نرخ تعامل مشتریان خلاقیت در استراتژی‌ های بازاریابی است.

اگر ایده‌ ای خلاقانه را در یک کانال بازاریابی اجرا کردید و بازخورد خوبی دریافت کردید، می‌ توانید همان ایده را با شیوه‌ های متناسب با هر کانال بازاریابی اینترنتی دیگر پیاده‌سازی کنید، ایده‌ هایی که بازخورد مثبت دارند را دست کم نگیرید.

بازاریابی آنلاین

نقش مشتریان در بازاریابی آنلاین

بعد از به دست آوردن مشتریان، حفظ و نگهداری آن ها به وسیله برقراری رابطه ای درست، از الزامی ترین فعالیت های شما محسوب می شود که باید در برنامه ریزی های خود آن را مد نظر قرار دهید، زیرا حفظ این مشتریان بسیار راحت تر از به دست آوردن مشتریان جدید است.

در بازاریابی آنلاین ارتباط با مشتری به صورت آنلاین از اهمیت زیادی برخوردار است، شما در این نوع از انواع بازاریابی دیجیتال، به راحتی می توانید به تولید یک برند جدید پرداخته و آن را به عموم معرفی کنید، در حالی که در بازاریابی های سنتی به این مقدار دارای قدرت واختیار نبودید.

انجام بازاریابی آنلاین بدون توجه به زیر شاخه های آن امری محال و نشدنی به نظر می رسد، نمی توان به بازاریابی دیجیتالی پرداخت امّا به سئوی سایت اهمیت نداد.

توجه همزمان به همه ابزارهای بازاریابی آنلاین شما در مسیر رسیدن به هدف یاری می رساند.

سئو سایت در واقع راه ورود به دنیای بزرگ سایت ها در پهنای گوگل است، سایتی در این رقابت تنگاتنگ پیروز می شود که به تمام الگوریتم های گوگل چون تکرار کلمات کلیدی، لینک ها و بک لینک ها، بارگذاری مناسب و… پایبند باشد.

انواع بازاریابی آنلاین یا بازاریابی اینترنتی

سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو

سئو قدرتمندترین کانال بازاریابی آنلاین است، قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل، و فراتر از آن، قرار گرفتن در رتبه اول برای کلیدواژه مرتبط با کسب و کار، می تواند اطمینان بخش و پر فایده باشد.گوگل پرکاربردترین موتور جستجو است که ۷۴ درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است، غالب افراد یعنی چیزی حدود ۸۵ درصد، به درستی نتایج جستجو باور دارند. کافیست این موارد را به این حقیقت که «۵ نتیجه نخست در گوگل ۶۷ درصد کلیک ها را به خود اختصاص می دهند» اضافه کنید تا اهمیت سئو در بازاریابی آنلاین کاملا برایتان مشخص شود.

موتورهای جستجو از الگوریتم های بسیار پیچیده ای برای رتبه بندی صفحات وب در نتایج جستجو استفاده می کنند، هرچند حداقل ۲۰۰ فاکتور مهم برای بهبود رنک گوگل وجود دارد اما بک لینک ها، چگالی و تناوب تکرار کلمات کلیدی، ساختار و لینک های داخلی، بهینه سازی تایتل ها و توضیحات متا و سرعت بارگزاری مناسب، در کنار تولید محتوای ارزشمند، نسبت به سایر موارد اولویت داشته و تاثیر گذاری بیشتری دارند.

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو یا SEM

بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM نسخه پولی SEO است که در آن بازاریاب ها با خرید جایگاه های نخست نتایج جستجو برای کلمه کلیدی خاص و تبلیغ در آن، سعی در افزایش ترافیک ورودی و سرعت بخشیدن به پروسه های تولید لید دارند.

ادوردز، سرویس تبلیغاتی گوگل است که اکثر ما با نام «تبلیغات گوگلی» آن را می شناسیم، در این شکل از تبلیغات، گوگل به شما این امکان را می دهد تا با پرداخت پول بازای هر کلیک، وب سایتتان را در نتایج جستجو برای کلیدواژه ای خاص نمایش دهید.

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو یا SEM

البته استفاده از این ابزار آنقدرها هم سریع و ساده نیست و ساز و کارهای خودش را دارد؛ حتی ممکن است تبلیغ شما با بودجه ای کمتر، نمایش بیشتر و بازدهی بسیار بالا تری از تبلیغ رقیبتان برای همان کلیدواژه داشته باشد.

به هر حال، تبلیغات گوگل تبلیغاتی هستند که در نتایج جستجو نمایش داده می شوند و درست مانند نتایج جستجوی ارگانیک، عنوان و محتوای آن، می بایست با کلیدواژه ها و عبارات جستجو مرتبط باشند.

رتبه های اول و دوم نتایج جستجو در گوگل حدود ۵۰ درصد از تمام کلیک ها را به خود اختصاص می دهند، بنابراین چنانچه با مدیریت صحیح در این جایگاه ها قرار بگیرید، حتما ترافیک ورودی به وب سایتتان افزایش خواهد یافت.

بازاریابی آنلاین

تبلیغات گوگل ادوردز

هزینه ای که برای هر کلیک پرداخت می کنید (CPC) ممکن است در طول زمان و با توجه به فعالیت های رقبا تغییر کند، کلیدواژه های مختلف هزینه های متفاوتی دارند.

بنابراین از این استراتژی در مواردی استفاده کنید که درآمد حاصل از آن هزینه های تبلیغات را پوشش می دهند، اگر هنوز عمده فعالیت های شما در بازاریابی اینترنتی، به مراحل ابتدایی قیف فروش و تولید محتوا برای ایجاد Awareness مربوط می شود، بهتر است بی خیال ادوردز شوید!
چرا که بودجه شما به سرعت تمام خواهد شد.

بازاریابی محتوایی و Content Marketing

کانتنت مارکتینگ فعالیتی است که در آن، بازاریاب ها روی تولید محتوای ارزشمند و انتشار آن بین مشتریان بالقوه تمرکز می کنند، دقت کنید که بازاریابی محتوا چیزی متفاوت با کپی رایتینگ است.

در بازاریابی محتوایی با تولید و انتشار محتوا سعی در تولید لید و قانع کردن مشتری برای اقدام به خرید می کنیم، درحالیکه کپی رایتینگ بیشتر به Packaging شبیه است و نقش ترغیب کنندگی دارد.

بنابر تعریف Content Marketing Institute، بازاریابی محتوایی «یک رویکرد استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و انتشار محتوای با ارزش، مرتبط، و یکپارچه برای دستیابی به مخاطبان مشخص و نگهداری آن ها انجام می شود».

برخلاف تبلیغات مقطعی، بازاریابی محتوایی یک استراتژی بلند مدت است که با استفاده از آن به مخاطبانتان نشان می دهید که برای آن ها واقعا اهمیت قائلید.

بازاریابی آنلاین

بازاریابی شبکه های اجتماعی – Social Media Marketing

شبکه های اجتماعی ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط با مشتریان، درگیر کردن آن ها با نام برند و سوق دادن آن ها به سمت خدمات یا محصولتان است.

به اشتراک گذاری محتوای وب سایت یا وبلاگتان، بدون شک یکی از کارهایی است که در شبکه های اجتماعی انجام خواهید داد، این موضوع علاوه بر کمک به شناخته شدن محصولتان، روی سئو و بهبود رتبه شما در گوگل هم تاثیرات مثبتی خواهد داشت.

«بازاریابی شبکه های اجتماعی، پروسه تولید محتوا، متناسب با فضا و نحوه کارکرد رسانه های اجتماعی مختلف، به منظور ایجاد علاقه و همرسانی ارگانیک (Engagement & Sharing) و هدایت ترافیک به سمت محصول/خدمات است».

هنگام برنامه ریزی برای فعالیت در شبکه های اجتماعی باید دو موضوع مهم را مد نظر داشته باشیم؛ یکی محتوا یا Content و دیگری زمینه یا Context.

محتوا یا Content هر چیزی است که در رسانه های اجتماعی با دیگران به اشتراک می گذارید، از یک Status ساده در فیس بوک تا عکس و ویدئو در اینستاگرام، اخبار مربوط به صنعت فعالیتتان در لینکدین و الی آخر.

بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

یک شرایط خیلی ساده و نه چندان دور از انتظار را فرض کنید: به یکی از دوستانتان رستورانی را که دوستش دارید، یا فروشگاهی را که خودتان برای خرید وسایل کوهنوردی سراغش می روید، پیشنهاد می دهید.

دوست شما از رستوران یا فروشگاه خرید می کند؛ و خب طبق تجربه چیزی جز تشکر از طرف دوست مذکور (که البته بسیار ارزشمند هم هست) گیرتان نمی آید!

حالا کمی خیال پرداز باشید: دفعه بعد که مسئول رستوران یا فروشگاه را می بینید، ۱۰ درصد از مبلغ خرید را به خاطر معرفی دوستتان، به شما هدیه می دهد، بازاریابی وابسته، همکاری در فروش یا Affiliate Marketing چیزی جز این نیست.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

ایمیل یکی از بهترین ابزارها برای برقراری ارتباط (Communicate) با مشتریان و لیدها (Leads) یا سرنخ های فروش است و در غالب موارد بین تمام فعالیت های بازاریابی آنلاین، ترافیک ورودی از طریق ایمیل مارکتینگ بیشترین نرخ تبدیل و ROI را دارد؛ و ابزاری بسیار قدرتمند برای Lead Nurturing است.

ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال ایمیل تبلیغاتی و انتظار برای رشد فروشتان نیست، کمپین بازاریابی ایمیلی موفق پیش شرط های خودش را می طلبد.

پیش از ارسال ایمیل لیست مخاطبان و گیرنده هایتان را مرتب کنید، چند پروفایل یا پرسونای مشتری مشخص کنید.

براساس اطلاعات و اندازه گیری های قبلی گیرنده ها را دسته بندی کنید.

برای هر پرسونا، با رعایت اصول کپی رایتینگ و براساس استراتژی محتوا، ایمیل خودش را تهیه کنید و با پیش بینی پارامترهای لازم برای اندازه گیری، میزان اثر بخشی هر کدام را مانیتور کنید.

A/B تست یا آزمون های جداگانه را فراموش نکنید و مدام به دنبال تصحیح فرایند هایتان باشید.

اهمیت بازاریابی اینترنتی

اینترنت توانایی ارتباط با میلیون‌ ها انسان در جای جای دنیا را دارد و می‌ تواند برای شما بازارهای هدفی تازه و جهانی تعریف کند.
این روش نسبت به دیگر روش‌ ها، کم هزینه‌ تر و پربازده‌ تر می‌ باشد.

نتیجه بخش بودن بودجه‌ ای که به این روش اختصاص می‌ دهید به راحتی با ابزارهای تحلیلی دقیق قابل ارزیابی و تشخیص است، اما به یاد داشته باشید که در این روش حتما از نیروهای متخصصی مثل سایتچین کمک بگیرید.

شما چطور فکر می کنید؟
به نظر شما از بین روش‌ های بالا کدام یک از آن‌ ها می‌ تواند بیشترین اثر را برای کسب و کارتان به ارمغان بیاورد؟